terrorveszély;

Az újjáéledt Iszlám Államnak a moszkvai volt az első sikeres európai merénylete, de nem ez volt az első próbálkozása

Globális terrorveszély.

A szíriai és iráni kudarcok után a világ figyelmétől nagyrészt távol eső Afganisztánban az Iszlám Állam terrorszervezet közép-ázsiai fiókja, az ISIS-K „félelmetes erővé” szerveződött át, és ez „komoly kihívást jelent a zavart világ számára… Hogyan lehet ez ellen küzdeni, ez a nagy kérdés egy olyan időszakban, amikor a nagyhatalmi verseny és a globális geopolitikai zűrzavar háttérbe szorította a terrorizmus elleni küzdelmet?" - tette fel a nem költőinek szánt kérdést Kabir Taneja, az indiai Observer Research Foundation munkatársa a pénteki moszkvai terrortámadás után. Az Al Dzsazíra pánarab televíziónak nyilatkozó szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy az Iszlám Állam és minden hozzá csatlakozó dzsihádista csoport mindazon országokat, amelyek részt vettek a szíriai háború során a terrorcsoport legyőzésében "a muszlimok elleni keresztes hadjáratot folytató hatalomnak" tekintik, s mint ilyent szent háborújuk célpontjává teszik.

Márpedig ebben a nemzetközi koalícióban számos európai, nyugati és muszlim ország is részt vett, az ISIS-K pedig már olyan regionális hatalmakat vett célba sikerrel, mint Oroszország és Irán, bizonyítandó globális erejét.

És úgy tűnik, nem ez volt a csoport első európai próbálkozása. Vasárnap este Franciaország a legmagasabb szintre emelte újra a terrorkészültséget. Gabriel Attal miniszterelnök a döntést azzal indokolta, hogy erre azért volt szükség, mert a moszkvai terrortámadásért is felelősséget vállaló Iszlám Állam már megfenyegette Franciaországot is, és a közelmúltban európai országokban – többek közt Franciaországban és Németországban – meghiúsított több merényletterv mögött is ez a dzsihádista csoport állt. Emmanuel Macron elnök hétfőn azt mondta a Huffington Postnak, egyelőre „elővigyázatossági intézkedésről” van szó, és megerősítette, hogy az afganisztáni székhelyű terrorcsoport az elmúlt hónapokban már több kísérletet is végrehajtott – egyelőre sikertelenül – Franciaország területén is.

A moszkvai terrortámadás, ha talán nem is kellő súllyal, de mindenképpen ráirányította a világ figyelmét a globális terrorveszély növekedésére, nemzetközi katonai, biztonsági szakértők sora kongatta meg a vészharangot, állítva, Európának és a nyugatnak is fel kell készülnie az újjáéledt Iszlám Állam jelentette növekvő fenyegetettségre.

Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő a Népszava megkeresésére elmondta, teljes mértékben egyetért a nemzetközi figyelmeztetésekkel, a globális terrorveszély valóban vészesen növekedett. „Mindig elmondom, hogy egy terrorszervezetet nem lehet száz százalékosan elpusztítani. El lehet pusztítania a katonai szárnyukat, finanszírozási hátterüket, logisztikájukat, de katonai, hírszerzési eszközökkel nem lehet elérni, hogy megszűnjön. Ezt hangsúlyoztam többször annak kapcsán is, hogy Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök azt hirdeti, a gázai háború akkor éri el célját, ha a Hamászt megsemmisítik. Az Iszlám Államnak is sikerült megsemmisíteni a katonai szárnyát Szíriában és Észak-Irakban, de ez nem jelenti azt, hogy az ISIS megszűnt. A terrorizmus is olyan, mint a gyom a kertben, kiirtása sziszifuszi munka. Lehet tisztább a kert, de a fertőzöttség nem tűnik el, az ISIS-nak is alig 5-6 év elég volt ahhoz, hogy visszaerősödjön”.

A biztonságpolitikai szakember hozzátette: a terrorizmus is egyre inkább globálissá vált az elmúlt évtizedekben. A veszélyt súlyosbítja, hogy az ISIS létrehozta a terrorizmus új formáját, a franchise terrorizmust. Ázsiai, afrikai terrorcsoportok – köztük a Boko Haram is - tettek hűségesküt az Iszlám Államnak, ezzel egyidőben átvették brutális módszereiket. Az afganisztáni ISIS-K ennek a globális együttműködésnek köszönhetően erősödött ily gyorsan meg és vált képessé támadásokat végrehajtani a nyugat területén is. A moszkvai merénylet jelzés értékű volt e téren, mondta Tarjányi. „A terrorizmusnak lényeges a káosz. A Közel-Keleten háború zajlik, Európában háború zajlik, ami a terrorszervezetknek felhívás a keringőre. Azt érzik, lehet újabb támadásokat végrehajtani, újabb válságokat előidézni. A terrorfenyegetettség viszont ugyanolyan globális veszély, mint a klímaváltozás, ami ellen csak közös erővel lehet megküzdeni. Ezért is remélem, hogy Oroszországban időben leesik a tantusz és nem erőltetik az Ukrajna felé mutogatást, ahelyett, hogy az Iszlám Állam ellen lépnének fel a globális terrorellenes küzdelem részeként”, hangsúlyozta Tarjányi Péter.