oktatás;

A tavalyi washingtoni konferencián sem ültek oda az asztalhoz a magyar kormány képviselői

- A tavalyi után a jelek szerint idén is távol marad a kormány egy nagyszabású nemzetközi oktatási fórumtól

Részben az útiköltségekkel indokolnak.

A magyar kormány részéről várhatóan senki nem vesz részt azon a nagyszabású nemzetközi oktatási csúcstalálkozón, amelyet a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), valamint az Oktatási Világszervezet (Education International) rendez – értesült a Népszava. A konferenciára, amelyre elsősorban az OECD-tagországok és más országok oktatásügyért felelős minisztereit, döntéshozóit várják, Szingapúrban kerül sor április 22-24. között. A cél az, hogy a résztvevők megosszák egymással tapasztalataikat, nézeteiket az oktatás jövőjéről, kihívásairól.

Értesüléseink szerint a magyar kormány nem jelölt ki hivatalos képviselőket, de még csak nem is regisztrált a konferenciára. 

Ennek okairól érdeklődtünk a köznevelésért is felelős Belügyminisztériumnál (BM), ahonnan azt a választ kaptuk, az idei csúcstalálkozóra a magyar kormány még nem kapott meghívót. – Magyarország képviseletéről akkor lesz lehetőség dönteni, amikor a meghívás megérkezik, és annak részeként ismert lesz a meghívott delegáció összetétele, és a kiutazás, a kinn tartózkodás költségviselője vagy költségviselői – írták.

Vagyis a kormány attól teszi függővé a részvételt, hogy a szervezőknek vagy maguknak kell állniuk az utazás költségeit, illetve hogy a kormányzatot képviselőkön túl lesznek-e további tagjai a delegációnak. Azt, hogy ez utóbbi miért lehet fontos a kormánynak, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivőjétől, Nagy Erzsébettől tudtuk meg. – Tavaly Washingtonban volt hasonló konferencia, ahova a magyar kormány is beregisztrált. Mi csak utólag tudtuk meg, hogy a szervezők szakszervezeti képviselőket is vártak, hogy a kormányzati oldal mellett megjelenjen a munkavállalói oldal is. Jeleztük a minisztériumban, hogy a PDSZ képviselője, Tóth Viktor is csatlakozna a magyar delegációhoz. Nem sokkal később inkább lemondták a részvételt – mondta Nagy Erzsébet.

Kérdeztük a BM-et arról is, mi volt az oka annak, hogy tavaly visszaléptek, válaszukban azt írták, az új pedagógus életpálya törvény megalkotásával, egyeztetésével összefüggő kormányzati feladatok és a kiutazás tárcát érintő több millió forintos költsége miatt nem vett részt magyar delegáció a washingtoni csúcstalálkozón.

– Érdekes, hogy egy olyan kormány, amely évente több száz millió forintot költ utazgatásra, pont egy oktatási konferencián igyekszik spórolni 

 – vélekedett a PDSZ ügyvivője.

Hozzátette: tagtársukat tavaly sikerült kiküldeniük a washingtoni találkozóra, ahol nagy feltűnést keltett, hogy egyedül ő képviseli Magyarországot. Az idei szingapúri rendezvényen azonban már a PDSZ sem vesz részt.

Legutóbb az Átlátszó derítette ki, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter tavaly háromszor repült egy holland luxusrepülőgéppel, ami összesen 264 millió forintjába került a magyar adófizetőknek. Ugyancsak az oknyomozó portál írta meg tavaly, hogy 2021 január eleje és 2022 szeptember vége között a Külügyminisztérium, a Miniszterelnökség és a Köztársasági Elnöki Hivatal repülőútjai 644 millió forintba kerültek.

A BKV 2014-ben egy sokak szerint „méretre szabott” felújítási tendert hirdetett.