A brit és a nemzetközi közvéleményt tájékoztatta terveiről Londonban az ír nacionalisták két karizmatikus női vezetője. Michelle O'Neill múlt szombat óta a kétévi szünet után helyreállított belfasti autonóm kormány első minisztere és Mary Lou McDonald, a dublini székhelyű Sinn Féin vezetője csütörtökön számos rádiós és tévés hírcsatornának nyilatkozott, majd több mint száz külföldi tudósító rendelkezésére állt, hogy azok, köztük e sorok írója, első kézből értesülhessenek az ismét reflektorfénybe került republikánusok nézeteiről és rövidebb, hosszabb távú terveiről.
Michelle O'Neill 2022 óta készült első miniszteri tevékenységére, amikor a Sinn Féin első ízben szerezte meg a legtöbb szavazatot a nemzetgyűlési választáson. Így Észak-Írország 103 éves történelmében először állhat a nacionalista párt a tartomány élén. A legnagyobb koronahű egyesülés, a DUP/Demokratikus Unionista Párt egészen a múlt hétig megakadályozta a parlament és így a hatalommegosztáson alapuló kormány működését. Így az első miniszter legaktuálisabb feladatai a két éve húzódó ügyek megoldására vonatkoznak, elsősorban a gazdaság, az egészségügy és az oktatás területén. Ahogy erre a politikus emlékeztetett, a kihívásokat nehezíti, hogy egy alapvetően unionista kultúrában kell tevékenykedni, állandóan ügyelve a protestáns lakosság érzékenységére. A politikai vákuum miatt költségvetési válság alakult ki, melynek leküzdéséhez a londoni kormány 3,3 milliárd fontos segélycsomagot biztosít. Ebből 600 millió font jut a közalkalmazottak elmaradt fizetésemelésének gyors pótlására. O'Neill ígéretesnek nevezte a vele lényegében egyenrangú, a DUP által delegált helyettesével, Emma Little-Pengellyvel kialakuló együttműködést, melyhez elengedhetetlen a két közösség között nem magától értetődő kölcsönös bizalom.
A Sinn Féint leginkább foglalkoztató, de egyben briteket és külföldieket egyaránt lebilincselő téma az ír újraegyesülés kérdése. Ezzel kapcsolatban Mary Lou McDonald meglepetést okozott azzal, hogy bejelentette, "karnyújtásnyi távolságra van" egy a határon átnyúló referendum. A DUP vezetője, Sir Jeffrey Donaldson gyorsan és frappánsan reagált, mondván, "ezek szerint McDonaldnak van a leghosszabb karja az Ír-szigeten", hozzátéve, "sehol nem vagyunk még az egyesült Írország felé vezető úton". Az egymással bevallottan és láthatólag kitűnően együttműködő O'Neill és McDonald a külföldi tudósítók előtt pontosítottak, amikor ismételten használva a "történelmi" jelzőt elmondták, távlatokban gondolkoznak, "nem a jövő hétről, vagy a következő hónapról van szó, de meggyőződésük szerint ebben az évtizedben, azaz 2030 előtt megvalósulhat a voks". McDonald emlékeztetett arra, hogy a határon átnyúló újraegyesülési referendumra a több mint harmincéves zavargásoknak véget vető és a hatalom megosztását biztosító 1998-as nagypénteki egyezmény nyújt lehetőséget, amikor kimondja, a "népszavazást bármikor ki lehet írni, amikor a londoni kormány valószínűnek gondolja, hogy az északír lakosság többségének az Egyesült Királyságból való kiválás és egy egyesült Ír Köztársasághoz való csatlakozás az akarata". Nincs azonban illúziójuk afelől, hogy '"addig rengeteg még a tennivaló".
A Sinn Féin elnökének legsürgősebb dolga a párt írországi népszerűségének javítása. Mary Lou McDonald az Irish Times londoni tudósítójának kérdésére válaszolva megígérte, "el fog gondolkozni" a lap éppen csütörtökön közzétett közvélemény-kutatásának eredményén, miszerint a legutóbbi, múlt szeptemberi poll óta 6 százalékkal 28 százalékra csökkent a támogatottságuk. Ez a legalacsonyabb arányuk a legutóbbi, 2020-s Dail voks óta. Elismerve, hogy trendről és nem egyszeri kisiklásról van szó, saját bevallása szerint "nem képes kapásból tudományos magyarázatot adni" a fejleményre. "Puszta megérzésből" úgy látja, a választók felé megfogalmazott üzenetet kell finomítani, több tartalomra van szükség, mint pusztán a kormány bírálatára.
