;

múlt;államfő;Majtényi László;Sulyok Tamás;

- „Sulyok Tamás minél tovább hallgat, annál kínosabb a történet”

Az ő jogászi hátterével, tudásával egész egyszerűen hihetetlen, hogy nem tudott róla, és hogy elhitte az állítólagos családi legendáriumot - véli Majtényi László az államfő apjának ügyéről.

Már régen meg kellett volna szólalnia, elvileg azonnal, amikor kibukott az ügy, s minél tovább hallgat, annál kínosabb a történet – mondta lapunknak Majtényi László, az ellenzék 2017-es köztársasági elnökjelöltje, korábbi ombudsman, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet elnöke Sulyok Tamás államfővel kapcsolatban.

A múlt hétfőn megválasztott és most kedden hivatalba lépett köztársasági ugyan igen aktívan kezdte a mandátumát – például azonnal aláírta a svéd NATO-csatlakozás magyar ratifikációját –, viszont továbbra sem szólalt meg apja ügyében. A múlt héten Karsai László történész írta meg a hvg.hu-n, hogy bár az államfő azt állította egy korábbi interjújában, hogy apját halálra ítélték a kommunisták, s tíz évet bujkálnia kellett, a valóságban „Sulyok apja csak egy szimpla náci szimpatizáns, szélsőjobboldali és antiszemita vidéki ügyvéd volt, nem a kommunista terror ártatlan áldozata”, senki nem ítélte halálra, vagyis a frissen megválasztott elnök „vagy rosszul tudja, vagy hazudik”. Ezek után Ungváry Krisztián történész is levezette, miért életszerűtlenek az államfő állításai, s arra jutott, „lehetetlen másra gondolni, mint arra, hogy Sulyok valótlanságai egyúttal tudatos hazugságok is”. Az államfő a megfogalmazott kritikák és vádak ellenére hat napja hallgat, nem adott semmiféle magyarázatot korábbi nyilatkozatára.

Majtényi László lapunknak úgy fogalmazott: adott egy ország, parlamentáris demokráciát idéző rendszerrel, melyben a kormányfő a politikai tényező, az államfő pedig „morális tekintély, aki felettes énként erkölcsi útmutatóként működik”. Az apja múltja ügyében kirobbant eset miatt Sulyok Tamás viszont „komoly morális hendikeppel indul”, ugyanis az ő jogászi hátterével, tudásával egész egyszerűen hihetetlen, hogy nem tudott róla, és hogy elhitte az állítólagos családi legendáriumot.

– Az nem lett volna gond, ha önként sohasem beszélt volna az apja múltjáról, hiszen ez magánügy, s fiúként nem felel az apja cselekedeteiért, csakhogy éppen ő hozta elő a témát, ráadásul nem mondott igazat. 

Ez viszont már olyan fogyatékosság, ami – ahogyan Schmitt Pál és Novák Katalin bukása is – a NER rendszerszintű problémáit jelzi, a parlamentáris demokrácia keretei között tart fenn egy elnöki rendszert.

Az új államfő szerdán is meglehetősen aktív volt: a Sándor-palotában felkereste őt Orbán Viktor miniszterelnök és Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője. Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke jelezte: a kormányfő és a köztársasági elnök rendszeresen fognak konzultálni egymással a Magyarország szempontjából legfontosabb ügyekről. Az nem derült ki, hogy a találkozón mi volt a téma.

Jelenleg két jelölt meccsel egymással, de reménykednek, hogy a kerület polgármestere is részt vesz a megmérettetésen.