törvény;Izrael;kitiltás;külföldi sajtó;

Az izraeli parlament elfogadta a törvényt a külföldi televíziós csatornák betiltásáról

Benjamin Netanjahu azt ígéri, hogy az al-Dzsazírával kezdi.

Az izraeli parlament, a kneszet hétfőn elfogadta azt a törvényt, amely lehetővé teszi, hogy betiltsák az „országnak ártó" külföldi televíziós csatornákat.

A jogszabály szerint ha a miniszterelnök meg van győződve arról, hogy egy külföldi tévécsatorna árt az országnak, akkor a hírközlési miniszter felléphet vele szemben legalább egy biztonsági vélemény kézhezvétele és a kormányzati vagy miniszterelnöki jóváhagyás után. Ebben az esetben a hírközlési miniszter rendeletekkel a többi között bezárathatja a csatorna izraeli irodáit, elkobozhatja a műsorszóró berendezéseket, megakadályozhatja a csatorna riportjainak sugárzását, a csatornát eltávolíthatja a kábel- és műholdtársaságoktól, blokkolhatja weboldalát és médiafelületeit. „Ez hatékony és gyors eszközt hoztunk a fellépésre azok ellen, akik a sajtószabadságot arra használják, hogy sértsék Izrael biztonságát” - olvasható Slomó Karai hírközlésügyi miniszter közleményében.

Benjámin Netanjahu a törvény elfogadása után meg is nevezte, melyik televízió lesz az első, amely betiltásra számíthat. „Az al-Dzsazíra ártott Izrael biztonságának, aktívan részt vett az október 7-i mészárlásban, és az IDF (izraeli hadsereg) katonái ellen uszított. Ideje eltávolítani a Hamász sófárját országunkból. Az al-Dzsazíra többé nem sugároz Izraelből. Az új törvénynek megfelelően haladéktalanul el akarok járni a csatorna tevékenységének leállítása érdekében" - üzente Benjamin Netanjahu az X-en, az egykori Twitteren.

Az Egyesült Államok vezetése kevésbé van elragadtatva az  izraeli jogszabálytól, és attól, hogy Izrael be akarja tiltani az al-Dzsazírát. A Fehér Ház szóvivője, Karine Jean-Pierre úgy fogalmazott, hogy aggasztó lépésről lenne szó. – Hiszünk a sajtószabadságban és rendkívül fontosnak tekintjük azt" - mondta a szóvivő, hangsúlyozva, hogy ebben a kérdésben minden médiával kapcsolatban azonos az amerikai álláspont.