Az Európai Bizottság felszólító levele lehetőséget ad a magyar kormánynak, hogy megfelelő indokokkal megpróbálja megvédeni az álláspontját, megmagyarázhassa a jogszabályt – mondta lapunknak Balázs Péter korábbi külügyminiszter és uniós biztos.
– Ez a folyamat nem ismeretlen a jelenlegi hatalom számára, hiszen korábban már többször indult kötelezettségszegési eljárás hazánk ellen, mely egyfelől lehetőséget ad a kormánynak, hogy korrigálja a hibát, vagyis azt, hogy a törvény és következményei sértik az uniós jogot, másrészt reflektorfénybe állítja a konkrét témát, mely innentől már nem szimpla belpolitikai ügy. Persze egy ilyen eljárás hosszú folyamat, megannyi határidővel.
Felvetésünkre, hogy a kormány és a Fidesz-KDNP a korábbi kötelezettségszegési eljárások során sem törte magát, hogy megfeleljen az EB-nek, Balázs Péter megjegyezte: Orbán Viktor miniszterelnök az ilyen ügyekben Brüsszelben eddig engedett is, meg nem is, és ennek a pávatáncnak a következményei az uniós pénzügyi szankciók. Legvégső esetben az ország uniós szavazati jogának felfüggesztése is felmerülhet, igaz, ez inkább teoretikus végkifejlet lenne, hiszen ahhoz egységes szavazás szükséges a többi tagállam részéről. Más kérdés, hogy idehaza a kormány mindezt teljesen másként kommunikálja, és a korábbiak alapján ebben most sem várható komoly változás, legfeljebb még erősebb lesz a „brüsszelezés”, s ez teljesen megfelel a hatalom szavazótáborának, nem lesz szükség érdemi magyarázatokra.
Erre amúgy nem is kellett sokat várni: Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár egy sorosozós-dollárbaloldalazós Facebook-posztban reagált. A fideszes politikus szerint „Brüsszel és a dollárbaloldal gazdái” azért támadják a szuverenitásvédelmi törvényt, mert annak célja a külföldi befolyásszerzés megakadályozása.
Itt a bejelentés, kötelezettségszegési eljárást indított az Orbán-kormány szuverenitásvédelmi törvénye miatt az Európai Bizottság