falu;első világháború;családregény;

- Kovács Dominik - Kovács Viktor: Lesz majd minden (részlet)

„Úgy van az, hogy az ember gyereke spórul, törekszik, spórul, törekszik, spórul, törekszik, amíg csak bele nem vénül ebbe, ki nem hullik a haja meg a foga, s akkor hirtelen valami könnyebbséget érez a bal bordája alatt” – vallják a Nádor vármegyei Égetthalmon tősgyökeres Balogh család tagjai generációk óta, s annyira a vérükbe ivódik a gyarapodási kényszer, hogy az élet örömeire gondolni számukra már maga is pazarlás. Az évenkénti kikísérés ünnepén az elhalt rokonságukat vendégül látva csak úgy dagad a keblük az előbbre jutásuk felett érzett büszkeségtől. A holtaknak pedig a halál némaságából szabadulva a nyelvük is megered: beteljesült vagy csalfa szerelmi kalandozásaikról mesélnek, egykori sérelmeket, vitákat hánytorgatnak fel, még az is előfordul, hogy békejobbot nyújtanak régi haragosaiknak, vagy nászra kelnek az élőkkel. Igen ám, de mi történik akkor, ha valaki másképp boldog, mint az ősei? Lehetséges-e tragédiák nélkül kilépni az évszázados hagyományokból? A Kovács ikrek szerzőpárosának az Európa Könyvkiadónál áprilisban megjelenő szárnyaló képzeletű, sziporkázóan szellemes regénye megadja a kérdésre a választ kínál.

