Bank;készpénz;MNB;bankkártya;

Nagyon messze vagyunk attól, hogy Magyarország készpénzmentessé váljon, annyira, hogy nagy valószínűség szerint az nem is fog megtörténni

- Dúskálnak a magyarok a készpénzben, semmi értelme alkotmányban rögzíteni a használatát

Magyarországon kiugróan magas a készpénzhasználat aránya, az Orbán-kormány több tagja is nagyon szeret készpénzzel fizetni.

Az Orbán-kormány nem zárkózna el a készpénzhasználat mint alapjog alaptörvénybe emelésétől – mondta nemrég Orbán Viktor miniszterelnök a parlamentben, miután a Fidesszel szorosan együtt mozgó szélsőjobboldali párt, a Mi Hazánk felvetette ezt.

Valójában nem sok minden indokolja a készpénzhasználat alapjogként való rögzítését, ugyanis a mindennapi forgalomban még mind a mai napig meglepően magas a készpénzhasználat – ez derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) különféle felméréseiből, statisztikáiból.

2024 januárjában 8089 milliárd forint volt forgalomban, ami megközelítőleg a GDP 9,4 százaléka.

Ez ahhoz hasonlítható, mintha minden ember bő egyhavi jövedelemét tartaná a pénztárcájában. A forgalomban lévő készpénz értéke, kisebb megszakításokkal hosszú évekre visszamenőleg, folyamatosan növekszik a magyar gazdaságban. A pandémia előtti utolsó hónapban 2020 januárjában szintén az MNB adatai szerint 6547 milliárd forintnyi készpénz volt fogalmomban, vagyis a négy év alatt a 1542 milliárd forinttal nőtt. Ugyanakkor az elmúlt egy évben zsugorodott a készpénzállomány.

Bár az Orbán-kormány több tagja is nagyon szeret készpénzzel fizetni, hivatalosan – főleg a Pénzügyminisztérium – szorgalmazza a készpénzhasználat csökkentését a magyar gazdaságban. Ennek egyik példája, hogy előbb az online kasszarendszert vezették be a kiskereskedelemben, majd ehhez kapcsolódóan 2021 januárjától kötelezővé tették ezekben a boltokban a bankkártyaolvasók telepítését is. Ennek ellenére az MNB adatai szerint 2022-ben a tranzakciók mindössze harmadánál (34 százalék) fizettek elektronikusan, igaz ez jelentős növekedés a 2015-ös 9 százalékhoz képest. Sokkal jobb a helyzet, ha tranzakciók összértékét nézzük – ez esetben a forgalom 51 százalékát fizették a vásárlók elektronikusan – igaz ebbe már beleszámítanak a SZÉP-kártyás költések is, amelyek csakis elektronikusan intézhetők. A közüzemi és egyéb szolgáltatások számláit a háztartások 70 százaléka már 2021-ben is elektronikusan fizette – fokozatosan elhagyva a régi sárga csekkeket.

Az elektronikus tranzakciók számának emelése számos előnnyel járhat társadalmi szinten. A többi között emiatt is az MNB pénzforgalmi fő stratégiai célja, hogy 2030-ra nemzetgazdasági szinten ezen tranzakciók aránya elérje a 60 százalékot. A készpénzhasználatnak ugyanis magas a feketegazdasági kockázata, és a logisztikai költsége is. Az online pénztárgépek elterjedésével, az online számla és nyugta folyamatban lévő bevezetése mérsékli a feketegazdasági kockázatokat, míg a készpénzlogisztikán megtakarítható évi százmilliárd forintos szintű kiadás kérdéses. Az elektronikus fizetések díjai, adói ugyanis a használók számára lényegesen nagyobb kiadást jelentenek, nem is beszélve az informatikai infrastruktúra költségeiről.

Ennek ellenére fejlődés ebbe az irányba mutat, hiszen egyre nagyobb az igény az egyszerűsített, elektronikus fizetésekre az online és az offline kereskedelmen is. Mind többen már bankkártyát sem használnak, a mobiltelefon előlépett digitális pénztárcává. Ez lehetővé teszi az elektronikus számlák azonnali elektronikus kifizetését, az online és offline vásárlások kiegyenlítését. Ráadásul, köszönhetően az azonnali fizetések, átutalások rendszerének, ezek a lehetőségek kiküszöbölik a földrajzi korlátokat az év minden napján és a nap minden percében.

Bármilyen folyamatok is zajlanak, a készpénzhasználatot nehéz megszüntetni:

2020-ban a ugyan a magyar felnőttek 75 százaléka elektronikus úton kapta meg rendszeres jövedelmét, vagyis az egynegyedük részben vagy teljes egészében még mindig készpénzben jutott hozzá.

 Az MNB célkitűzése, hogy ez a mérték 2030-ra 80 százalékra emelkedjen – vagyis azzal számolnak, hogy még akkor is a magyarok ötöde készpénzben jut fizetéshez vagy épp a nyugdíjához.

