Lemondta egy amerikai látogatásra induló izraeli delegáció útját Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, amiért az Egyesült Államok nem vétózta meg az ENSZ Biztonsági Tanácsának azonnali gázai tűzszünetet, a túszok feltétel nélküli szabadon bocsátását és a gázai éhínség megfékezését sürgető határozatát - írja a BBC.
Az ENSZ többedik alkalommal futott neki hasonló tartalmú határozat elfogadásának: a tavaly október 7-i Hamász-terrortámadást követő háború kezdete óta az Egyesült Államok három olyan határozatot vétózott meg, amely a Gázai övezetben azóta is tartó vérengzés szüneteltetését, illetve beszüntetését követelte. További két határozatot Oroszország és Kína blokkolt.
A mostani határozat két hét azonnali tűzszünetre szólított fel. Miután az Egyesült Államok tartózkodott, az ENSZ Biztonsági Tanács másik 14 tagja egyhangú döntésével elfogadta a dokumentumot. Emiatt Benjamin Netanjahu azzal vádolta mweg az amerikaiakat, hogy felhagytak a korábbi politikájával és közölte, hogy az izraeli delegáció e hétre tervezett amerikai látogatása nem valósul meg.
Magával a dokumentummal kapcsolatban az izraeli miniszterelnök azt kifogásolta, hogy nem a túszok szabadon bocsátásától teszi függővé a tűzszünetet. Ezt annak ellenére közölte, hogy a határozat egyszerre szólított fel a tűzszünetre és a még a Hamász fogságában lévő túszok azonnali szabadon bocsátására. „Az állásfoglalás a Hamásznak ad reményt, hogy a nemzetközi nyomás arra kényszeríti Izraelt, hogy elfogadja a tűzszünetet túszaink szabadon bocsátása nélkül, ezzel egyaránt ártva a háborús erőfeszítéseknek és a túszok szabadon bocsátására irányuló erőfeszítéseknek" - jelentette ki közleményében Benjamin Netanjahu hivatala.
Az izraeli döntést az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője, John Kirby kiábrándítónak nevezte, és megismételte a Fehér Ház álláspontját, miszerint nagy hiba lenne egy jelentős szárazföldi offenzívát végrehajtani Rafahban. Mint ismert, Rafahba menekült a palesztin civilek egy nagy része, miután az izraeli hadsereg gyakorlatilag a földdel tette egyenlővé a Gázai övezet északi részét.
Antony Blinken, az Egyesült Államok külügyminisztere korábban is felhívta a figyelmet, hogy egy rafahi szárazföldi hadművelet civilek újabb nagyszámú halálával járna, így ez nem lehet módja a Hamász legyőzésének. Mindazonáltal John Kirby mostani nyilatkozatában közölte, hogy a tervezett találkozók Joáv Gallant izraeli védelmi miniszter és Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó között a tervek szerint haladnak majd.
Jaír Lapid izraeli ellenzéki vezető Benjamin Netanjahu döntését szükségtelennek és felelőtlennek minősítette, szerinte az efféle nézeteltéréseket nem a nyilvánosság előtt kell kommunikálni.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata annyiban jelent előrelépést a korábbi ENSZ-határozatokhoz képest, hogy azt számos országban jogilag kötelező érvényűnek fogadják el, bár Washington a tárgyaláson közölte, hogy a maga részéről nem tekinti kötelezőnek Izraelre nézve a hétfői szavazást.
A palesztin ENSZ-képviselő, Rijád Manszúr üdvözölte a határozatot, de késeinek minősítette azt. – Hat hónap telt el, több mint 100 000 palesztint öltek vagy nyomorítottak meg, kétmillióan kényszerültek lakóhelyüket elhagyni, és éhínség alakult ki, mire az ENSZ BT végre azonnali tűzszünetet követelt - mondta.