A kis Nusi keresztelői lakomájára szokatlanul későn, hónapokkal a születés után került sor. Eddigre a Balo­ghék némiképp megnyugodtak. Bár az éjszakákat nem aludta végig a gyerek, sőt, négyszer-ötször kelni kellett hozzá, látszott rajta, hogy egészséges, nem viszi el se a bélhurut, se más veleszületett gyengeség, jól bírja az anyja tejét, a tekintete is tiszta.
A házban készülődés kezdődött, a Zsófi csibéket vágott, húslevest meg pörköltet főzött, combokat, szárnyakat forgatott lisztbe, és mártott forró zsírba. Rétest nyújtott, buktát, paprikás tekercset, nyolc rúd kalácsot sütött. A Simon elképedve figyelte a feleségét, aki sem a házat kintről-bentről emésztő forróságra, sem a maga kimerültségére nem panaszkodott. Többször is ajánlotta neki, hogy főzőasszonyokat hív segítségül, de erre a Zsófi csak legyintett, büszkén fölszegte a fejét. Miért is kellenének azok ide? Hogy rendre kispórolják az ételből a jót?
Ezen az éven váratlan fordulat következett Égetthalom történetében: a halottak nem novemberben, a kikísérés szokásos idején lepték el a falut, hanem nyáron. Hol gyönyörködve, hol pedig némi titkos féltékenységgel a szájuk sarkában nézték végig az újonnan épített keresztházakat, az ólakat, a hatalmas tárolót, ahol a szezonja idején három-négy vagonnyi paprika is megfér. A Baloghéknál a csodájára jártak a gyereknek, hiába próbálták óvni pedig a szülők, összecsókolták-becézték az évszázados hideg szájak, kézről kézre adták egymás közt. A Nusi soha ilyen türelmes nem volt még a négy hónapnyi élete során, ki tudja, lehet, nem is érzékelte a sokféle népet körülötte, egy hangos felsírás nélkül viselte el a nyüzsgést. A halottak csupa jó szándékból mindenféle bohócságot csináltak vele, verseket mondtak, énekeltek, dobi-dobi hátát, rakoncai pálcát, mondd hát meg, te kisleány, melyik ujjal böktem rád, és még ilyeneket sokat. A nemes Aradi Erzsébet Gizella végig némán kuporgott közöttük, ahogy szokott. Az arcáról csak egyszer lohadt le a mosoly, mikor azt látta, hogy a gazda befelé tessékeli az ünneplőbe öltözött Bene Gábort, a többi vendég közé ülteti, borral kínálja. A napszámos végigpásztázza a szemével a társaságot, akadnak-e köztük csinos nők, majd, a fene tudja, mire jutván végül, elkezdi túlharsogni az összegyűlteket, mohón tömi befelé a rétest meg a paprikás kalácsot. Némán kuporgott a Csoma Eszti meg a leánya, a Jucó is, ketten osztozva a megilletődöttségen. Mi lett az ő régi házukból? Hová lettek a főfalak? Sehogy sem igazodtak el az emlékeiken. Néhány korty bor után ők is felbátorodtak, végigjárták a szobákat, megtapogatták és az orrukhoz szorították a vánkosokat, hátha ismerős szagokra, zugokra, pihékre bukkannak, a régi tyúkjaik, libáik egy-egy tollára, de nem. Itt már minden új volt. Egyedül a vőláda adott nyugalmat nekik, annak a tetején telepedtek meg, ott ültek egész este, hevesen hárítva bármiféle további kínálgatást.
Nem úgy a többiek! Az árnyékvilág kíváncsi lakói szokásuk szerint a fejük búbjáig merültek a földi örömökben, s két pofára ették a süteményeket, nyakalták a pálinkát, az őszről maradt novabort. Világosan látszott, hogy a keresztelői sereg közül ki tartozik az élők, és ki a holtak sorába. Az újfajta gazdag égetthalmiak mérsékeltebbek voltak, vagy talán büszkébbek, a fene tudja. Jóval kevesebbet fogyasztottak, mintha ezzel is egymásnak akarnának üzenni, van nekem odahaza kosztom, nem szorulok rá a máséra. A legmohóbban egy házaspár zabált, akiket sem a Simon, sem a Zsófi nem ismert. Ez önmagában nem lett volna meglepő a számukra, minden kikísérés alkalmával láttak ismeretlen alakokat, akiknek a kilétét nem illett firtatni. A múlt elvégre hatalmas, a földi életben nem vetekszik vele semmi. A pár azonban a halottak előtt is ismeretlennek számított, akik viszont, minekutána a tudatlanság odaát még nagyobb szégyen, mint emitt, mindenáron leplezni akarták ezt, kedvesen mosolyogtak feléjük. A gazda kezéből a boroskancsót, a Zsófiéból pedig a süteményestálat kapták ki, és traktálni kezdték az ismeretleneket.
Ha le akarnánk írni a két alakot, nem is ismeretlennek, inkább idegennek neveznénk őket. Nemcsak azáltal tűntek ki a fekete ruhás, sárgásbarna bőrű halottak közül, hogy a férfi tiszti egyenruhát, az asszony pedig rózsás selyemblúzt és gyöngyláncokat viselt, hanem mert áradt belőlük a böjti halszag, és mielőtt a falatot a szájukba vették, keresztet vetettek.
– Vasutasok lehetnek – súgta oda a Simon a Zsófinak. – Alighanem valami vízi vidék halottai.
– Vasutas az öregapád! – rázta meg a fejét a felesége. – Mit keresnének akkor nálunk?
A Zsófi belehallgatott a beszédükbe, csupa idegen szó, ich, dich, mich, aber, achso és überall, dühös szemöldökfelvonások és homlokráncolások, csupa kevélység.
– És miért beszélnek németül? – fordult a gazdáné a Simonhoz.
– Mert svábok – jelentette ki a gazda. – Sváb vasutasok, úgy van.
– Fenéket! – mondta a Zsófi, és közben azt figyelte, hogy a nő eltartott kisujjal majszolja a csörögefánkot, mikor a végére ér, nem szopja le az ujja végéről a cukrot, ahogyan ő tenné, hanem finom ujjmozdulatokkal dörzsölni kezdi, a fehér por lehullik a földre.