Amin az így is listavezető Sinn Féin nem kíván változtatni, az a bevándorlással kapcsolatos politikája, ami - mint Nagy-Britanniában is - különös élességgel merült fel az utóbbi időben. Ha a legkésőbb 2025 márciusában megrendezésre kerülő dublini választásból a Sinn Féin kerülne ki a legtöbb szavazattal, Mary Lou McDonald léphetne Leo Varadkar helyére. Az újraegyesülési népszavazáshoz viszont a brit kormány egyetértése szükséges. McDonald bízik abban, hogy "miután a nagypénteki egyezmény Tony Blair Munkáspártjának szellemi gyermeke volt, az ezévi westminsteri választás várható győztese, Sir Keir Starmer hű marad annak szavaihoz és szelleméhez".
A Londonba akkreditált tudósítók átfogó tájékoztatást kaptak a Sinn Féinnek a főáramlattól erősen eltérő izraeli és gázai politikájáról. Mary Lou McDonald, aki korábban a londoni palesztin demonstrációk egyikén fel is szólalt, a leghatározottabban elutasította Rishi Sunak, az amerikai és az EU-vezetés álláspontját, mely elismeri Izrael jogát az önvédelemre. Míg a nacionalista mozgalom is "elvetemültnek és elfogadhatatlannak" tartotta a Hamász múlt év október 7-i Izrael elleni támadását, a zsidó állam válaszát, az elszegényedett, lakóhelyükről elűzött palesztinokkal szembeni megtorlást túlméretezettnek, apartheid és népirtó fellépésnek minősíti. Az azonnali és állandó tűzszünet izraeli megtagadását lelkiismeretlennek gondolja. Ennek megfelelően a Dél-Afrika által a hágai Nemzetközi Bíróságon indított keresetet bátor és tisztességes lépésként értékeli.
Michelle O'Neill
A 47 éves politikus soha nem gondolta volna, hogy eljön a nap, amikor egy nacionalista töltheti be az északír első miniszter pozícióját. O'Neill az Ír Köztársaságban, a Cork megyéhez tartozó Fermoy városban született. Háttere nem is lehetne republikánusabb. Édesapja, Brendan Doris az Ír Köztársasági Hadsereg tagjaként fogságba került, egy unokatestvérét brit kommandósok gyilkolták meg egy 1991-es akció során. A katolikus O'Neill 15 éves korában teherbe esett, majd férjével, Paddy O'Neill-lel még egy gyermeke lett, mára már nagymama. 21 évesen, a nagypénteki egyezmény nyomán került kapcsolatba a politikával. 2007 óta tagja a nemzetgyűlésnek, de közben első nőként és a legfiatalabbak egyikeként polgármesteri tisztséget is viselt. Az autonóm kormányban 2011 óta mezőgazdasági, majd egészségügyi miniszterként szolgált, 2017-ben pedig az IRA korábbi oszlopos tagja, Martin McGuinness utódjaként a Sinn Féin északír pártvezetője lett. 2018 óta a Sinn Féin elnökhelyettese.
Mary Lou McDonald
Az elsőségek az 54 éves McDonald pályafutásából sem hiányoznak. 2004 óta vesz részt a politikában, előbb az Európai Parlament, majd 2011 óta Teachta Dála, azaz Dublin Central képviselőjeként az ír parlament tagja. 2018-ban váltotta a véreskezűként emlegetett Gerry Adams-et a Sinn Féin élén. 2020 júniusa, a legutóbbi választás óta, melyen a nacionalisták egyetlen mandátummal maradtak le a Fianna Fáil mögött, ő az ír ellenzék első női vezetője. 1927 óta egyetlen más párt sem állított jelöltet erre a tisztségre, mint a Fianna Fáil, vagy a Fianna Gael. McDonald középosztálybeli családban nőtt fel, egyetemi tanulmányait az elit dublini Trinity College-ban végezte el. Három testvére közül fivére 2021-ben nővé operáltatta át magát. McDonald visszatérően beszélt arról, hogy transzgender témákban ki van képezve. Politikai karrierjét a Fianna Fáilban kezdte, de annyira nem értett egyet a konzervatív, keresztény-demokrata párt északír és a szociális igazságra vonatkozó politikájával, hogy egy év után a Sinn Feinhez dezertált. Érdemének tartják, hogy az IRA politikai szárnya vonzerejének növelésével egy új generációt nyert meg a pártnak. McDonald is kétgyermekes anya.