A kormánytagok is szeretik maguknál tudni

Úgy tűnik, a kormány több tagja számára egyfajta szabadságérzést kelt a kápé használat. Készpénz, mindig - válaszolta Szijjártó Péter külügyminiszter arra a kérdésre, hogy mivel fizet egy cipőboltban. De hasonlóan nyilatkozott 2023 októberében Gulyás Gergely miniszter is, amikor arról faggatták a kormányinfón, hogy mivel szokott fizetni. Akkor mondta, hogy az Orbán-kormánynak nem áll szándékában, hogy magyarokat az elektronikus fizetések irányába terelje. A miniszterelnök is látványosan szeret készpénzt használni, sőt nemrégiben Magyar Péter, a Fidesz-rezsimben csalódott Diákhitel Központ egykori vezérigazgatója posztolta, hogy Orbán Viktor Brüsszelben egy tanácskozás szünetében a zakója zsebéből egy köteg 500 euróst vett elő és megkérte az egyik kollégát, hogy vegyen a lányának valami különleges teát. „Hiába mondta szegény, hogy az 500 euróst nem fogadják el a boltban…Mert ugye csak a készpénz.”

Az adatokból jól látható, hogy nagyon messze vagyunk attól, hogy Magyarország készpénz nélkülivé váljon. Ez nagy valószínűség szerint soha nem is fog bekövetkezni. A szakértők szerint azokban az uniós országokban, amelyek a magyarnál jóval fejlettebb pénzügyi kultúrával rendelkeznek (balti országok) szintén nem sikerül megvalósítani a teljes készpénzmentességet. A lakosság egy kis része, 10-20 százaléka különböző okokból mindig is igényelni fogja a készpénzhasználatot. Ugyanakkor a jegybankok is rájöttek arra, hogy biztonsági okokból sem szabad megszüntetni a készpénzhasználatot, és logisztikát. Az elektronikus fizetési rendszerek tartós zavara esetén ugyanis az hatalmas biztonsági tartalékot jelent a jegybankok számára. Mindezek miatt belátható időn belül nem valószínű, hogy bármely nemzetgazdaság elérné a teljes készpénzmentességet.

A Covid alatt változtak meg a szokások

Az elmúlt években megváltoztak a magyarok fizetési szokásai, jelentősen megszaporodtak a bankkártyás és a mobilfizetések, miközben arányaiban csökkent a készpénzhasználat. Szűk tíz évvel ezelőtt még elterjedt volt a gyakorlat a bankszámla-tulajdonosok körében, hogy a kártyát sokan csak készpénzfelvételre használták, vagyis a fizetésüket egy-két tranzakcióban felvették, majd úgy költötték el. A MNB adataiból és a Bank360.hu elemzésből kiderül, hogy míg a kártyás fizetések értéke és a készpénzfelvételek értéke 2020 előtt együtt mozgott, mára a bankkártyás fizetések értéke a készpénzfelvételek többszörösére rúg – ez jelentős részben a Covid-válság alatt változott meg.

A Bank360.hu elemzése szerint 2023 utolsó negyedévében a kártyás vásárlások értéke már meghaladta a 4600 milliárd forintot, ez több mint a kétszerese a készpénzfelvételekének, amelyek 2 276 milliárdot tettek ki. Miközben a vásárlások száma és értéke növekszik, a hazai kibocsátású kártyákkal végzett készpénzfelvételi tranzakciók száma és értéke stagnál, sőt lassan csökken az elmúlt évek hatalmas inflációja ellenére.

Egyre többen fizetnek okosórával vagy okostelefonnal

Az ATM-ek száma lassan növekszik, ebben szerepe lehet egy bő egy évvel ezelőtt megjelent jegybanki rendeletnek is. Jelenleg 4 861 darab automata van az országban. A bolti POS-ek száma tavaly több mint 26 ezerrel emelkedett, és már meghaladja a 255 ezret. 2023-ban csaknem 12,4 ezer bolti kereskedő, szolgáltató és 8,7 ezer internetes áruház döntött úgy, hogy innentől kezdve elfogadja a bankkártyákat.

A készpénz és fizetési funkcióval rendelkező bankkártyák 31 százalékát digitalizálták az ügyfelek okostelefonba vagy okosórába, lassan a magyar banki ügyfelek harmada már így fizet. Ha valaki okoseszközzel fizet, idegenek nem leshetik le se a kártya adatait, se a PIN-kódot a vásárlásnál. Ha pedig biometrikus azonosítást (ujjlenyomat, arcfelismerés) használ, akkor még a telefonos jóváhagyó kódját sem láthatják – ami biztonságosabb megoldás, mint a szimpla bankkártya használat. Hátulütője viszont, hogy a mobiltelefon ellopás, tönkremenetele esetén, a számlatulajdonos a pénzéhez sem fér hozzá.

Mostohagyerek a hitelkártya

A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint 2023 végére minden korábbinál több ügyfélnek volt bankszámlája, illetve bankkártyája. 178 ezernél is több forint-, és 65 ezer devizaszámlát nyitottak tavaly a hazai bankoknál, így a bankszámlák száma már nagyon közel jár a 11 millióhoz. Ebből a túlnyomó többség, 9,93 millió darab magánszemélyeké, a többi vállalkozásoké és egyéb szervezeteké. A számlák 84 százalékát interneten keresztül is el lehet érni, és bankkártyát is használ a számlatulajdonosok többsége. Az év végén 10,07 millió hazai kibocsátású fizetési kártya volt Magyarországon, ezek döntő része betéti volt. A hitelkártya továbbra sem népszerű, kevesebb mint 1,12 millió van használatban. Nagyjából 300 ezerrel csökkent a hitelkártyák száma 2017 vége óta, miközben ezalatt 1,24 millióval nőtt a betéti kártyáké – írta a Bank360.hu

Magyarország már csak 19. helyen áll – derül ki MNB friss jelentésből.