Töll László ezredes, hadtörténész, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka személyében új miniszteri biztost nevezett ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf - derül ki a tárca keddi közleményéből.
Mint írják, ő felel majd a katonai identitásért. A miniszter azzal magyarázta döntését, hogy a szervezet maradéktalanul betölthesse küldetését, a 21. századi, high-tech eszközökön kívül elengedhetetlen a több mint ezeréves hadtörténelmünkből fakadó katonai hagyományok élővé tétele a hadsereg mindennapi életében. A múltunk alapján a jelen katonai identitását is meg akarjuk erősíteni, ez a honvédség korszakváltásának új eleme - fűzte hozzá.
A tájékoztatás azzal folytatódik, hogy katonai hagyományainkat az ősi harcos erényeket gyakorló magyar katonák nemzedékeinek hivatástudata, bátorsága és helytállása teremtette, mindez a maiak számára követendő példát és értékrendet jelent. Ezen hagyományok és értékrend tisztelete és gyakorlása képezi a katonai identitást, mely egyben a Magyar Honvédség szellemiségét is jelenti. Ennek a nagyon sajátos és egyedi eszmekörnek tudományos igényű rendszerbe foglalására, újjáélesztése módszertanának és szemléletmódjának kidolgozását fogja elvégezni Töll László.
A katonai identitásért felelős miniszteri biztos tevékenységének legfőbb célja, hogy az évszázadokon át méltán híres magyar harcos szellemet adaptálja a jelen és a jövő kihívásaira felkészülő Magyar Honvédségre, hogy nemzeti haderőnk önazonossága úgy testületként, mint az egyes honvédek esetében kizárólag ebből fakadjon
- írják.
A miniszteri biztos legfőbb feladata az lesz, hogy kidolgozza a Magyar Honvédség hagyományainak megerősítéséhez szükséges átfogó és egységes koncepciót, s „gyakorlati érvényre juttatásának megtervezését”.
Ez magában foglalja az ehhez szükséges történeti kutatások kezdeményezését, azok összehangolását, majd az eredmények szakmai véleményezését és támogatását. Emellett a magyar katonai hagyományok figyelembevételével - közreműködik a Magyar Honvédség egyenruházatát, kitüntetési és jelképrendszerét, alakiságát, a honvédzenekarok és a katonazene szerepének növelését, az alakulatok és laktanyák névadását, a katonai ünnepségeket, valamint a honvédtiszt- és altisztképzés reformját, és a honvédelmi nevelést érintő történészi feladatokban - zárul a Honvédelmi Minisztérium közleménye.
Hunyaditól Bemig, avagy öt hadvezér a magyar történelemből, akit Szalay-Bobrovniczky Kristóf simán kirúgott volna a legnagyobb győzelmei előtt