kegyelem;Novák Katalin;bicskei gyermekotthon;

„Követelem a tisztességet és a válaszokat, amelyeket eddig megtagadtak tőlünk” – Levelet írt Novák Katalinnak a pedofil igazgató egykori áldozata

Pop Mert Julián szerint mély fájdalmat és csalódást okoz, hogy a köztársasági elnök kegyelemben részesítette a bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon kényszerítésért elítélt igazgatóhelyettesét.

„Nehéz szavakat találni, amikor a kegyelmi döntése megfosztja az áldozatokat a méltó igazságszolgáltatástól. A megválaszolatlan kérdések és a kegyelmet élvező bűnöző körüli homály mélységes aggodalmat váltanak ki azokból, akik szenvedtek.”

Így kezdődik az a kommenntben írt levél, amelyet a bicskei Kossuth Zsizsa Gyermekotthonban egykori lakója, a volt igazgató, a nyolc év fegyházra ítélt Vásárhelyi János szexuális visszaélések egyik áldozata, Pop Mert Julián  írt Novák Katalin egyik szerda délelőtti  Facebook-posztja alá. Pop Mert Julián jelezte, az elnöki jogkör korlátainak ismeretében továbbra is azt várják a köztársasági elnöktől, hogy indokolja meg, miért részesítette elnöki kegyelemben a gyermekotthon volt igazgatóhelyettesét, akit kényszerítés miatt 3 év 4 hónap börtönre ítéltek. Az igazgatóhelyettes volt az, aki megpróbálta eltussolni a főnöke bűneit. Az egyik áldozat nevében írt egy hamis vallomást, amelyet az igazgató előtt az irodájában akart aláíratni az érintett gyerekkel, de előfordult, hogy ötezer forintot ajánlott, ha az egyik áldozat hajlandó visszavonni a vallomását. 

Az igazgatóhelyettest 2021-ben ítélték el jogerősen. A  3 év 4 hónapos büntetésből egy év öt hónapot ült börtönben majd reintegrációs őrizetbe került saját lakásában. Az elnöki kegyelem értemében a volt igazgatóhelyettes szabadságvesztéséből hátralévő időt öt év próbaidőre felfüggesztették, a foglalkozástól eltiltás büntetés és a közügyektől eltiltás mellékbüntetés hátralévő részének végrehajtását elengedték és mentesítették a a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól.

Novák Katalin a botrány kitörése óta eltelt öt nap alatt sem adott érdemi választ arra, miért adott kegyelmet az igazgatóhelyettesnek. Megnyilatkozásaiból ítélve nem is fog. – Van egy jogszabályi rendelkezés, amely szerint az elnöki kegyelmi döntések indokolása nem nyilvános, ennek megfelelően természetes az, hogy minden kegyelmi döntés felvet kérdéseket, és adott esetben ezek megválaszolatlanok maradnak – válaszolta kedden  újságírói kérdésre a köztársasági elnök. Ezt Pop Mert Julián azzal kommentálta, az indokolás hiánya és a kegyelmi döntés hátterének titkolózása csak növeli a köztársasági elnök intézkedése iránti kétségeket és az általános bizalmatlanságot. A telkes hozzászólás így hangzik:

„Tisztelt Köztársasági Elnök Asszony,

Nehéz szavakat találni, amikor a kegyelmi döntése megfosztja az áldozatokat a méltó igazságszolgáltatástól. A megválaszolatlan kérdések és a kegyelmet élvező bűnöző körüli homály mélységes aggodalmat váltanak ki azokból, akik szenvedtek, s a társadalomban egyaránt.

Az elnöki jogkör korlátainak ismeretében továbbra is azt várjuk el, hogy Ön, mint az ország Köztársasági Elnöke, álljon ki az igazságosságért és az áldozatokért. Az indokolás hiánya és a kegyelmi döntés hátterének titkolózása csak növeli a köztársasági elnök intézkedése iránti kétségeket és az általános bizalmatlanságot.

Az áldozatok megérdemlik a válaszokat és az igazságot. Az elnöki hivatalnak felelősséget kell vállalnia a válaszok hiányáért és az áldozatokkal szembeni kötelességéért. Az elkövetett bűncselekmények súlyával szembesítve a kegyelmi döntés váratlan és megmagyarázhatatlan, ami mély fájdalmat és csalódást okoz az érintetteknek, tovább nehezítve az Ő életüket.

Kérjük, hogy államfőként viselt felelősségét vegye komolyan, és értsük meg, mi vezetett ehhez a megdöbbentő döntéshez. Az áldozatok nevében követelem a tisztességet és a válaszokat, amelyeket eddig megtagadtak tőlünk.

Tisztelettel, Pop Mert Julián”

Az RTL Házon kívül című műsorában 2016. október 5-én vetítették azt a riportot, amelyben a bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon két volt volt lakója, Pop Mert Julián és Illés Levente arcát és a nevét vállalva számolt be arról, hogy az igazgató, Vásárhelyi János szexuálisan zaklatta őket. Vásárhelyi János ellen hasonló ügyben 2011-ben indult nyomozás, de azt bűncselekmény hiányában lezárták. 2016. szeptember 6-án a gyermekotthon egyik korábbi gondozottja – egyike azoknak, akik 2011-ben vallomást tettek az igazgató ellen – a vonat elé vetette magát. 2016. szeptember 7-én Pop Mert Julián Budapesten feljelentést tett az ügyben, amelyben Vásárhelyi Jánost végül nyolc év fegyházra ítélték. A gyermekotthon volt igazgatója karrierje alatt több kitüntetésben is részesült. 2000-ben Bicske díszpolgári címet adott neki, 2015-ben Budapest a gyermekvédelmi Bárczy István-díjjal ismerte el munkásságát, 2016. augusztus 20-án pedig Magyar Bronz Érdemkeresztet kapott.