Hollandiában hajótörést szenvedtek a Geert Wilders által vezetett koalíciós tárgyalások. Az Orbán Viktor magyar kormányfővel kiváló kapcsolatokat ápoló populista politikus, aki az általa vezetett Szabadságpárttal (PVV) váratlanul nagy fölénnyel, 37 képviselői helyet szerezve nyerte meg a tavaly novemberi holland választást, egyelőre aligha lesz hazája miniszterelnöke, legfeljebb egy rendkívül bizonytalan sorsú kisebbségi kormány élére kerülhet majd.
Wilders számára mindenesetre súlyos csapást jelent, hogy kedden este az államháztartással kapcsolatos nézeteltérések miatt kivonult a koalíciós tárgyalásokról az Új Társadalmi Szerződés (NSC) nevű párt. A Pieter Omtzigt vezette politikai erő részvétele a kabinetben döntő fontosságú lett volna Wilders számára, hiszen húsz képviselőjének támogatása nélkül biztosan nem lesz többsége egy általa vezetett kormánynak a 150 tagú törvényhozásban. Mindazonáltal Omtzigt az NSC a párttagjainak írt levelében kijelentette, hogy "konstruktívan" folytatja a munkát a kormányalakítás érdekében. Ez lehet például "egy kisebbségi kormány konstruktív támogatása" - áll a közleményben.
Az X rövid közösségi hálózaton Wilders "kiábrándítónak" nevezte az NSC döntését. "Hollandia ezt a kormányt akarja, és most Pieter Omtzigt bedobja a törülközőt, pedig a mai napig tárgyaltunk" - tette hozzá.
Wilders a PVV győzelmét követően négypárti koalíciós kormányt akart életre hívni Mark Rutte előző kormányfő liberális VVD-jével, az NSC-vel, valamint a gazdák által életre hívott BBB nevű párttal. Wilders választási győzelme politikai földrengéssel volt egyenlő Hollandiában. A jobboldali populista politikust sokszor Donald Trump volt amerikai elnökhöz hasonlítják a bevándorlók és a muszlimok elleni heves támadásai miatt. Pártja választási programjában többek között mecsetek betiltását, népszavazást követelt Hollandia Európai Unióból való kilépéséről és az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások leállítását.
A kisebbségi kormány megalakítása nem zárható ki ugyan, de a nagy kérdés: a PVV és Caroline van der Plas volt mezőgazdasági újságíró vezette, klímaszkeptikus gazdapárt mellett ki alkotja majd? A VVD ugyanis rendkívül megosztott egy Wilders által irányított kormány támogatását illetően. A tömörülést Rutte lemondása óta irányító Dilan Yesilgöz igazságügyi miniszter is bizonytalan. "Még sok a tennivaló" - ismerte el Yesilgöz. Ha a VVD is kiszállna a koalíciós tárgyalásokból, akkor egy kisebbségi kormány mindössze 44 képviselői helyre támaszkodhatna a holland parlamentben, ami az összes mandátumok egyharmadát sem érné el. Minden egyes törvényjavaslat elfogadtatása a törvényhozással kínszenvedés lenne Wildersék számára, aligha lenne tartósan működőképes egy ilyen kabinet.
Wilders a koalíciós tárgyalások során azt közölte, lemond szélsőséges, radikális követeléseiről, ám a jelek szerint ezzel sem sikerült elnyernie a potenciális koalíciós partnerek bizalmát. A helyzet azért látszik megoldhatatlannak, mert egy előrehozott parlamenti választás sem jelentene megnyugtató kiutat a válságból. Annál is inkább, mert a választás óta még inkább megugrott Wilders pártjának népszerűsége, vagyis a jelenlegi helyzetben a többi politikai erőnek nem állna érdekében egy idő előtti voksolás szorgalmazása. Elviekben szóba jöhetne a VVD és az NSC együttműködése a baloldali pártokkal, de az illetékesek erre már korábban nemet mondtak.
Wilderst az önuralom hiánya jellemzi, egy általa vezetett kormány nem csak Hollandia, hanem az Európai Unió számára is bizonytalanságot jelentene.