;

atomerőmű;NAÜ;támadás;Zaporizzsja;orosz-ukrán háború;

- A NAÜ főigazgatója felszólította az oroszokat és az ukránokat is, hogy hagyjanak fel a Zaporizzsja Atomerőmű elleni támadásokkal

A két háborúban álló fél egymást vádolja Európa legnagyobb nukleáris létesítményének veszélyeztetésével.

Oroszország szerint Ukrajna háromszor is támadta vasárnap az orosz erők által ellenőrzött Zaporizzsja Atomerőművet – írja a Reuters.

Amint arról lapuk is beszámolt, a két éve orosz ellenőrzés alá került nukleáris létesítmény vasárnap a Telegram-csatornáján azt közölte, drónnal támadták az ukrán fegyveres erők a Zaporizzsja Atomerőmű hatodik blokkjának kupoláját. Az orosz állami atomenergetikai vállalat, a Roszatom később már arról számolt be, hogy az atomerőművet „példátlan számú dróntámadásnak vetették alá, ami közvetlen veszélyt jelent az erőmű biztonságára”. Ugyanakkor megerősítették, az üzem és a környező területek sugárzási szintje nem változott.

Az erőmű szerint az 1-es, 2-es, 5-ös és 6-os reaktor hidegleállásban, a 3-as reaktor javítás alatt, a 4-es reaktor pedig úgynevezett melegleállásban van. Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője felszólította a világ vezetőit, hogy ítéljék el az nukleáris terrorizmust, és felvetette, hányszor kell még Ukrajnának veszélyeztetnie az atomerőmű biztonságát, hogy a nyugati vezetők intézkedjenek.

Az orosz állításokkal szemben Andrij Usov, az ukrán hírszerzési főigazgatóság szóvivője az ukrán atomerőmű területén végrehajtott orosz csapásokról beszélt, s arra utalt, hogy szerintük lehetséges, hogy az oroszok támadták saját magukat, imitálva az ukrán támadást.  – Ez régóta jól ismert bűnözői gyakorlatnak számít a megszállók körében – tette hozzá a szóvivő, aki szerint Kijevnek semmi köze a Zaporizzsja Atomerőművet ért csapásokhoz.

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) helyszínen tevékenykedő szakemberei szerint 2022 novembere óta ez volt az első alkalom, hogy közvetlenül célba vették Európa legnagyobb atomerőművét, és szerintük a támadás valóban veszélyeztette a nukleáris biztonságot. Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója, az X-en, a volt Twitteren azt írta, hogy bár a 6-os blokkban bekövetkezett kár nem veszélyeztette a nukleáris biztonságot, ez egy súlyos incidens volt, amely alááshatta a reaktor védőépületének úgynevezetett konténmentrendszerét. – Határozottan felkérem a katonai döntéshozókat, hogy tartózkodjanak minden olyan intézkedéstől, amely megsérti a nukleáris létesítmények védelmének alapelveit – tettte hozzá Rafael Grossi.

Franciaország egy hadosztályt - egy körülbelül 20 000 katonából álló egységet - küldhet egy ukrajnai misszióra egy merésznek nevezhető elképzelés szerint. Valószínűtlen, hogy ez meg is történik.