pedofília;igazság;elnöki kegyelem;Novák Katalin;

Novák Katalin elveszi az igazságot a pedofilok áldozataitól, van, aki kíváncsi, mi áll az elnöki kegyelem hátterében

A köztársasági elnök kettős szerepet játszik az NER-ben. Döntésének ráadásul nemcsak bel-, hanem külpolitikai következményei is lehetnek. 

Az abúzus egyik formája, ha elveszik az áldozatoktól az igazságot – jelentette ki lapunk kérdésére Perintfalvi Rita katolikus teológus. A tiltakozás egyre erősödik a köztársasági elnök pedofilügyben hozott kegyelmi döntése miatt. Donáth Anna, a Momentum elnöke például lemondásra szólította fel Novák Katalint, az ellenzéki párt több politikusa és aktivistája vasárnap kordonokat vitt át a Karmelitától a Sándor-palotához, az ott kifüggesztett transzparens „pedofilvédőnek” minősítette a köztársasági elnököt.

A Momentum péntek estére tüntetést is szervez az államfő hivatalához.

Véletlenül, a Kúria egyik végzéséből derült ki, hogy Novák Katalin tavaly tavasszal a pápalátogatás apropóján – Budaházy György és társai mellett – a bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthonban kitört pedofilbotrány egyik szereplőjének, az igazgatóhelyettesnek is kegyelmet adott. A 3 év 4 hónapra ítélt igazgatóhelyettes volt az, aki segíteni próbált a gyermekotthon igazgatója pedofilügyeinek eltussolásában: egy általa fogalmazott hamis vallomást akart aláíratni az egyik áldozattal, másvalakinek pénzt ajánlott, ha visszavonja vallomását.

Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció árnyék-miniszterelnöke és EP-képviselője kinyilvánította: az államfő, aki pedofíliához kötődő bűnözőnek kegyelmet ad, többé nem a családok, a gyermekek védelmezője.

„Ez Novák Katalin szégyene. Novák Katalin pedig a mi közös szégyenünk” 

– írta Dobrev Klára a Facebook-oldalán. A DK levélben tájékoztatta Ferenc pápát arról, hogy az ő látogatására hivatkozva kapott elnöki kegyelmet a bicskei pedofilsegítő.

Miközben a jobboldali sajtó egy része igyekszik védelmébe venni a férfit, a 444.hu helyi forrás alapján arra hívta fel a figyelmet, hogy a gyermekotthon igazgatója és helyettese „elég nagy energiákkal próbálták bemosolyogni magukat” a térség „keresztény-konzervatív” hatalmi világába.

– A kegyelmi döntés bizonyíték arra, hogy Novák Katalinnak kettős szerepe van az Orbán-rendszerben – állította lapunknak Ágh Attila politológus, aki a köztársasági elnököt nem tekinti független közjogi méltóságnak. Novák Katalin szerinte egyfajta kiegyensúlyozó szerepet játszik – például a fideszesek közül ő az, aki a leginkább elkötelezett módon áll ki Ukrajna mellett –, másrészt egyértelműen a rossz értelemben vett tradicionális családkép képviselőjeként lép fel. Nőellenes nyilatkozatokat tesz, nem tartja fontosnak, hogy megvalósul-e a nők egyenjogúsága a társadalomban, a családban és a munkahelyeken.

Ezt a szerepet túljátszva az Orbán-kormány most Novák Katalint bízták meg azzal, hogy „égbekiáltó módon” közreműködjön egy pártbéli szövetséges kimentésében – fogalmazott Ágh Attila, akinek nincs kétsége afelől, hogy erről van szó. Az ilyen problémákat az Orbán-rendszer még a jogi fázisban szokta megoldani, úgy látszik – vélekedett a politológus –, az Európai Unió jogállamisági követelményei miatt ebben az esetben erre nem volt lehetőség.

