Vasárnap este 19:33-kor összehívták, majd hétfőn reggel 7:56-kor le is mondták az Országgyűlés igazságügyi bizottságának ülését, ahol nem sokkal később, 10:15-kor már egyetlen napirendi pontként tárgyalták volna a Fidesz-frakcióban összeállított gyermekvédelmi törvénycsomagot –vette észre a hvg.hu.
„A pedofil bűnelkövetők feltételes szabadságra bocsáthatóságának kizárásáról szóló törvényjavaslat” című dokumentum szövege nem ismert, de Tuzson Bence igazságügyi miniszter a minap azt mondta, a terv az, hogy az elítéltek feltételes szabadságra bocsátásáról szóló döntés előtt meghallgatják és figyelembe veszik az áldozat véleményét. Csakhogy egy nappal korábban Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető még közölte, a kormánypártok azt szeretnék, hogy egyáltalán ne legyen szabadlábra helyezés ilyen ügyekben.
Tuzson Bence: Az áldozatok véleményét is meg kell hallgatni, mielőtt az elítéltet feltételesen szabadlábra helyezik Kocsis Máté jobban akarja látni, kik vezetik a gyermekvédelmi intézményeket, a Fidesz húsz törvény módosítására készülA hvg.hu szerint vélhetően az ilyen és ehhez hasonló, össze nem hangolt részletek elsimítása miatt nem nyújtották be végül hétfő reggelig a törvénycsomagot, és emiatt kellett lemondani a már meghirdetett szakbizottsági ülést is. A portál azonban úgy tudja,
ez nem jelenti azt, hogy hétfőn még ne nyújthatnák be, és akár kedden szavazásra is bocsáthatják.
A hvg.hu információi szerint a kormánypártok eredeti ötlete szerint a törvényjavaslat-csomagot egyéni képviselői indítványként adta volna be Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető (esetleg a korábbi gyakorlatnak megfelelve Simicskó István KDNP-frakcióvezetővel közösen), majd a Fidesz–KDNP kivételes eljárást kért volna rá. A ritkán, félévente csak négyszer alkalmazható kivételes eljárás ugyanis egy jogszabály rendkívül gyors megszavazását teszi lehetővé, ráadásul ilyen esetekben nem kötelező a társadalmi vita sem. Így, hétfőn benyújtva a jogszabály vitáját és zárószavazását is megtarthatná a parlament már kedden. Ráadásul a kivételes eljáráshoz a képviselők egyötödének aláírása kell, ami még Varga Judit pótlása nélkül is bőven megvan a 134 fős Fidesz–KDNP-nek. Mindez azt is megmagyarázná, hogy múlt pénteken miért tettek be egy addig nem tervezett plusz keddi ülésnapot, amelynek napirendjén egyelőre egyetlen, lényegtelen napirend szerepel csak.
A hvg.hu szerint az is elképzelhető, hogy
a törvényjavaslatot nem egyéni képviselői indítványként adják be, hanem a kormány nyújtja be. Ekkor bizottsági ülést sem kell feltétlenül összehívni, mert tárgysorozatba vételi eljárásra sincs szükség. Kivételes eljárást pedig kormány-előterjesztésre is lehet kérni.
bevethetik a tényleg ritkán alkalmazott házszabálytól való eltérést is, amihez már nem a képviselők egyötödének, hanem négyötödének a jóváhagyása kell, ehhez viszont a kormánypártoknak már szükségük lesz ellenzéki képviselők támogatására, mondjuk a velük gyakran összedolgozó Mi Hazánk-frakció segítségére.
de elképzelhető az is, hogy a hétfői és keddi ülésen túl a hét második felére hoznak be egy további ülésnapot, és addig csiszolják még a javaslatot.
Kocsis Máté vasárnap a Kossuth Rádióban azt mondta, a törvénycsomagban körülbelül húsz törvény módosítására tesznek javaslatot. Ezek közül kiemelte, hogy tovább szigorodnak a pedofil bűncselekményekre vonatkozó büntetési tételek; áttekintik az eltussolásban segédkezők büntetésének súlyosbítási lehetőségeit; kezdeményezik, hogy a tizennyolc év alattiak sérelmére elkövetett szexuális bűncselekmények soha ne évüljenek el, mert maguk a pedofil bűnelkövetők is életre szóló sebet okoztak a tettükkel; illetve azt is, hogy a pedofil bűnelkövetők soha ne kaphassanak erkölcsi bizonyítványt.
„Hatalmas hibát követtem el” – Ismert gyermekvédelmi szakemberek mellett Tarlós István környezete is tudott a bicskei pedofilügyről„Van egy gesztusnyelve, megsimogatja a gyerekeket” – Így védték egyes kollégái 2011-ben a bicskei otthon igazgatóját