Talán a legkedvezőbb hír, hogy januárban a kiskereskedelmi forgalom decemberhez képest nem változott, 2023 januárjához képest pedig 0,6 százalékkal emelkedett. Az, hogy januárban ugyanannyit vásároltak, mint a karácsonyi hónapban, ezt jelenti, hogy részint élénkül a fogyasztási hajlandóság, másrészt gyenge volt a karácsonyi forgalom. Az élelmiszerboltokban 0,2 százalékkal nőtt a megvásárolt áruk mennyisége, míg a benzinkutak forgalma 4,6 százalékkal emelkedett tavaly januárhoz képest, ám ez utóbbi a 2022 végén kivezetett üzemanyag-ársapkával van összefüggésben.
Ezzel szemben az ipari termelés 3,6 százalékkal volt alacsonyabb januárban mint egy évvel korábban, az eltérő munkanaphatással korrigálva pedig 4,1 százalék volt a visszaesés. Az előző hónaphoz, azaz 2023 decemberéhez mérten a magyar ipar teljesítménye 1,1 százalékkal zsugorodott. Nem függetlenül a gyenge ipari adatoktól, hogy a teljes export – euróban számolva – 7,4 százalékkal csökkent az előző évhez mérten, a behozatal pedig még ennél is nagyobb mértékben, 14 százalékkal esett vissza, így a külkereskedelmi mérlegben 497 millió forintos aktívum keletkezett.
Felemás adatok érkeztek a magyar gazdaságból – így értékelte az első hónapot történéseit Nagy János. Az Erste Bank elemzője szerint a kiskereskedelemben a kilábalás tovább gyorsulhat. Egyrészt az üzemanyag-árstop okozta rendkívül magas tavalyi bázis a januári hónappal esik ki végleg a statisztikai összevetésekből, ami önmagában hozhat javulást az adatok terén. Másrészt a reálbérek újbóli, tényleges emelkedése is főként januártól esedékes, így valójában onnantól éreztetheti hatását a volumenek változása.
A januári ipari termelési adat részleteit jövő héten ismerteti a KSH. A hivatal kommentárja szerint: a feldolgozóipari alágak döntő többségében visszaesett a termelés volumene, és mindössze három alágban nőtt a kibocsátás. Kedvezőtlenül hat a hazai ipari termelésre az általánosan gyenge európai konjunktúra is. A tavaly őszig jól teljesítő autó- és akkumulátorgyártás továbbra is mélyen a kapacitásai alatt termelhetett. A termelési láncok akadozása miatt bekövetkező esztergomi Suzuki-leállás is csökkentette a termelést – emlékeztetett az elemző. Nagy János szerint kilátások rövidtávon továbbra is meglehetősen borúsak: a konjunktúraindexek egyelőre Európa-szerte csak minimális életjeleket mutatnak, ellenben hazai kereslet élénkülhet az üzleti bizalom helyreállásával.