Mintha a természet is szurkolt volna az előadás sikeréért: tragikus pillanatokban felhők vonultak a nap elé, amikor a remény kellett, hogy hangsúlyt kapjon, felragyogott az ég. Virágvasárnapon Csongrád főterén figyeltük ámulattal, amint a Csongrádi Színjátszók és a Nagyboldogasszony Plébánia közreműködésével megelevenedik a Bibliában leírt történet, Jézus kereszthalála.
Az ország számos településén megszervezték a passió előadását, de csak két szabadtéri volt, az egyik Veszprémben, a másik Csongrádon – mesélte Topsi Bálint plébános. Nem kis büszkeséggel tette hozzá: az ország legnagyobb létszámmal előadott passiója egyúttal a csongrádi.
Bibliából szövegkönyv
– Negyedszer adtuk elő, háromszor szabadtéren, tavaly a rossz időjárás miatt behúzódtunk a templomba. De tulajdonképpen a szakrális hely is hozzáadott a hangulathoz. A főtér abból a szempontból mindenképpen előnyösebb, hogy 90 embert kellett mozgatni, egyértelműbben el lehet választani a helyszíneket, illetve maga a városháza – a díszterem erkélyéről szólt Pilátus a júdeaiakhoz – a lehető legjobb díszlet mindehhez – árulta el a részleteket Ferentzi Katalin, a társulat vezetője. Az élete szinte elválaszthatatlan a „világot jelentő deszkáktól”, gyerekkorától versmondóversenyekre járt, később diákszínpados volt, majd drámapedagógus-diplomát szerzett. A Csongrádi Színtársulat szereplői mellé csatlakoztak a városban és a környező településeken lakók. Katalin nagyon büszke minden szereplőre, akár a gyakorlott tagokra, akár a korábban nem játszó idős emberekre, akik még soha nem álltak színpadon. Fegyelmezetten, nagy akarattal vett részt mindenki, ez számára nagyon megható volt.
Csongrád Bálint atya szerint jó közösség: ha valamilyen ügyben össze akarnak fogni, nincs akadály. A passió iránt igen nagy a lelkesedés, bár minden évben kiesik pár szereplő, de többen jelentkeznek a helyükre. A bibliai ihletésű darab születéséről azt mondta: Katalin a vallását gyakorló ember, egy vele folytatott beszélgetés eredményét láthattuk az előadás során. Az országos kezdeményezés különböző helyszínein mind másként jelenítik meg az eseményt, nincs előre kiadott forgatókönyv, mindenhol a rendezőre bízzák a megvalósítást. A virágvasárnapon látott darab szövegét Bálint atya lektorálásával Katalin a Biblia evangéliumai alapján saját maga írta, de fontos volt, hogy a történetet színjátékkal tudják megtölteni.
A csongrádi passió abban is különbözik a többitől, hogy a szokásoktól eltérően nem a keresztre feszítéssel, hanem a feltámadással ér véget.
– Ez nekem azért volt fontos, mert reményt kell adni az embereknek. A felnőttekkel péntekenként, a gyerekekkel keddenként próbáltunk, 6-8 alkalommal találkoztunk. Ajándék, hogy ennyi ember egy akaratra rávezethető. Nem állítom, hogy minden résztvevő vallásos, de biztos, hogy bennük is feléledt valami a misztérium iránt.
A bibliának ezt a történetét sok fiatal már nem is ismeri. Ha van egy ilyen alkalom, amikor megláthatják, hogyan történt mindez, talán elülteti bennük a gondolatot: a szeretet a legfontosabb a világon
– szögezte le a társulat vezetője.
A ruhák hitelességére nagyon ügyeltek. A passió katonáinak a kecskeméti színháztól kölcsönzik a jelmezt, de a saját készítésű holmiknál is figyeltek, hogy ne használjanak műszálas anyagot. A keresztet ácsoló asztalos már tréfásan a fejét fogta, hogy „mit talál ki megint Kati”, amikor előállt az ötleteivel, aminek köszönhetően végül biztonságos és használható kellék született. Ferentzi Katalin hisz abban, hogy minden hozzáad a hangulathoz, nagyon fontosak a mellékesnek tűnő apróságok.
