Fidesz;Budapest;főpolgármester;Szentkirályi Alexandra;

A Fidesz azt a Szentkirályi Alexandrát jelöli Budapest főpolgármesteri tisztségére, aki a bicskei gyermekotthon pedofil igazgatójának 2015-ben kitüntetést adott át

Inkább tűnik megúszási kísérletnek a Fidesz részéről, mintsem valódi harcba indulásnak.

A még mindig tartó kegyelmi botrányban különös választásnak tűnik éppen azt a személyt indítani főpolgármester-jelöltként a júniusi önkormányzati választáson, aki a bicskei gyermekotthon pedofil igazgatójának 2015-ben átadta a Bárczy István-díjat. Még akkor is, ha nem Szentkirályi Alexandra tett rá javaslatot. Pedig már csak Kövér László házelnök, Fidesz-választmányi elnök aláírása hiányzik és a péntekig még kormányszóvivőként dolgozó Szentkirályit küldheti harcba Budapesten a kormánypárt. Ami biztos: a politikus már elfogadta a felkérést.

Szentkirályi Alexandra nevét elsőként Tarlós István volt főpolgármester dobta be tavaly nyáron, mondván ő gyűjthetné be a legtöbb szavazatot a Fidesznek: van városvezetői tapasztalata, hiszen öt évig a helyettese volt, előtte pedig fővárosi képviselő. A politikusi pályáját – sok más jelenlegi Fidesz-potentáthoz hasonlóan – a Fidelitasban kezdő Szentkirályi 23 évesen került be a Fővárosi Közgyűlésbe a Fidesz–KDNP színeiben. Rögvest két fővárosi cég felügyelőbizottság tagja, egynek pedig az elnöke lett. Bár jogász diplomáját csak jóval később, már Budapest humán ügyekért felelős főpolgármester-helyetteseként szerezte meg. 2014-ben részt vett Tarlós István főpolgármester-jelölti kampányában, a hála nem is maradt el. Az ifjú női politikus felett – Szentkirályi elmondása szerint – „atyáskodó” Tarlós maga mellé vette humán területekért felelős főpolgármester-helyettesnek.

Tarlósnak nem kellett attól tartania, hogy ellopja előle a show-t. Korábbi négy éves fővárosi képviselősége alatt állítólag mindössze egyszer szólalt fel. Tarlós helyetteseként is leginkább két megmozdulása maradt emlékezetes: egyszer azon bosszankodott, hogy a hajléktalanok kriminalizálása ellen a városháza előtt tüntető civilek miatt nem fért be az Audijával, korábban pedig azért kényszerült magyarázkodni, mivel feltűnt egy képen, amely az Egyesült Arab Emírségekben tárgyaló titokzatos magyar delegációt örökítette meg. Szentkirályi Alexandra azt mondta, csak egy rövidke nászutat szeretett volna a férjével, Szalay-Bobrovniczky Kristóffal – jelenlegi honvédelmi miniszterrel - , aki már akkor is annyira elfoglalt volt a Századvég Alapítvány elnökhelyetteseként, hogy csak egy Habony Árpád miniszterelnöki tanácsadó és Rogán Antal akkor még V. kerületi polgármester vezette delegációval megejtett tárgyalássorozat után tudott lecsípni pár napot, hogy feleségével tölthessen egy kis időt.

Tarlós István bukása után - ismét lánykori nevét használva - kormányszóvivőként találtak neki új pozíciót. A Forbes legbefolyásosabb nőket rangsoroló tavalyi hazai listáján a 7. helyet foglalta el. A Tarlóssal való „mentori kapcsolata továbbra is erős”, a háttérben pedig egy komoly céges portfólióval bíró miniszter férj áll.

Szentkirályi Alexandra jelölése a főpolgármesteri posztra mindezekkel együtt is inkább tűnik megúszási kísérletnek a Fidesz részéről, mintsem valódi harcba indulásnak. Egy csinos fiatal nő, akinek az arca sokak számára ismerős lehet, aki töltött be már olyan pozíciót, amivel eladható az alkalmassága, ráadásul nem veszít sokat az választási harcban, hiszen szóvivő utána is lehet. Könnyedén visszaléptethető, ha Vitézy Dávid a hosszas lebegtetés után bejelenti indulását az LMP főpolgármester-jelöltjeként. Szentkirályi a jelölést elfogadó videójában keveset szólt Budapestről, de hosszan gyurcsányozott, Karácsonyt a baloldal lejárt lemezének nevezte, a következő főpolgármester legfontosabb feladatának pedig azt tartotta, hogy együttműködjön az Orbán- kormánnyal. Karácsony Gergely egyelőre annyival intézte el a bejelentkezését, hogy „a főpolgármester nem a kormány szóvivője, hanem a budapestieké”.

Eddig négyen jelentkeztek

Szentkirályi Alexandrával négyre bővült a bejelentett főpolgármester-jelöltek sora. Az összellenzéki jelöltként újrainduló Karácsony Gergely mellett Grundtner András a Mi Hazánk, Brenner Koloman pedig a Jobbik színeiben indul. Vitézy Dávid LMP jelöltjeként szállhatna be a küzdelembe, de indulását egyelőre nem erősítette meg.