A többi halott még mindig a Nusit dédelgeti, kézről kézre adják, kedvesen nyújtják a tiszti egyenruhás férfi felé, hátha át akarná venni. Az sértődötten megrázza a fejét, az arcán értetlenség ül.
– Ezek valami grófok.
Időközben a Bene Gábor is felfigyelt rájuk, aki eddigre már vörösödött a sok benyakalt szesztől.
– Nem kéne leszólítani azt az öreget? – fordult a Simonhoz.
– Te csak ne szólíts le senkit! – figyelmeztette a gazda. – A kikísérésen eddig még sosem volt verekedés, és nem is lesz.
– Én se verekedni akarok – így a napszámos. – Legföljebb megkérdezni tőle, hogy mire van ennyire elbizakodva.
– Nem mindegy az neked?
A Bene Gábornak nem volt mindegy. Mihelyst a Simon lefelé indult a pincébe, hogy egy újabb kancsó bort hozzon föl, odalépett az idegenhez.
– Hogy is vagy te rokona a Simon bátyáméknak?
A tiszt végigsimított a haja fölfésülésén, és csak fél szemmel nézett a Gáborra.
– Kérem?!
– Ki vagy te, mondd már! Sógor? Rokon?
A tiszt gőgösen köhintett egyet, mire a nyakán levő horpadásból, amit eddig elrejtett a zubbonygallér, vér kezdett csorogni.
– Az egész hazának rokona vagyok, ha úgy tetszik!
– Nem tetszik sehogy se! Beszélj igazat!
– Sőt, apja vagyok!
Erre már a tisztné is hunyorogni kezdett, kinyitotta a retiküljét, mindenféle brossokat, érmeket, láncokat vett elő belőle, és egy komorna állhatatosságával tűzte föl őket a férje mellkasára. A hasa tájékán neki is vér ütötte át a selyemblúzát, de láthatóan nemigen törődött vele. A tiszt rövidesen tetőtől talpig teletűzdelve állt a szoba közepén, hiába. A többi halott tekintete csak néha-néha tükröződött vissza a sárga érmeken. Megpróbálta túlharsogni az összegyűlteket, de ez sem sikerült.
A felesége viszont ügyesebbnek látszott ebben, elég volt csak kinyitnia a száját, hogy amazoké becsukódjon.
Kijelentette, hogy a férje Habsburg–Lotaringiai Ferenc Ferdinánd Károly Lajos József Mária főherceg, osztrák–magyar trónörökös, az Aranygyapjas Rend lovagja, az Osztrák Császári Vaskorona-rend nagykeresztjével és még ki tudja, milyen rendek mekkora keresztjével ki nem tüntetett hatalmasságos úr. Alighanem a jelenlevőknek illett volna térdre rogyni, vagy legalább fejet hajtani, azonban semmi ilyesmi nem történt a részükről. Hogy csodálkoztak-e, vagy inkább hitetlenkedtek, nem tudni, de mindenesetre hosszú percekig csend lepte el a házat. Egyedül a lerészegedett Bene Gábor böffentett közbe egy kérdést:
– Mi a nagy ebben? Mindenkinek megvan a maga keresztje!
A főhercegné kijelentette, hogy ma délelőtt tizenegy órakor puff-puff lett mindkettejüknek.
A Balogh Simon, aki épp ekkor ért fel a pincéből, kijelentette, hogy másnap megkezdi az aratást.
A főhercegné kijelentette, hogy holnaptól nagy háború.
Aratás, mondta a Simon.
Háború, mondta a főhercegné. A Nusi, aki közben visszakerült az anyjához, bömbölni kezdett.
Természetesen a nagyasszonynak lett igaza, hiába próbáltak elmenekülni a valóság elől a falubeliek. A Balogh Simon aratói kaszát kalapáltak és kötelet fontak, a búzaföldön hajlongva izzadták habosra az inget magukon. A gazda a következő hetekben néhányszor terménykereskedőknél járt, de elfordította a fejét, ha a hivatali asztalokon heverő lapok címoldalán esetleg olyasmibe futott, hogy az Alföldről ötszáz bevonuló tartalékos utazik Boszniába, az osztrák–magyar hadsereg Belgrádot bombázza. Korábban mindig érdekelték a külső világ hírei, bele-belefürkészett egynémely újságba. Most viszont hallani sem akart a külső világról. „Bánom is én, ha megbolondultok, csak a gabonámat tudjam eladni az árán” – gondolta magában. Nem sokat tudott a katonaságról, de a teljes szívében irtózott tőle. Egyetlenegyszer fordult csak meg a gondolatai között, hogy jelentkezik a fehérkömlődi gyalogezrednél, még legénykorában, a nagy földéhség idején. Akkoriban ugyanis híre ment, hogy aki három évet leszolgál a császár seregében, birtokot kap. Ezt a gondolatot azonban csakhamar fölváltotta a megvetés. Ki mégis az a Ferenc József, hogy egy Balogh Simon szolgálatot tegyen neki? Kinek a királya? Az övé biztosan nem, és nem is lesz soha. A falu többsége így gondolkodott, és nem esett kétségbe, mikor a sorozások, összeírások híre megérkezett. Túlestek ezen már kilencszáznyolc-kilenc táján, mikor a környéket hadi bizottságok lepték el, és legényeket akartak gyűjteni. Jól emlékeztek a sok üresfejű tisztre, akiknek az érthetetlen óbégatását, akárhogy is dörög az ágyú, nem félünk mi a Szerbiátú, szinte parancsszóra némította el a kezükbe adott filkó. Most ráadásul pénzük is több van, jöjjenek csak a tiszt urak, kamatostul megkapják a magukét.

Kovács Dominik és Kovács Viktor

1996-ban születtek, egypetéjű ikrek, együtt írnak. Jégtorta című drámájukat Zürichben és Sepsiszentgyörgyön, a Mintapintyet Debrecenben és Zalaegerszegen játszották. Legutóbbi művüket MILF címmel a Jurányi Ház színpadán mutatták be. 2023-ban megkapták a Drámaíró Kerekasztal Prológ-díját. A Lesz majd minden az első regényük.