EU;USA;tőzsde;államadósság;

2024-04-08 16:11:00

Adóssághegyek tornyosulnak világszerte

ÁLLAMKÖTVÉNY Európában a referenciának számító tízéves német államkötvény 2,4 százalékra, míg a francia 2,91 százalékra gyarapodott. A kontinens tőkepiacai érzékenyen reagáltak, háromhavi mélypontjára esett vissza a párizsi tőzsde, egy héttel ezelőtt rekordokat döntő indexe, a CAC 40, és Frankfurtban, Londonban is bessz uralkodott április első hetében. Szakértők késlekedés nélkül vészharangokat kongattak, és távlati jóslatokkal is ellátták a nyilvánosságot. Így a Nobel-díjas Robert Shiller a New York Timesnak azt mondta, hogy az elmúlt három hónap tőzsdei „tűzijátékát” az elszaladt infláció tükrében kell vizsgálni, ami az árfolyamokat irreális magasságokba lökte, mögöttes gazdasági tartalom nélkül. A Yale Egyetem professzorának számításai szerint, az infláció figyelembevételével korrigálva, a New York-i tőzsdén jegyzett legfontosabb 500 vállalat árfolyamát összesítő index jelenlegi csúcsértéke a 2021. novemberi szintnek felel meg. A tudós, lehűtve a befektetőket, mérsékelt tőzsdei nyereségeket jósolt a következő évtizedre, egyúttal józan tanáccsal is szolgált a hosszútávon gondolkodóknak, indexalapú befektetésekkel függetlenedjenek a hektikus ingadozásoktól, mind a tőke, mind pedig a kötvénypiacon.

ADÓSSÁG Párizsban nem csak a nyugati szél, hanem a hazai statisztikák is rongálták a befektetők idegeit. Az előzetes várakozásokra rátett egy lapáttal az INSEE, a napokban publikált végleges adat szerint az államháztartás GDP-hez viszonyított hiánya, szemben a kormány 4,9 százalékos előrejelzésével, 5,5 százalék lett. Összesen 154 milliárd euró hiányzik az államkasszából, miközben az adósság 3101,2 milliárdra, a GDP 110,6 százalékára rúg. Párizs egyelőre elég távol van a Maastricht-i előírástól, amely a GDP 3 százalékában maximalizálná a hiányt az EU-ban. Elemzők már figyelmeztetnek, a három hitelminősítő, a Fitch, Moody's, és Standard & Poor's figyel, esetleges negatív megítélésük sokba kerülhet Párizsnak. A 2020-ban 34,3 milliárd eurós adósságszolgálat 50,9 milliárdra nőhet 2024-ben, és 74 milliárdra 2027-ben, még akkor is, ha csökkennek a kamatok és az infláció is vissza szorul. Amúgy az eladósodás ütemének tekintetében a fejlett országok között minden bizonnyal az USA az éllovas. Száznaponta 1000 milliárd dollárral nő az államadósság, amely napjainkban 34 580 milliárd dollárt tesz ki. Ez közelít az amerikai GDP 100 százalékához, szemben a Covid előtti 70 százalékkal, és a Congressional Budget Office (CBO) elemzését idéző New York Times szerint, több, mint a brit, a kínai, a japán, a francia és a német GDP kombinált összege. Az EU adósságai miatt egyelőre nem aggódnak a hitelminősítők, változatlanul a megbízható kategóriában tartják a közösséget annak ellenére, hogy, mint azt a Moody's közölte, az Unió teljes kötelezettségállománya az idén meghaladja az 500 milliárd eurót, ami a 2019-ben mért adósságszint tízszerese.

BIZTOSÍTÁS Várhatóan hosszú évekig tart majd mire kiderül pontosan ki fizeti a Baltimor-i hídomlás okozta károkat. A vízi utat ebben a hónapban részlegesen megnyitják, a teljes megtisztítást május végére ígérik az illetékesek. Az anyagi felelősség kiderítése hosszú és költséges lesz, szakértők 4 milliárd dollárra becsülik a biztosítók és a viszontbiztosítók kötelezettségeit. A jogi viták elkezdődtek, a szingapúri hajózási társaság már beadott egy kérelmet az amerikai bíróságon, hogy 43,7 millió dollárban állapítsák meg felelősségüket. Egy 1851-es törvényre hivatkoznak, amely a balesetet okozó hajó értékében maximálja a fizetendő kártérítést az esetben, ha a tulajdonos nem hibáztatható. Ha a hajótulajdonos felelősségét állapítják meg, akkor jelen állás szerint 10 millió dollárt kellene fizetnie a Britannia P&I Club nevű biztosítónak, 100 millió dollár hárulna a londoni székhelyű International Group of P&I Clubs tagjaira, ez az intézmény biztosítja az óceáni szállítmányok 90 százalékát, és mintegy 3 milliárd dollár kifizetése vár az ügyletekben elkötelezett tucatnyi viszontbiztosítóra. Az első látásra hatalmas összeg vélhetően nem rendíti meg ezeket az intézményeket, szembesültek már ennek a sokszorosával, elemzők emlékeztetnek rá, hogy 2022.-ben 50 milliárd dollárt fizettek az Ian hurrikán okozta károk után. Az amerikai kormány bejelentette, nem várja meg a kárrendezési viták kimenetelét, a lehető leghamarabb megkezdik a rekonstrukciót.