A hinduk azt követelik a Magyar Állami Operaháztól, vegye le a műsorról A bajadér című balettelőadást, mert azt kulturálisan érzéketlennek tartják - derül ki a lapunkhoz is eljuttatott közleményből.
A Budapesten 2025. június 14-e és 27-e között bemutatni tervezett, két szünettel csaknem három órás darabról az Opera honlapján azt írják: „Marius Petipa koreográfiája a legendás Indiába kalauzolja a nézőt, ahol a templomi táncosnő és a nemes harcos szerelmének története bontakozik ki. A bajadér a klasszikus balett hagyományát követi, hasonlóan az elmúlt évek bemutatóihoz. A Magyar Nemzeti Balett együttese azonban ezúttal egy igazi kuriózum színrevitelére készül. Az eredeti, 1877-es Marius Petipa-féle koreográfia leirata nem maradt fenn teljes terjedelmében, a darab 4. felvonása elveszett. Mirzoyan Albert a hiányzó részek rekonstrukciójára vállalkozik; a 2024/2025-ös évadban Petipa eredeti koreográfiája nyomán kerül színre A bajadér az Operaházban.”
Rajan Zed, az Egyetemes Hinduizmus Társaságának elnöke viszont úgy látja, hogy az előadás „egy gazdag civilizáció nyilvánvaló lekicsinylése”, ami 19. századi orientalista attitűdőket vonultat fel. Szerinte a mű a keleti örökség nyugati karikatúráját jeleníti meg, és etnikai sztereotípiákat szít.
Emiatt Rajan Zed az előadás levételét követelte a műsorról és felszólította Ókovács Szilvesztert, az Operaház főigazgatóját, Solymosi Tamás balettigazgatót és Almási-Tóth András művészeti igazgatót, hogy értékeljék újra az eljárásaikat és küldjék el vezetőiket „kulturális érzékenységi tréningre”, hogy a jövőben ne is tűzzenek műsorra ilyesmit. Mindemellett a Csák János vezette Kulturális és Innovációs Minisztériumnak és a Magyar Nemzeti Kulturális Tanácsnak is át kellene gondolnia kapcsolatát a Magyar Állami Operaházzal - követelte.
Cikkünk megjelenése után a Magyar Állami Operaház jelezte, a bizonyos Rajan Zad közleménye kapcsán az alábbiakat tartja fontosnak aláhúzni: „A nevadai vallási vezető, akinek Universal Society of Hinduism elnevezésű szervezete körülbelül ezer követőt számlál a legnépszerűbb közösségi oldalon és több mint tíz éve posztolt utoljára. Az elmúlt években A bajadér minden meghirdetett produkciója kapcsán megfogalmazza általánosító kifogásait, így tett korábban többek között a londoni Királyi Operaház, a Párizsi Opera, a Houston Ballet, a milánói Scala, a Bajor Állami Opera, a drezdai Semperoper, a Boston Ballet, az Ausztrál Balett és még tucatnyi más együttes esetében is. A Magyar Állami Operaház mindent megtesz annak érdekében, hogy produkciói nézőit ne sértsék kultúrájukban, hitükben, vallásukban vagy etnikumukban. Ezt szem előtt tartva bízunk abban, hogy ha a klasszikus balettirodalom ezen állócsillagának bemutatóit olyan multikulturális fellegvárakban sem kísérik botrányok és viták, mint az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Ausztrália vagy Franciaország, akkor a Magyar Állami Operaház hagyománytisztelő produkciója sem válik konfliktusok forrásává.”