Orbán Viktor elvileg az országra vonatkoztatta kijelentését, hogy „senkit nem hagyunk az út szélén”, de ahhoz, hogy egyben tartsa a táborát, azt is bizonyítania kell: „azokat, akik nekünk engedelmeskednek, kimentjük minden helyzetből” – mondta Ágh Attila. Az egész rendszer működése azon alapul, hogy ez a védettség meglegyen, mert akkor a táborhoz tartozók szolgálni fognak és hűségesek maradnak.

Ágh Attila szerint az elnöki kegyelem híre végig fog futni Európán, és rongálja majd Novák Katalin nemzetközi elismertségét. 

Az ügynek – hangsúlyozta – föltétlenül lesznek belpolitikai következményei is. A Fidesznek széles választóréteget sikerült zavarba hoznia, a kormánypárt szavazói és a bizonytalanok körében sokan lehetnek olyanok, akik nem fogadják el az eljárást. Ágh Attila biztosra veszi, hogy hamarosan a Fideszben is felismerik: nagyon nagy hibát követtek el.

Perintfalvi Rita, aki a közösségi oldalán „lélekgyilkosnak” minősítette Novák Katalint, elmondta a Népszavának: gondolkodik azon, milyen lépéseket lehet tenni még ebben az ügyben. A katolikus teológus

rendkívül vérlázítónak tartja az esetet, kíváncsi lenne arra, hogy milyen erők állnak a háttérben.

Perintfalvi Rita nem tudja elképzelni, a kegyelmi döntés hogyan lenne összeegyeztethető a kormány gyakran hangoztatott „gyermekvédelmi” álláspontjával, vagy azzal, hogy Novák Katalin korábban családokért felelős tárca nélküli miniszter volt.

A Sándor-palota több sajtóorgánumnak válaszolva úgy reagált: „Novák Katalin elnöksége alatt pedofiloknak nincs és nem is lesz kegyelem. A pedofíliával szemben nincs mentség. Akit pedofília miatt ítéltek el, eddig sem kapott és ezután sem kap elnöki kegyelmet. Konkrét kegyelmi ügyekben a harminchárom éves hagyományoknak és a jogszabályoknak megfelelően nem tudunk részletes tájékoztatást adni”.

Somogyi Zoltán szociológus, politikai elemző, a Political Capital társalapítója kérdésünkre előrebocsátotta: kegyelmet egy köztársaságban az elnök kizárólag alapos magyarázattal adhat. Itt a nyilvánosságnak óriási szerepe van. Ha megteheti, hogy nem kell a döntését megmagyaráznia, az a köztársaság gyengeségét mutatja. Arra a kérdésre, hogy egy pedofil bűncselekményben bűntárs miért érdemli meg a közkegyelmet, azaz azt, hogy egy egész nemzet igazságérzetét képviselve megváltoztatja a bírósági döntést a köztársaság elnöke, nem válasz az az egyetlen mondat, hogy az elnöki hivatalnál nincs kegyelem a pedofiloknak. Nem ez látszik ugyanis ebből a döntésből, és alapos indok nélkül ez a válasz csak azt a hagyományt erősíti: az elmúlt 14 évben a kormánypárt politikusai megszokták, hogy nem kell semmit sem megválaszolni.

A köztársasági elnök döntésének következménye a köztársasági intézményre és a kegyelmi jog gyakorlására is pusztító – állapította meg Somogyi Zoltán.

Amikor tízezer börtönlakó teheti fel magának a kérdést, hogy „ha ő igen, én miért nem”, akkor súlyosan sérül a köztársaság igazságosságának eszménye. 

Az Európában eddig is példátlan kegyelmi gyakorlatot korábban is láthattuk: az elnöktől egy szélsőjobboldali terrorszervezetet vezető ismert személy is kapott már kegyelmet, ami semmi másnak nem tekinthető, mint pártpolitikai döntésnek, és – tette hozzá Somogyi Zoltán – sehol sem szolgálta a köztársaság igazságosságába vetett hitet.