olimpia;Párizs;2024-es olimpia;

A magyar férfi kézilabda-válogatott 2012 után jutott ki ismét az olimpiára

- Gyűlnek a kvóták Párizsra

A férfi kézilabda-válogatott vasárnapi kvalifikációjával Magyarország már 125 indulási joggal rendelkezik a nyári ötkarikás játékokra.

Három hónappal a 2024-es párizsi olimpia (július 26-augusztus 11.) előtt jó néhány magyar sportoló fellélegezhetett, mások elbúcsúzhattak ötkarikás álmaiktól. A 125 meglévő kvóta még bővülhet, sokak sorsa az elkövetkező hetekben dől el.

Az atléták közül hárman rendelkeznek jelenleg A-szinttel, ugyanakkor a kvalifikáció két lépcsős. Az egyes versenyszámokban a világranglistáról töltik fel a maradék helyeket, így további 21 atlétának, valamint három váltónak (női 4x100, 4x400 és 4x400 m vegyes váltó) van esélye kijutni Párizsba. A kvalifikációs időszak az esetükben június 30-án zárul.

Az egyaránt világbajnok birkózó Muszukajev Iszmail és Losonczi Dávid már biztosította helyét, a többiek számára még két helyszínen nyílik lehetőség. Az európai olimpiai kvalifikációs versenyt Bakuban (április 5-7.) rendezik, ahonnan a súlycsoportok döntősei szereznek indulási jogot, míg Isztambulban, a május 9-12-én zajló világkvalifikációs tornán az utolsó kvóták is gazdára találnak – súlycsoportonként három.

Szegeden április 25-28. között rendeznek európai kontinentális kvalifikációs versenyt az evezősöknek, ahol egypárban van a legnagyobb esélye honfitársainknak dobogón végezni és ezzel olimpiai indulási jogot szerezni. Az utolsó lehetőség a luzerni végső kvalifikációs regatta (május 19-21.), amelyen minden hajóegységben két kvóta talál gazdára.

Íjászatban egy indulási jog tűnik elérhetőek, ennek megszerzésére a kontinentális kvalifikációs versenyen (Essen, május 3-5.), illetve a végső kvalifikációs tornán (Antalya, június 15-16) nyílik lehetőség. A cselgáncsozóknak június 23-án kell olyan világranglista pozícióban zárniuk, hogy ott lehessenek Párizsban. Jelenleg öten állnak kvalifikációt érő helyen.

Kajak-kenuban már 15 kvóta megvan, a maximális létszám 18. A május 8-9. között Szegeden rendezendő európai olimpiai pótkvalifikációs versenyen két női kajakos, valamint egy kenus kvótával gyarapíthatják a magyarok az indulóik számát.

A férfi kézilabda-válogatott Tatabányán kiharcolta az olimpiai szereplést, április elején a nőkre Debrecenben vár hasonló feladat. Kamerun, Japán és Svédország közül kettőt kellene megelőzni.

Milák Kristóf három éve 100 pillangón diadalmaskodott Tokióban, mostani formájáról nincs információ

A kerékpárosoknál férfi és női országúti mezőnyversenyre szerzett indulási jogot egy-egy sportolónk a nemzetek rangsora alapján, illetve a vb-n elért helyezésével. Várhatóan Valter Attila és Vas Kata Blanka képviseli majd a magyar színeket, de mountain bike-ban is elérhetőnek tűnik még egy kvóta.

A 3x3-as női kosárlabda-válogatott is érdekelt még, Hong Kongban (április 12-14.) vagy Debrecenben (május 16-19.) nyílik lehetőség a párizsi repülőjegy megváltására. A férfiak – ugyancsak a debreceni tornán – hazai pályán küzdhetnek meg ugyanezért.

Két ökölvívó biztosan ott lesz a francia fővárosban, további kvótákat a thaiföldi Bangkokban (május 23. – június 1.) lehet begyűjteni az egyes súlycsoportokban.

A krakkói Európa Játékokon az öttusázó Gulyás Michelle és Bőhm Csaba szerzett kvótát. A zhangzhou-i világbajnokságon (június 10-16.) a dobogósok jutnak ki az olimpiára, ezen felül a június 17-én zárandó olimpiai világranglistáról lehet még kvótához jutni. Nemzetenként maximum két-két sportoló indulhat az olimpián.

Ritmikus gimnasztikában Pigniczki Fanni egyéniben már biztosította helyét, rajta kívül még kéziszercsapatunk harcba száll a kvótáért.

Három sportlövő készülhet Párizsra. A 25/50 m-es számokban Eszéken (május 23. – június 9.) és előtte a világkvalifikációs versenyen Rióban (április 11-19.) még bővülhet a szám. Június 19-én zárul az olimpiai ranglista, ahonnan minden versenyszámban egy-egy kvóta talál gazdára.

