A 39 éves olasz nőt csaknem egy éve tartják fogva Magyarországon, miután állítólag több tüntetőt bántalmazott egy neonáciként emlegetett tüntetésen. Január végén megjelent egy riport Olaszországban, amely a kezén és a lábán megbilincselve mutatta őt a budapesti bíróságon. Ezt megelőzően az apja és egy volt cellatársa arról beszélt az olasz sajtónak, hogy szörnyű körülmények között tartják fogva. Volt ügyvédje pedig az RTL-nek azt mondta: kezdettől fogva az ügyészség tiltotta meg, hogy Salis kapcsolatba léphessen a családjával. Az ügy akkora port vert fel Olaszországban, hogy Giorgia Meloni olasz miniszterelnök Orbán Viktorral egyeztetett róla.
A hétfői vitában hét EP-képviselő kapott szót, köztük öt olasz. Pártállástól függően bírálták, illetve védelmezték a magyar gyakorlatot.
A kereszténydemokrata, szocialista, liberális és zöldpárti hozzászólók szerint Salist méltatlan körülmények között, az emberi jogait semmibe véve tartják fogva Magyarországon. Volt, aki sokkolónak nevezte a tárgyalóteremben látott felvételeket, egy másik azt mondta: az elővezetett nő úgy nézett ki, mint egy rabszolga. A Fidesszel rokonszenvező pártokhoz tartozó képviselők szerint a Salis-ügy csak arra jó, hogy a baloldal megint nekimenjen az Orbán-kormánynak, és kampányoljon ellene.
Az Európai Bizottság nevében felszólaló Mairead McGuiness azt mondta, hogy a tagállamok felelőssége gondoskodni a megfelelő fogva tartásról. Ugyanakkor vannak jogszabályokba foglalt európai normák, amelyeket mindenkinek be kell tartania. Emlékeztetett, hogy a Bizottság ajánlásokat fogadott el az előzetes letartóztatásban lévő gyanúsítottak és vádlottak eljárási jogairól és a fogva tartásuk feltételeiről. A brüsszeli testület nemsoká jelentést fog készíteni arról, hogy a kormányok hogyan tartják be ezeket.
A fideszes Győri Enikő napirend előtti felszólalásában nehezményezte, hogy a “megvádolt” Magyarország képviselője nem kapott szót a vitában. Roberta Metsola EP elnök jelezte, hogy a frakciók és a függetlenek egy-egy tagja szólalhatott fel, ettől függetlenül a panasz kivizsgálását ígérte.
Nem világos, kiadja-e Magyarország Olaszországnak az antifa támadót, de a baltás gyilkost Azerbajdzsánnak 12 éve még zokszó nélkül átadtaEgy uniós szabályozásra hivatkozva vinnék haza az olaszok a Magyarországon bíróság elé állított antifa aktivistát