;

állatorvos;orvosi ügyelet;Magyar Állatorvosi Kamara;

A leggyakoribb házi kedvencek a kutyák és a macskák, nyilván a legtöbben ezekre szakosodtak

- Nem kötelező az állatorvosi ügyelet, pedig lenne rá igény

A felelős állattartás része az is, hogy ha beteg lesz a kedvencünk, állatorvoshoz visszük. Ha kell, éjszaka vagy karácsonykor is. És persze ha találunk ügyeletest.

A gyerekekhez hasonlóan a kisállatok is rendelkeznek azzal a különleges képességgel, hogy előszeretettel betegednek meg éjszaka, hétvégén vagy munkaszüneti napon. Ez történt Krisztináék törpenyulával is: a család kedvence vasárnap lett rosszul. Krisztina kétségbeesve telefonálgatott több órán keresztül, mire végre talált egy olyan állatkórházat, ahová bevihették a nyuszit, ugyanis több helyről elutasították őket azzal az indokkal, hogy nem értenek a nyulakhoz. Történt mindez Budapesten, ahol pedig az országos átlagnál sokkal jobb a helyzet.

Természetes, hogy az aggódó gazdik azt szeretnék, ha éjjel-nappal, bármikor szakszerű segítséget kaphatnának baj esetén, azonban mint azt Gönczi Gábortól, a Magyar Állatorvosi Kamara (MÁOK) elnökétől megtudtuk, az állatorvosi ügyelet semmilyen szempontból nem hasonlítható az emberorvosihoz. 2012 szeptemberéig a korábbi törvény kötelezővé tette az ügyelet megszervezését, a szolgáltatók számára pedig az abban való részvételt. Csakhogy az állam nem vállalta a kötelező készenlét finanszírozását. Nemritkán előfordult, hogy az ügyeletet egész hétvégén, ünnepnapon senki, esetleg csak egy-két állattartó vette igénybe. Az orvos azonban ekkor is készenlétben állt, kötelezően teljesítendő ingyenes szolgáltatást nyújtott az állam számára – tájékoztatott az elnök.

Gönczi Gábor emlékeztetett arra: egy állatorvos az általa nyújtott állategészségügyi szolgáltatások bevételeiből él, azokból tartja el a családját, fizeti az adókat és egyéb közterheket, tartja fenn és fejleszti a praxisát és a személyes szaktudását. Az emberorvosi ügyeletnek kezdetektől volt egy központi finanszírozója, és senki nem próbálta ingyen munkára kényszeríteni.

A fentiekre tekintettel a MÁOK mindaddig nem kezdeményezi, sőt, ellenzi központi országos és főleg kötelező jellegű állatorvosi ügyelet megszervezését és működtetését, ameddig annak központi finanszírozása nem megoldott – fogalmazott a kamara elnöke. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy bár a kamara hivatalosan nem kap erről tájékoztatást, de értesüléseik szerint egyes városokban a települési önkormányzat hajlandó anyagilag is finanszírozni a készenlét megszervezését, működtetését és fenntartását, ilyen például Nagykanizsa. 

Ügyelet Nagykanizsán

Mint azt Nagykanizsa Megyei Jogú Város Önkormányzatától megtudtuk, az önkormányzat – figyelemmel a lakosság igényeire – önként vállalt feladatként 2017. szeptember 1-jétől állatorvosi ügyeletet működtet a dél-zalai városban. A szolgáltatás Nagykanizsán szombaton és vasárnap, valamint ünnepnapokon 09-12, továbbá 16-18 óra között vehető igénybe. Az önkormányzat a feladat ellátására a szolgáltatást önként elvállalókkal szerződött. A város éves költségvetésében biztosítja az ügyelet személyi és tárgyi feltételeihez szükséges forrást, ami 2023-ban és a tervek szerint 2024-ben is kétmillió forint.

Kodolányi Endre, a Supervet állatkórház igazgatója arra reflektált, hogyan fordulhat elő az, hogy nem fogadnak egy nyulat – vagy más „egzotikus” állatot – ügyeleti időben. Mint elmondta, eleve nagyon kevés az állatorvos, olyat pedig még nehezebb találni, aki ezekre specializálódott. A leggyakoribb házi kedvencek a kutyák és a macskák, nyilván a legtöbben ezekre szakosodtak, de egy hüllőnek, madárnak vagy nyúlnak egészen más betegségei vannak, más gyógyszerek szükségesek, más dózisokban. A legtöbb probléma a nyuszikkal van, mert a legkisebb frontra is rosszul reagálhatnak, borzasztóan érzékenyek. Emellett a gazdik általában már csak akkor fordulnak segítséghez, amikor nagy a baj.

Ha náluk ügyeleti időben jelentkezik egy gazda a beteg nyuszijával, az éppen szolgálatban lévő orvos eldönti, hogy tudja-e vállalni. Emellett tájékoztatja a gazdit arról, ha ő nem szakállatorvos, de vállalja az ellátást, természetesen a tőle telhető legnagyobb gondossággal, így a gazdi eldöntheti, hogy ezt igénybe veszi-e. Egy éjszakai ügyelet esetén egyébként az is sokat segíthet, ha reggelig életben tudják tartani az állatot, amikor szakember kezébe kerülhet. Kodolányi Endre arról is beszélt lapunknak, hogy két biztosítóval is előrehaladott tárgyalásokat folytatnak egy korszerű és minden igényt kielégítő kisállat-biztosítási konstrukció kidolgozásán, hogy legalább anyagi akadálya ne lehessen annak, hogy minden beteg megkaphassa a szakszerű ellátást.

Infó: Az állatorvosi ügyeletek listája a debra24.hu Facebook-oldalán érhető el. A listát minden héten pénteken frissítik. Budapesten az Állatorvos-tudományi Egyetem éjszakai ügyelete február 29-én megszűnik.  

A vállalatok együttműködésének célja, hogy ne lehessen a MI-t választási csalásokra felhasználni, miután 2024-ben több, mint 40 országban és az EU-ban tartanak választásokat. Négy milliárd ember fog valamilyen okból az urnák elé járulni.