ünnep;húsvét;borok;

Gyümölcsös, üde borok, amelyekkel teljes lesz a húsvét

Húsvétkor már a tavaszi friss ízeknek, harsogó zöldeknek és az illatos boroknak örülhetünk. Ha a borokat és az ételeket okosan társítjuk, egészen új gasztronómiai élménnyel lephetjük meg a családot.

Mint minden ünnepkor, most is előkerülnek a féltve őrzött családi receptek a nagymama kézírásával, de új ötletek, izgalmas fogások is készülnek a konyhákban. Érdemes nemcsak a piaci, bolti bevásárlással előre tervezni, hanem a fogásokhoz kínált borokat is időben átgondolni. Ne rugaszkodjunk el túlzottan a jól bevált és kedvelt szőlőfajtáinktól, és inkább szerezzünk be olyan tételeket, amelyek biztosan sikert aratnak majd, ha a család és a vendégsereg poharába töltjük őket.

A Kunsági borvidéken élő és dolgozó Frittmann család életétől generációk óta elválaszthatatlan a szőlőművelés és a borkészítés. Mindig is finom, minőségi borokat készítettek, örömszerzésre, ünneplésre alkalmas italokat, és szüntelenül keresik az egyedi utakat: a magyar innováció kiemelkedő példájának számító Irsai Olivérrel az elsők között jelentek meg, és akkor kezdtek jó savú, üde, gyümölcsös rozékat készíteni, amikor itthon ez a műfaj még ismeretlen volt. Ma két generáció dolgozik együtt azon, hogy bebizonyítsák, mire képes a kunsági terroir a könnyed, gyümölcsös boroktól egészen a tölgyfa hordóban érlelt komoly tételekig.

Nagy és összetartó családként az ünnepek fontos szerepet játszanak a Frittmann család életében is. Bár a hivatásuk és a szenvedélyük a borkészítés, a hétköznapokban az ő ízlésük sem különbözik annyira egy átlagos fogyasztóétól. A tavaszhoz illően ők is az új évjáratú tételeket, a könnyed, illatos borokat veszik elő, ha a húsvéti asztalra kell összeállítani a borválogatást.

A klasszikus fogások náluk sem hiányozhatnak, így természetesen húsvéti sonka, főtt tojás és tavaszi retek, fejes saláta kerül a tányérokra az ünnep első estéjén. Ha a sonka mellé választanánk bort, mi is vegyük figyelembe a hús sós és füstölt ízeit, valamint zsírosságát. Lehet akár egy élénk savú fehérbort vagy rozét párosítani mellé, melynek visszafogottabb aromái nem nyomják el a sonka erőteljes ízét.

A vendégváró falatokhoz, hidegtálhoz, a locsolkodásra beugró vendégek poharába, vagy csak egy kortynyi aperitifnek az ebéd előtt az alacsony alkoholtartalmú, illatos borokból válogassunk. Az Irsai Olivér, a cserszegi fűszeres vagy éppen a sauvignon blanc elevenségével, vibráló karakterével nagy tetszést fog aratni.

Ha bárányt választunk fő fogásnak, akkor ne felejtsük el, hogy olyan bort társítsunk mellé, amelyik nem nyomja el különleges zamatait. A legismertebb, klasszikus borpárosítás a bárányhoz a pinot noir, de ha nem vagyunk a vörösborok rajongói, akkor egy rozé is tökéletes, pláne, ha kékfrankosból készül, és a bárányhúst is csupán rózsaszínre sütöttük. Ugyanez a tanácsunk például kacsamell esetében, de ha egy csirke- vagy pulykarecept nyerte el a tetszésünket idén, ahhoz a fehérborok közül válogassunk.

Húsmentes fogások esetében könnyű a dolgunk. A sütőben sült zöldségek, zöldsaláták, felfújtak, töltött tojások színpompás és egészséges kavalkádja mellé a könnyed fehérborok mind remekül passzolnak. Ráadásul akár a gyümölccsel, túróval, krémsajttal készült desszertek mellé is önthetünk például egy-egy pohár gyümölcsbomba Irsai Olivért, ha éppen nem vagyunk az édes borok rajongói.

A kunsági borok kedvelői kétségtelenül a könnyed, üdítő fehérborokat és rozékat töltik a leggyakrabban a poharukba. Ennél a borstílusnál a tiszta, gyümölcsből származó aromák dominanciája, a frissesség és a mérsékelt alkoholtartalom a jellemző, ami tökéletes tavaszi, nyári borrá teszi őket!