Ukrajna;CEU;szabadegyetem;Bibó István;polgári engedetlenség;A posztkommunista maffiaállam;orosz invázió;

A maffiaállamról indít kurzust a CEU Bibó István Szabadegyeteme

A tavasszal is ingyenes szemináriumokon téma lesz az Ukrajna ellen két éve zajló orosz invázió, az oktatási szabadság ügye, a polgári engedetlenség és magának Bibó Istvánnak az életműve. 

Elindult a jelentkezés a Közép-európai Egyetem (CEU) ingyenes tavaszi kurzusaira – olvasható az intézmény lapunkhoz is eljuttatott közleményében. A Magyarországról hetedik éve elüldözött CEU Bibó István Szabadegyeteme azonban immár öt éve már csak a nevével is emlékeztetheti a  hatalmon lévő Fideszt, hogy hova jutottak az egykor példaképüknek tekintett magyar gondolkodó, jogtudós, filozófus, szociológus, politikus, egyetemi tanár eszméitől, gondolataitól, de a CEU ingyenes kurzusain rendre azokkal a témákkal is foglalkozhatnak, amelyeket az egykori Bibó István Szakkollégium fideszes tagjai az ördögtől valónak tartanak.

A tavaszi kurzusok egyike a maffiaállamot járja körül, azt, hogy mikor is nevezhetünk annak egy államot, illetve hogy mi a különbség a korrupt állam és a bűnöző állam között. Magyar Bálint és Madlovics Bálint vezetésével az Ukrajnában immár több mint két éve tartó orosz inváziót és annak hatásait is körüljárják az érdeklődők, többek között arra is választ keresve, hogy ki tud-e végre szakadni Ukrajna a rezsimpályák három évtizedes forgásából. A posztkommunista rendszerek anatómiája című, március 11-én kezdődő kurzus az azonos című köteten alapul.

Egy nappal később, március 12-én kezdődik Krasztev Péter vezetésével a Tarka ellenállás II. című szeminárium, amely azt boncolgatja, hogy vannak-e olyan közösségi lehetőségek és eszközök, amelyekkel hatékonyabb és, átláthatóbb kormányzás érhető el. Az is kérdés, hogy utódaink vajon ugyanúgy néznek-e majd vissza korunkra, ahogyan mi tekintünk vissza a korai bolsevista uralomra, a német nácikat kísérő rajongó tömeghisztériára, vagy a Rákosi korra, s milyen kínos kérdésekkel kell majd szembenézniük. Utóbbiak közé tartozhatnak majd a tanár- és diáktüntetések, az oktatási szabadság ügye, az ellenállás, a polgári engedetlenség, a művésztársadalom kettészakítása.

Mától, február 29-től folytatódik továbbá Majtényi László vezetésével a Bibó István életművét vizsgáló kurzus is, amely tavaly ősszel indult. Az aktuális Bibó István II című beszélgetéssorozat Bibó jelenkori aktualitását mutatja be az általa írt politikai elemzések és javaslatok nyomán, amelyek a kortárs politikai, államelméleti vagy nemzetközi jogi helyzet megértéséhez is komoly szempontokat szolgáltatnak.

 Az előadásokra személyesen és online is bekapcsolódhatnak az érdeklődők. Regisztrálni a CEU Bibó István Szabadegyetem oldalán (biboszabadegyetem.org/kurzusaink) lehet.