A teniszezőknél június 10-én a Roland Garros után záruló ATP- és WTA-ranglisták alapján alakul ki, hogy kik kapnak meghívást az olimpiára.

A taekwondós világbajnok Márton Luana sajnos nem jutott ki Párizsba

A triatlonosoknál a vegyes váltók ranglistája március 25-én, az egyéni ranglista május 27-én zárul. Lehmann Csongor már biztos olimpiai résztvevő, rajta kívül Bicsák Bence, Dévay Márk és Faldum Gábor is harcban áll a maradék két hely megszerzéséért. A nőknél Kuttor-Bragmayer Zsanett áll indulási jogot érő helyen.

A vívóknál április 3-án zárul az olimpiai ranglista. Amelyik szakágakban még nincs magyar kvóta, április 26-28. között a luxemburgi Differdange-ban az egyéni kvalifikációs versenyen lehet azt megszerezni.

Breaking, sportmászás, gördeszka sportágakban és BMX freestyle szakágban Sanghajban (május 16-19.) és Budapesten (június 20-23.) rendeznek kvalifikációs versenyt. A két helyszínen elért eredmények alapján derül ki, hogy kik szereznek olimpiai kvótát. A két eseményen magyar sportolók is indulnak.

Az elmúlt hat nyári olimpiából négyszer is nyolc aranyat szállított a magyar delegáció, ezt a számot alighanem a szurkolók többsége most is aláírná. A statisztikai elemzésekkel foglalkozó Gracenote februári jóslata alapján hazánk három arany-, kilenc ezüst-, és hat bronzéremre számíthat. A három évvel ezelőtti tokiói olimpián Magyarországot 22 sportágban 173 sportoló képviselte, akik összesen 20 medált szereztek.


A párizsi kvótával rendelkező magyar sportolók és csapatok

Atlétika: Molnár Attila (400 m), Halász Bence (kalapácsvetés), Kozák Luca (100 m gát)

Birkózás: Losonczi Dávid (kötöttfogású 87 kg), Muszukajev Iszmail (szabadfogású 65 kg)

Kajak-kenu: hat férfi kajakos, négy női kajakos, három férfi kenus, két női kenus

Kerékpár: férfi országúti mezőnyverseny 1 fő, női országúti mezőnyverseny 1 fő

Kézilabda: férfi csapat (14 fő)

Lovassport: Kaizinger Balázs (lovastusa)

Ökölvívás: Kovács Richárd (63,5 kg), Akilov Pylyp (80 kg), Hámori Luca (66 kg)

Öttusa: Gulyás Michelle, Bőhm Csaba

Ritmikus gimnasztika: Pigniczki Fanni (egyéni összetett)

Sportlövészet: Pekler Zalán (puska), Péni István (puska), Fábián Sára Ráhel (pisztoly)

Taekwondo: Salim Omar Gergely (58 kg), Józsa Levente (68 kg), Márton Viviana (67 kg)

Torna: Mészáros Krisztofer (egyéni összetett), Czifra Bettina Lili (egyéni összetett), Bácskay Csenge (ugrás), plusz egy kvóta (egyéni összetett)

Triatlon: Lehmann Csongor

Úszás: Betlehem Dávid (800 m, 1500 m gyors), Kós Hubert (100 m hát, 200 m hát, 200 m vegyes, 100 m pillangó), Rasovszky Kristóf (400 m, 800 m, 1500 m gyors), Szabó Szebasztián (50 m gyors), Kovács Benedek (100 m, 200 m hát), Milák Kristóf (100 m, 200 m pillangó), Márton Richárd (200 m pillangó), Telegdy Ádám (200 m hát), Németh Nándor (100 m gyors), Sárkány Zalán (1500 m gyors), Jászó Ádám (100 m hát), 4x100 méteres gyorsváltó, Késely Ajna (400 m, 800 m gyors), Molnár Dóra (200 m hát), Szabó-Feltóthy Eszter (200 m hát), Pádár Nikolett (200 m gyors), Sebestyén Dalma (200 m vegyes), 4x100 méteres gyorsváltó, 4x200 méteres gyorsváltó

Nyíltvízi úszás: Rasovszky Kristóf (10 km), Betlehem Dávid (10 km), Fábián Bettina (10 km)

Vitorlázás: Érdi Mária (ILCA 6), Vadnai Jonatán (ILCA 7)

Vívás: férfi kardcsapat, férfi párbajtőrcsapat, női kardcsapat, Dósa Dániel (férfi tőr), Pásztor Flóra (női tőr)

Vízilabda: férfi csapat, női csapat

Ez a büdzsé lehet a második legnagyobb az NB I.-ben a Fradié után.