,,Az igazi nagy változást a könyvpiacon az internet hozta, 30 évvel ezelőtt ha a munkánkhoz szakirodalomra volt szükség, gyakran el kellett mennünk könyvtárba vagy meg kellett vásárolni. Ma viszont már minden megtalálható az interneten, ezért a tisztán információhordozó könyveket, legyen az szótár, szakkönyv, műszaki könyv, atlasz, nem érdemes sem kinyomtatni, sem megvásárolni" – mondta lapunknak Márffy György, a Központi Antikvárium vezetője. ,,Ez rányomta a bélyegét arra is, hogy mit vásárolnak meg az emberek egy könyvesboltban és egy antikváriumban. Például útikönyvet már senki nem vesz. Amióta van Google térkép, Tripadvisor, el lehet utazni külföldre úgy, hogy majd az interneten tájékozódom. Nagyon sokan hallgatnak hangoskönyvet is, illetve más módokat használnak információszerzésre, aminek az lett az eredménye, hogy sokkal többen akarnak könyveket eladni, mint vásárolni."
A Központi Antikváriumban ezért inkább régi, több száz éves könyvekkel, kéziratokkal, térképekkel, metszetekkel foglalkoznak, amelyek sokkal inkább műtárgynak tekinthetők, nem pedig az információtartalmuk miatt keresik őket a vásárlók, gyűjtők.
„Ez viszont nagyon felfutóban van, aminek szintén köze van az internethez. Régen csak úgy lehetett régi könyveket gyűjteni, hogy az ember végigsétált a Múzeum körúton, bement az összes antikváriumba, és megpróbált valamit beszerezni. Ma viszont minden aukció az interneten zajlik, így bárhonnan lehet vásárolni" - mondta Márffy György. De pusztán attól, hogy egy könyv több száz éves, még nem feltétlenül lesz értékes, nagyon meghatározó az állapota. „Vannak nálunk például úgynevezett ősnyomtatványok, amiket Mátyás király idejében nyomtattak. Ha egy ilyen 500-600 éves teológiai kiadvány még a szép, régi, eredeti kötésben van, hiánytalanul megvannak a lapjai, akkor körülbelül hárommillió forintot ér. Ha azonban az évszázadok során átkötötték, netán néhány oldal hiányzik belőle, akkor már csak a felét vagy akár csak a tizedét éri. Az értéket a tartalom, a ritkaság és az állapot együttesen határozza meg. Emellett ha egy könyv dedikált, az is jócskán emeli az értékét.”
A használt könyveknek egészen más területével foglalkoznak a Könyvmentők. A jelmondatuk: kenyeret és könyvet nem dobunk ki. Az olcsó könyveket kínáló szekerek ötlete egy magyar-történelem szakos tanár, Veress Márton fejéből pattant ki 2013-ban, ma már az országban 17 egyedi megjelenésű szekerükön kínálják a köteteket mindössze 450 és 900 forintért. Veress Márton lapunknak elmondta: napjainkban a világ legolvasottabb könyve a Biblia, utána a Korán, majd a Harry Potter sorozat. „J. K. Rowling a Harry Potterrel megmentette az Y és Z generáció azon részét, akik a emiatt kezdtek el egyáltalán olvasni. Olyannal is találkoztam, akinek a gyermeke diszlexiás volt, az első kötetet egy hónap alatt olvasta el, a másodikat már egy hét alatt…” Veress Kata, az ötletgazda testvére lelkesen mesélte, hogy a szülők a kötelező olvasmányok hosszú listájával érkeznek hozzájuk, hiszen náluk nagyjából egy könyvesbolti könyv áráért hozzájuthatnak az összes szükséges kötethez. Rengeteg olyan könyvet keresnek az olvasók, amiket nagyon régen nem adtak ki, így óriási boldogság, amikor egy vásárló rábukkan egy régóta keresett és vágyott példányra. A nyugdíjasok körében még mindig Moldova György a sláger, a fiatalok a fantasyt keresik elsősorban, a gyerekkönyveket pedig nem győzik újratölteni, annyira népszerűek. De például Pécsett, mivel egyetemváros, még professzorok is járnak hozzájuk, és történelmi témájú könyveket keresnek. Budapesten, a Madách téren lévő szekér pedig mára igazi turistalátványossággá vált, itt rengeteg idegen nyelvű könyvet is tartanak, nemcsak angol, hanem például svéd, török, cseh nyelven is.