;

Ukrajna;Egyesült Államok;vezetőváltás;hadsereg;kormányátalakítás;vezérkar;Volodimir Zelenszkij;orosz-ukrán háború;Zaluzsnij tábornok;

Az ukrán elnök által leváltani készült Szerhij Saptala vezérkari főnök (balra) és Valerij Zaluzsnij főparancsnok, oldalán a posztjára esélyes Kirilo Budanovval, a katonai hírszerzés jelenlegi vezetőjével

- Hatalmi viszály dúl Kijevben, állami vezetőket is le akar váltani az ukrán elnök

Volodimir Zeklenszkij szerint szerinte Oroszország legyőzéséhez újrakezdésre van szükség. Van, aki kételkedik ennek időszerűségében.

A RAI olasz televíziónak adott vasárnapi esti interjújában Volodimir Zelenszkij először erősítette meg, hogy a hadsereg főparancsnokának, Valerij Zaluzsnijnak a menesztésén gondolkodik, ám hozzátette, hogy ez csak egy része lenne egy szélesebb körű átszervezésnek, „ami az ország vezetésének irányáról" szól. „Arról, hogy Ukrajnát továbbra is olyanok vezessék, akik meg vannak győződve az Oroszország elleni győzelemről" – mondta. Kijelentése arra utal, hogy az ukrán elnök új stratégiát akar, miközben megfogyatkozott erőik védekezésbe szorultak és Kijev arra vár, hogy a Biden-kormányzat kompromisszumra tud-e jutni republikánus ellenzékével az Ukrajna számára létfontosságú amerikai támogatás folytatásáról.

A január 29-én kiszivárgott hír, miszerint az elnök Zaluzsnijt lemondásra szólította fel, felzúdulást keltett Ukrajna szerte. A főparancsnok nagy tiszteletnek örvend a katonák körében, neki tulajdonítják, hogy 2022 februárjában sikerült feltartóztatni Oroszország teljes körű invázióját és visszaszorítani az orosz csapatokat. Vitalij Klicsko kijevi polgármester bírálta Zaluzsnij leváltását, mondván, az ő vezetésének köszönhető, hogy "sok ukrán valóban bízik a fegyveres erőkben". „A mai nap egy olyan pillanat, amikor a politika felülkerekedhet a józan észen és az ország érdekein – írta a közösségi médiában Klicsko, aki már decemberben is bírálta az elnököt, azt állítva, hogy tekintélyelvű tendenciákat mutat. Egy bizonyos ponton már nem fogunk különbözni Oroszországtól, ahol minden egy ember szeszélyétől függ – nyilatkozta a Der Spiegel német hírmagazinnak.

Zaluzsnij elbocsátása elbizonytalaníthatja a nyugati szövetségeseket is, Oroszország ellenben örömmel fogadta a fejleményt. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondta, az erről szóló híresztelések feltárják az ukrán vezetésen belüli mély árkokat. Az Ukrajinszka Pravda hétfői értesülése szerint Zelenszkij ráadásul Szerhij Saptala vezérkari főnök menesztését is fontolgatja. Együvé tartozásuk jeleként Zaluzsnij hétfőn a Facebookon gratulált Saptalának születésnapja alkalmából, méltatva, hogy egy olyan emberrel dolgozhatott együtt az elmúlt két évben, „aki számára Ukrajna valóban mindenek felett áll”. Bár nem tudni még, ki váltja Zaluzsnijt a főparancsnoki poszton, a legesélyesebb jelöltnek Kirilo Budanov, a katonai hírszerzés fiatal vezetője tűnik. Az ukrán hírportál forrásai szerint egyelőre nem dőlt el, hogy a vezérkar többi tagja a helyén marad-e, de a személycserék még a héten megtörténhetnek.

Az elnök és a főparancsnok közötti feszültség azóta fokozódott, hogy a tavalyi ellentámadás nem váltotta be a vérmes reményeket, 

hogy az ukrán hadsereg jelentős területeket foglalhat vissza az orosz megszálló erőktől. Ellentétük ősszel került felszínre, miután a tábornok az Economistnak adott interjújában elismerte, hogy a harcok állóháborúvá merevedtek, ami a nagyobb erőforrásokkal rendelkező Oroszországnak kedvez, s egy esszében kifejtette, hogy ebből a helyzetből Ukrajna csak új technológiák és módszerek elsajátításával, s a hadra foghatók számának növelésével vághatja ki magát.

Ukrajna azóta egyre súlyosabb hiányt szenved tüzérségi fegyverekben, lőszerekben és besorozható katonákban, miközben Oroszország – óriási veszteségei ellenére – a front több szakaszán is könyörtelenül támad. A romló hadihelyzet, néhány komoly részsiker ellenére, megviseli Ukrajna hangulatát és rontja az ukrán elnök népszerűségét, amely egy decemberi felmérés szerint 62 százalékon állt Zaluzsnij 84 százalékával szemben. A legsúlyosabb harc jelenleg a Donyeck megyei Avgyijivkánál folyik, amelynek eleste új támadási irányokat nyitna a Kreml előtt a keleti Donbasz régió egészének elfoglalásához, és erőforrásokat szabadítana fel az északi Harkiv régióban készülő orosz előrenyomulás számára.

A Washington Post a minap arról számolt be, hogy Zaluzsnij tiltakozása, miszerint Ukrajna nem tudja megfordítani a háború menetét több fegyver és a hadsereg létszámának mintegy 500 ezer fős bővítése nélkül, tovább rontotta a két vezető kapcsolatát. "Tudomásul kell venni, hogy az ellenség jelentős előnyt élvez az emberi erőforrások mozgósítása terén”, miközben „az ukrán állam intézményei képtelenek népszerűtlen intézkedések nélkül növelni fegyveres erőink létszámát" – írta Zaluzsnij a CNN által múlt csütörtökön közölt cikkében. Zelenszkij ellenvetései nyomán a parlament nemrég vetette el azt a törvényjavaslatot, mely 27-ről 25 évre csökkentené a mozgósíthatóak alsó korhatárát. A módosított változat vitája még tart.

A főparancsnok rendkívüli népszerűsége kapcsán az is felmerült, hogy az elnök az ő esetleges politikai ambícióitól tart. 

Ezt alátámasztani látszik Konsztantyin Szkorkin orosz Ukrajna-szakértő megállapítása a Carnegie Alapítványnak írott decemberi cikkében. E szerint a tábornok politikai tehetségről is tanúbizonyságot tett, amit igyekezett nem reklámozni. Sikerült kapcsolatot teremtenie a félkatonai és nacionalista körökkel, amelyek bizalmatlanok voltak Zelenszkijjel szemben.

Az amerikai segélyek elakadásával összefüggésben politikai elemzők nem zárják ki, hogy Zelenszkij valamilyen vezető pozícióba helyezheti Ukrajna washingtoni nagykövetét, Okszana Markarovát, akit a Biden-kormányzat kegyeltjeként tartanak számon – írta a New York Times. Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó elmondta, hogy a Fehér Házzal konzultáltak az ukrán vezetés esetleges változásairól, de nem fognak beleszólni személyi döntésekbe. "Ukrajna szuverén joga és az ukrán elnök joga, hogy meghozza személyi döntéseit" - jelentette ki a CBS "Face the Nation" című műsorában.

, két hónap múlva önkormányzati választást tartanak. A politikai nyugtalanság várhatóan a 2025-ös elnökválasztásig is eltart.