Most, a fűtési szezon felén túl is 76 százalék a hazai gáztárolók töltöttsége – hívta fel a figyelmet az Energiaügyi Minisztérium. Ez több mint ötmilliárd köbméternyi készlet, miközben tavaly a lakosság egész évben 3 milliárd köbmétert használt fel. Az Európai Parlamentnek és Tanácsnak a nemzetközi energiaválság miatti előírásai szerint a tavalyelőtti telet megelőzően az egységeket legalább 80 százalékig kellett feltölteni. Ez az elvárás 2023-ban 90 százalékra nőtt. Magyarországon az ősz első felére a töltöttség 98 százalék felett tetőzött – zárul a tájékoztatás.
A tárca közlése kissé azért meglepő, mert a hazai töltöttségi arány az EU-átlagnál „hagyományosan” alacsonyabb. A Gas Infrastructure Europe nevű uniós adatbázis alapján végzett számításaink szerint tény: míg az uniós érték tavaly ősszel, a fűtési szezon előtt még meghaladta a hazai szintet, december 1-jével fordult a kocka, idén január óta az olló egyre látványosabban, számunkra kedvező irányba nyílik.
A sajátos jelenséget szakértők leginkább arra vezetik vissza, hogy az oroszok immár jóval a 2021. végi szerződésben szereplő, 4,5 milliárd köbméteren felül küldenek gázt Magyarországra. Ennek az lehet a fő oka, hogy a Putyin általi gázellátásukból 2022 közepén kizárt uniós tagállamok gyorsan leltek maguknak más beszállítót. Lévén ugyanakkor, hogy a hazai kereslet is esik, a többletmennyiséget vélhetőleg továbbértékesítjük más államokba. Igaz, ezt a kormány kevéssé veri nagydobra.
Úgy ömlik Magyarországra a drága orosz gáz, mintha az Orbán-kormány tovább akarná értékesíteni