Balaton;Fonyód;ingatlanügylet;

2024-03-18 12:45:00

Duplán veszíthet Fonyód az Erzsébet-táboros ügyleten, az állam nehezen hasznosítható telkeket adna az értékes partszakaszért

A többi között egy, a tótól kilométerekre fekvő, kivett mocsár-rétet ajánlott fel az állam Fonyódnak egy rendkívül értékes vízparti partszakaszért – derült ki, miután lapunk tételesen átnézte a nagy vitát kiváltó csereügyletet előíró törvénymódosításban szereplő helyrajzi számokat.

Az „üzlet” aránytalanságát jelzi, hogy az érintett ingatlanok között volt olyan, amit korábban ingyen próbált megszerezni az államtól a fideszes vezetésű város.

Az ügy megértéséhez érdemes felidézni az előzményeket. Fonyód keleti végén működik az – Orbán Viktorral remek kapcsolatokat ápoló szeged-csanádi püspökhöz, Kiss-Rigó Lászlóhoz köthető – Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány tábora. Az ingatlan nagyon közel van a tóhoz, de eddig nem volt teljesen vízparti: a tábor kerítése és a víz között hosszú, keskeny, néhány tíz méter széles, önkormányzati tulajdonban lévő partszakasz vezet, amit eddig bárki használhatott. Csakhogy – miként azt a 24.hu elsőként megírta – még karácsony előtt a Magyar Közlönyben megjelent egy törvénymódosítás, amely szerint ingyen az alapítvány tulajdonába kell adni a területet. Az alapítvány pedig a 24.hu kérdésére közölte: a partszakasz 2024-től a tábor területéhez tartozik, és azt kizárólagosan a táborozók használhatják, ami tovább növeli a gyermekek táborozásának biztonságát.

A döntés nagy felháborodást keltett Fonyódon, szombaton emiatt tüntettek is, ám meglehet, a partszakasz elvesztésénél is nagyobb veszteség érheti a várost. A terület átadását előíró törvénymódosításban ugyanis felsorolták azoknak az ingatlanoknak a helyrajzi számát, amelyeket az állam felajánl a partszakaszért. Ezek a helyrajzi számokat kikeresve pedig úgy tűnik, duplán veszít a város. Az állam odaad például egy, a tótól távol, a Nagyberek szélén, az M7-es autópálya melletti, 3,3 hektáros kivett mocsár-rétet. Kapna egy, szintén a Balatontól távolabb, a városi piactól délkeletre egy bő 0,1 hektáros területet. Emellett odaadna az állam egy a tóhoz közeli, de nem vízparti, a Báthory strand és egy gyerekotthon melletti 1,7 hektáros telket. Forrásaink szerint az Erzsébet-tábornál lévő partszakasz 2,5-5 milliárd forint közötti összeget érhet, a testületi anyagban szereplő ingatlanok viszont jó ha ennek felét kiteszik.

– mondta lapunknak Németh Helga, aki ellenzéki színekben indul polgármesternek a júniusi önkormányzati választáson a kisvárosban.

– Ráadásul, ahogyan ezt testületi anyagok is bizonyítják, ezek közül volt, amelyiket ingyen próbálta megszerezni a város – magyarázta Németh Helga. – A 2022 júniusi testületi ülésen már szóba került a sztrádához közeli terület, s hogy ingyenesen kérik az államtól. Elvileg ipartelepet hoznának létre, igaz, a 3,3 hektárnak a jogszabály szerint csak 4 százaléka, vagyis valamivel több, mint 1300 négyzetméter beépíthető. Cseppet sem mellékesen a Nagyberekben gazdálkodó Hubertus Bt.-nek elővásárlási joga van a területre.

Németh Helga szerint a piac mögötti, 0,1 hektáros ingatlanról a Dunántúli Regionális Vízmű (DRV) Zrt.-vel tárgyaltak eddig, és nagyjából 3 ezer forint a négyzetméterár, tehát 3 millióért meg lehetne vásárolni. Már, ha valóban szükséges a piac bővítése, hiszen nyáron ugyan másfél hónapig valóban nagy a zsúfoltság, ám az év többi részében el lehet férni.

A harmadik, gyermekotthon melletti terület már a 2021 júliusi testületi ülésen előkerült, ezt is ingyen szerette volna megszerezni Fonyód, és a város tárgyalt is róla a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-vel. Mindkét esetben a polgármester volt az előterjesztő, vagyis most olyan területeket kap meg a város cserébe, melyek eddig úgy tűntek, ingyen megszerezhetők – mondta az ellenzéki politikus.

A helyiek, köztük több képviselő csak a 24.hu cikkéből értesült a ligeti táborral kapcsolatos változásokról, Hidvégi József fideszes polgármester pedig ugyan tudott róla, de állította, a városnak nincs átadási kötelezettsége, ami viszont ellentmond a Közlönyben megjelenteknek.

– jegyezte meg Németh Helga. – Most aztán megy a kapkodás, mert nagy botrány lóg a levegőben, sokaknak nem tetszik, hogy elvennék a partot.

Az ügyben megkerestük Hidvégi Józsefet, ám a polgármester cikkünk megjelenéséig nem reagált kérdéseinkre. Többek között arra voltunk kíváncsiak, mi a célja a városnak a cserébe felajánlott három területtel. A városvezető – aki információink szerint nem biztos, hogy újra indul júniusban – a helyi önkormányzati médiumnak azt állította, a terület az önkormányzaté, nem akarják lezárni, s erre nem is kérte senki őket. Elismerte, tavalyelőtt született egy testületi döntés területcseréről, ám a szerződéseket ezzel kapcsolatban nem kötötték meg, s állította, a Magyar Közlönyben megjelent törvénymódosítás most erre ad lehetőséget. Azt is hozzátette, nem tud róla, hogy bárki le akarná zárni a partszakaszt, nem tudja, „mi ennek a hisztériakeltésnek az oka”, téves hírnek, s feltételezésből kipattant információnak nevezte a történetet. Mellyel kapcsolatban az alapítvány egyértelműen fogalmazott: „a tábor mellett közvetlenül elterülő partszakasz 2024-től a tábor területéhez tartozik, azt kizárólagosan a táborozók használhatják, ami tovább növeli a gyermekek táborozásának biztonságát”.