Budapest;ellenzék;előválasztás;Budafok;

Itt az előválasztás, Budafokon rövidre zárják a több ellenzéki jelölt kérdését

Vasárnap délben zárulnak az urnák a budafoki előválasztáson, az ígéret szerint néhány órával később már ismertetik is az eredményt, így eldől, ki lesz a közös ellenzéki jelölt a XXII. kerületben a júniusi önkormányzati választáson. 

A budafokiak hat helyszínen szavazhatnak ezen a hétvégén személyesen, míg a korábban regisztráltak online is leadhatják voksaikat a két jelöltre.

A Momentum Havasi Gábort indította, aki 2019-ben összellenzéki támogatással alig 312 szavazattal maradt alul a fideszes, már akkor is hivatalban lévő polgármester, Karsay Ferenc mögött. A DK a korábbiakkal ellentétben, most nem akart beállni az azóta a fővárosi önkormányzat egészségügyi tanácsnokaként dolgozó Havasi mögé, inkább a parlamenti ellenzék többi pártját is megnyerve saját jelöltet indított Perlai Zoltán személyében. Perlai 2002 óta tagja a képviselő-testületnek, ő a helyi DK elnöke és frakcióvezetője is. Havasi legfőbb, szinte egyetlen érve az indítása mellett, hogy neki a legnagyobb az esélye Karsay leváltására, Perlai fő üzenete pedig az, hogy sok éve szolgálja már a helyi közösséget. Abban viszont egyetértettek, hogy győzelemre csak akkor van esélye bármelyiküknek, ha csak az egyikük indul. Így megegyeztek abban, hogy előválasztást rendeznek és a győztes mindent visz: nemcsak a polgármester jelöltek nem indulnak egymás ellen, de Budafok-Tétény valamennyi választókerületében a győztes jelölheti ki az egyéni indulót.

A budafoki előválasztás részletszabályait követnék az V. kerületben is a Népszava információ szerint. Így a győztes itt is maga választhatja ki a kerületi egyéni képviselői listára felkerülőket. 

Csakhogy hiába írta alá az erről szóló politikai megállapodást lassan két hete a két ellenzéki induló Kovács Alex Gábor, a Tied a Belváros civil szervezet polgármesterjelöltje és Juhász Péter, akit a Momentum indít a kerületvezetői posztra, az előválasztás szervezése nem halad. A hét elején ugyan abban meg tudtak állapodni, hogy négy helyszínen április 4-7 között rendeznék az előválasztást, de a XXII. kerületi szabályok „honosítását” célzó módosításokat Juhász Péter egyelőre nem fogadta el, de legalábbis nem értesítette erről jelölttársát. Kovács Alex Gábornak szintén van gondja az előválasztással, történetesen a pénz. Az online előválasztáshoz készített szoftver használatáért ugyanis a jelölteknek bruttó 3,1 millió forintot kellene fizetni, ehhez adódik hozzá a többi költség, sátrak, molinók, egyéb eszközök. Csakhogy Kovács mögött nem áll párt, csupán egy civilekből álló csapat, amely semmilyen állami támogatást nem kap, ellentétben a pártokkal.

Elakadtak a tárgyalások a XII. kerületben is, ahol a jelenlegi polgármester Pokorni Zoltán visszavonulásával komoly esély nyílik a váltásra. Csakhogy összesen négy ellenzéki jelölt állna rajtvonalhoz: Kovács Gergely, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) társelnöke, aki jelenleg is tagja kerületi képviselő-testületnek, Farkas Csaba, a kerület korábbi rendőrkapitánya, akit a Momentum jelölt, de élvezi a DK támogatását is, valamint Kendernay János az LMP, Visi Piroska pedig helyi civilek jelöltje. Az MKKP és a Momentum korábban megállapodott abban, hogy az egyéni választókerületek kétharmadában (nyolc körzetben) és a polgármesteri posztért kizárólag a győztes indít jelöltet. A DK azonban ezt sokallja, ami azért különös, mert az V. és a XXII. kerületben egy ennél is szigorúbb megállapodásba is belementek.

Több ellenzéki jelölt van Soroksáron, Zuglóban és most már a III. és a XIII. kerületben is. 

A XXIII. kerületben a Momentum és a DK Ritter Ottót indítaná az LMP-s Bereczki Miklóssal szemben, aki 2019-ben alig 219 szavazattal kapott ki a Fidesz által támogatott jelölttől, Bese Ferenctől. Zuglóban jelenleg is regnáló polgármester, a szocialista Horváth Csaba egyelőre nem venne részt az előválasztáson, de azt Sudár Orsolya, a Szikra Mozgalom polgármester-jelöltje és a momentumos Rózsa András nélküle is megtartaná.

A XIII. kerületben fel sem merül az előválasztás, bár az „örök”, minden ellenzéki párt által támogatott polgármester Tóth József ellenében az LMP elindítja a korábban Újpesten alpolgármesterekedő, jelenleg országgyűlési képviselő Kanász-Nagy Mátét. Óbuda jelenlegi polgármestere, a DK-s Kiss László hatpárti – DK, Momentum, MSZP, LMP, Párbeszéd, Jobbik - támogatással fut neki, az állóvizet azonban felkavarták a kétfarkúak, akik a héten bejelentették, hogy Budai Sándort indítják Óbudán a polgármesteri címért. (Az MKKP a fentebb említett Hegyvidék mellett jelen állás szerint az I. és a IV. kerületben is harcba száll a polgármesteri posztért.)