taggyűlés;MKKP;

Döntött a Kutyapárt taggyűlése, megerősítette társelnöki pozíciójában Kovács Gergelyt és Döme Zsuzsannát

Az eredmény ellenére az MKKP sok szavazójánál megkophat az eddigi imázs – fogalmazott lapunknak Nagy Attila Tibor politikai elemző.

A Kétfarkú Kutya Párt rendkívüli taggyűlése ma megerősítette társelnöki pozíciójában Kovács Gergelyt és Döme Zsuzsanna Suzit 54 igen, 1 nem szavazattal és 1 tartózkodással. 

Szintén támogatta a tagság Kovács Gergő indulását a XII. kerületi polgármesterjelölti előválasztáson 53 igen, 4 nem szavazattal és 0 tartózkodással - közölte hétfő késő este a párt.

– A Kutyapárt mély válságban van – fogalmazott még a rendkívüli taggyűlés előtt a Népszavának Nagy Attila Tibor. A független elemző szerint a látszat ellenére nem minden előzmény nélküli, ami a Kétfarkú Kutya Pártnál (MKKP) történik.

Kovács Gergely társelnök vasárnap jelentette be, hogy miután a tagság többsége előző nap nem támogatta az ellenzéki előválasztáson történő részvételt, az MKKP kiszáll a XII. kerületi választási versenyből, sem képviselő-, sem pedig polgármesterjelöltet nem indítanak – ez utóbbi lett volna Kovács Gergely. Nem sokkal ezután ő és a másik pártvezető, Döme Zsuzsa lemondtak a társelnökségről is. A döntés után a párt közösségi oldalait elárasztották a csalódott, dühös, de jellemzően hitetlenkedő hozzászólások: „Ez is csak vicc?” – kérdezték többen az eredetileg viccpártként indult formációval kapcsolatban.

Nagy Attila Tibor szerint viszont az előválasztás ügyében kipattant „dráma” csak az évek óta tartó belső feszültségek megkoronázása volt. Az elemző úgy tudja, több tagot felháborított, hogy miközben a kutyapárt azért farolt ki a Belvárosban Juhász Péter mögül, mert a Momentum is beállt az egykori Együtt volt elnöke mögé, eközben egy esetleges győztes előválasztás után Kovács Gergely a többi ellenzéki párt támogatásával indulna a fideszes jelölt ellen. Miközben a párt politikájának egyik alappillére, hogy távol marad az előválasztástól, Kovács Gergely a közelmúltban jelezte, hogy a XII. kerületben nyitott lenne az előválasztásra, amelyen elvileg a Momentum és az LMP jelöltjeivel mérkőzne meg. (Épp hétfőn derült ki, hogy Visi Piroska civil aktivista, a Hegyvidék Jövője alapítója is jelezte, elindul a XII. kerületi polgármester-jelöltségért és részt vesz az előválasztáson). A megosztottságot tükrözte az is, hogy a hegyvidéki előválasztásról az MKKP-ban szavazategyenlőség alakult ki az igenek és a nemek között, kilencen pedig tartózkodtak, így nem alakult ki a szükséges abszolút többség a kérdésben.

Nagy Dávid pártigazgató lapunknak arról beszélt: a feszültséget az okozza a pártban, hogy míg a funkcióikban szeretnének megmaradni civil szervezetnek, eközben „a politikai döntéseknek politikai döntéseknek kell lenniük, ebben nem lehet keveredés”. Majd úgy folytatta: „Azt hittük, hogy ezt a párt-nem párt dolgot már lejátszottuk, de ezt ma fogjuk lejátszani”, mondta Nagy még a hétfő esti szavazás előtt. – Nincs B-terv, nincs olyan opció, hogy ne Kovács és Döme maradjon a két vezető, akik nélkül egyébként el tud működni a párt, a kérdés csak az, hogy úgy van-e értelme – fogalmazott a pártigazgató.

– Az is növelhette az ellentéteket – mondja már Nagy Attila Tibor –, hogy az utóbbi években az MKKP megszerzett pozíciói után komoly állami forrásokat is kapott, a pártnak már főállású alkalmazottai is vannak, így az sem mindegy, ki, hogyan részesül a befolyt összegekből.

Egyelőre nem tudni, hogy a történtekben és a belső vitákban mekkora szerepe van annak, hogy miközben az MKKP az eddigi választásokon rendre az 5 százalékos bejutási küszöb alatt szerepelt, most a Republikon például a teljes népesség körében 6, a pártválasztóknál 8 százalékosra mérte őket. Vagyis nagyjából ott állnak, ahol a Momentum vagy a Mi Hazánk.

Nagy Attila Tibor szerint sok szavazója számára alakult ki az a kép a Kutyapártról, hogy ellentétben a többi párttal, ők nem a „hatalomért és a koncokért” csinálnak pártot – a történtekkel viszont éppen ez az imázs kophat meg, akár jelentősen is. A párt közösségi oldalain a több szimpatizáns is már most úgy kommentálta a történteket: ti sem vagytok különbek. „Óriási előrelépés előtt állunk, az utóbbi két évben az emberek elkezdték érteni a protestpárti léten túl is, hogy mi végre vagyunk a világon – mi pedig ennek megfelelve dolgoztunk, sokkal inkább több, mint kevesebb sikerrel” – írta nem sokkal a szavazás előtt megjelent Facebook-posztjában a Kutyapárt. Egyúttal bocsánatot is kértek a szimpatizánsoktól.