Ősbemutatóra készülnek
Korábban is volt amatőr színjátszócsoport a Tisza-parti városban, a Csongrádi Színtársulat a mai formájában 2010 decemberében alakult meg, és működik azóta is igen nagy sikerrel. Katalint a tapasztalata miatt kérte fel lassan másfél évtizede Bedő Tamás polgármester, hogy felnőtteknek is alapítson egy társulatot. A helyiek rajongással veszik körül az amatőr színészeket, a városban általában minden művészeti ág, így a színielőadások iránt is elkötelezettek mind az alkotók, mind a közönség.
– Hogy mi a sikerünk záloga? Aki hozzánk csatlakozik, saját akaratából teszi. Munka, tanulás után vállalják ezt a kemény feladatot, csapathoz tartoznak, ez adja a varázst. A törzsgárda 12-15 fő, de ez mindig a darabtól függ, nyáron a Dzsungel könyvét például 70 emberrel vittük színpadra. Nagyon szeretem a kihívásokat, ami minél nagyobb, annál nagyobb izgalommal vetem bele magam. Nagyszerű, okos emberekkel vagyok körülvéve, akik mindannyian hasonlóan gondolkodnak a színházról, mint én – osztotta meg velünk Katalin.
A társulat következő bemutatója egy krimi lesz, Agatha Christie Hétvégi gyilkosság című regényét viszik színre. Csak angol nyelvű szövegkönyvet leltek fel hozzá, Katalin lánya és az ő barátja fordították magyarra, tehát egy valódi magyarországi ősbemutatót láthatnak április végén a csongrádiak.
Visszatartott könnyek
Illés Péter a hétköznapok során a helyi könyvtárat irányítja. A passióban Pilátusként kezdte, idén harmadik alkalommal játszotta Jézust, megtisztelőnek érezte, amikor rá testálták a szerepet. A bibliai-történelmi alak kapcsán Weöres Sándorral ért egyet. „Mindenkiben lakozik egy jézusi ember. Azonban mindenki csak annyira ember, amennyire ezt meg tudja valósítani, ezt szerettem volna az előadás során megjeleníteni” – szögezte le. Az áprilisban látható krimit nagyon várja, ez egy új terep, végre ebben is kipróbálhatják magukat. Ilyet – emelte ki – ugyanis még nem adtak elő, „ami nem zenés, és nem vicces”.
Kezdetektől Varga Zsuzsa alakítja Máriát. Tanító és ének-zene szakos tanár, azt mondta, a szerepet, mivel ő maga is édesanya, teljes mértékben át tudja érezni.
„Az elénekelt dal mindig nagy kihívás, mert úgy kell átadni a közönségnek, hogy közben ne törjek ki könnyekben. Negyedik alkalommal is megindító számomra, amikor a »fiam« holtan fekszik az ölemben”
– osztotta meg velünk. A színjátszókról azt mondta, nagyon jó csapat, a tagok szeretik egymást, olyan vezetőjük van, aki mindig izgalmas feladatokat választ. Az Agatha Christie-darab nehéz lesz, krimit hitelesen játszani Zsuzsa szerint is szép kihívás.
Kormányos Lajost Jakab apostol szerepében láttuk. Nem bánta meg, hogy négy éve elvállalta a szerepet, szerinte fontos a sokak számára ma is ismeretlen bibliai történetet megismertetni a város lakosságával, kicsit közelebb hozni azt az emberekhez. „Mint csongrádi lakos ezzel is hozzátehetünk valamit az ünnephez. Most ott motoszkált bennem, hogy már háromszor látták, vajon érdekelni fog idén egyáltalán valakit? A téren összegyűlt hatalmas tömeg megadta a választ” – számolt be az élményéről. A nyugdíjas közgazdászt főleg az állatvédelem melletti elkötelezettségéről ismerik a csongrádiak, de nem volt kérdés számára, hogy a passió előadásában is részt vegyen, amely megfogalmazása szerint „lelkes amatőrök szívből jövő játéka”.
Pócsik Zoltán az egyik lator szerepét vállalta önként; nem bánja, hogy negatív alakot kellett megformálnia, mert meggyőződése szerint ez egy nagyon jó karakter. „Első hallásra mindenki ódzkodik tőle, pedig a »rossz fiú« figura nagyon jó játékra ad lehetőséget. Igyekeztem mindent beleadni, a szerepem szerint végig lázítani próbáltam a többieket” – magyarázta. A civil életben minőségügyet felügyel, két műszakban dolgozik, ami miatt nehéz a próbákat egyeztetni a munkával, ezért csak kisebb szerepeket vállal. A dzsungel könyvében például farkas és harcos volt, tette hozzá büszkén.