külkereskedelmi mérleg;energiaárak;

Az importot a lakossági fogyasztás csökkenése jelentősen visszafogta

- Fordulat a külkereskedelemben

Decemberben 188 millió eurós hiány keletkezett a külkereskedelmi mérlegben, így tizenegy hónap után először volt deficites a mutató – derül ki a KSH közleményéből. 

Ezzel együtt tavaly, jó értelemben véve, hatalmasat fordult a külkereskedelem, csak januárban és decemberben volt negatív az egyenleg, az egész évben 9,3 milliárd eurós (3504 milliárd forintos ) többlet keletkezett. Mivel 2022-ben az éves hiány még 9,1 milliárd euró volt, az egyenleg egy év alatt horribilis, 18,4 milliárd euróval javult – ennek köszönhetően csökkent az ország pénzügyi sérülékenysége, illetve erősödhetett a forint árfolyama.

A magyar külkereskedelem 2022 előtt hosszú éveken keresztül stabilan többletet termelt – igaz, ez az elmúlt években egyre kisebb volt, 2021-ben már csak 1,6 milliárd euró. 2022-ben az ukrajnai háború kirobbanása előtti és utáni hónapokban drasztikusan megemelkedtek az európai energiaárak, különösen a földgáz ára, amelynek 90 százalékát Magyarország importálja. Ennek következtében egyetlen év alatt komoly veszteségbe fordult a magyar külkereskedelem. Ennek lett az eredménye a korábban említett, soha nem látott mértékű 2022–es hiány.

A KSH adatai szerint az export euróban számított értéke 2023-ban 4,5 százalékkal emelkedett, miközben az import 7,9 százalékkal csökkent – ennek köszönhető a jelentős egyenlegjavulás. Importoldalon egyértelműen a javuló cserarányok, a zuhanó energiaárak javították az egyenleget. Emellett a behozatalt jelentősen visszavetette a magas infláció és recesszió is. A jelentős drágulás miatt ugyanis a lakossági fogyasztás jelentősen csökkent, s ez is mérséklete az importot. Ráadásul a jegybank drasztikusan megemelte a kamatokat – a jegybank irányadó kamata 18 százalékon tetőzött. Magas kamatkörnyezetben a forinthitelek finanszírozhatatlanná váltak a magyar cégek számára, ez és a konjunkturális bizonytalanságok miatt csökkentek a beruházások, ami szintén a behozatal csökkenését eredményezte. A romló környezet ellenére az export emelkedni tudott – ám ez csak néhány ágazatnak az autógyártásnak és és az egyre jobban felfutó kissorozat-gyártásnak, illetve az élelmiszeriparnak, mezőgazdaságnak volt köszönhető.

Az elemzők szerint idén mérséklődik a külkereskedelem többlete, hisz a gazdasági növekedés, a lakossági fogyasztás és a beruházások beindulásával újra nő a behozatal, igaz a felfutó exportkapacitások azt a növekedést akár ellensúlyozhatják is. A világgazdasági bizonytalanságok meg persze mindent boríthatnak.

A sajátos jelenséget szakértők leginkább arra vezetik vissza, hogy az oroszok immár jóval a 2021. végi szerződésben szereplő, 4,5 milliárd köbméteren felül küldenek gázt Magyarországra.