A hivatalosan szombaton, április 20-án kezdődő kampány során 31 párt kezdheti el összegyűjteni a jelöltséghez szükséges 20 ezer aláírást – a hét végéig ugyanis ennyi pártot vett nyilvántartásba a Nemzeti Választási Bizottság (NVB), de ez a szám még bővülhet a héten.
A nyilvántartásba vétel persze még nem jelenti automatikusan azt, hogy az érintett politikai szervezet fel is kerül a szavazólapra. 2004-ben, az első hazai uniós voksoláson a 16-ból, 2009-ben 28-ból, 2014-ben 37-ből csak 8 pártnak vagy pártszövetségnek sikerült ez. Legutóbb, öt éve a 37-ből 9-nek.
A nyilvántartásba vettek magas száma főként a kamupártokkal magyarázható, megannyi szervezet ugyanis a választások közötti időszakokban nem folytat semmilyen tevékenységet, csak a voksolásokon próbálkozik az állami támogatás megszerzésének reményében. Ilyen párt volt mindeddig a most Magyar Péter „nevére vett” Tisztelet és Szabadság Párt (TISZA) is, amelyet – mint arról már írtunk – csütörtöki döntésével vett nyilvántartásba az NVB.
Jellemző, hogy a kamupártok indulását megkönnyítő kormánypártokat, illetve propagandasajtójukat eddig nem zavarták a csalók, ám most Magyar színre lépésével felháborodva „csodálkoznak rá” a jelenségre. A TISZA amúgy, immáron tartalommal, tagsággal, s vélhetően programmal megtöltve, EP-listát állítva kiemelkedik majd a kamupártok mocsarából, ám a nyilvántartásba vett formációk között így is akadnak, melyek csak adminisztratív módon érintettek a voksolásban, s legálisan teljesen esélytelen, hogy megfeleljenek a követelményeknek.
Ám így is valószínűsíthető, hogy minden korábbinál több párt vagy pártszövetség szerepel majd a szavazólapon június 9-én, hiszen az elmúlt években több, közismert politikai szereplő új szervezetet alapított, és van is esélyük a 20 ezer szignó összegyűjtésére, valamint pártlista állítására.
Ilyen a hajdani Jobbik-elnök, Vona Gábor-féle Második reformkor Párt (2RK), Márki-Zay Péter Mindenki Magyarországa Mozgalma, egy másik exjobbikos vezér, Jakab Péter Nép Pártján formációja, a már a 2022-es parlamenti választáson is induló Gattyán György-féle Megoldás Mozgalom. Továbbá természetesen a Fidesz, a KDNP, az MSZP, a DK, az LMP, a Jobbik, a Momentum, a Mi Hazánk, a Kutyapárt és a Párbeszéd is megméretheti magát önállóan vagy szövetségben. A korábban is „látható” szervezetek közül a Munkáspárt és a Liberálisok esetében kérdéses, hogy meg tudják-e ugrani a különféle akadályokat, a többi szervezet viszont legális úton kizárt, hogy megfeleljen a követelményeknek.
A többi bejelentkező közül az Alternatíva Párt esetében már a nyilvántartásba vételt is megtagadta az NVB, a Baloldali Kör Párt pedig még döntésre várt lapzártánkkor – a választási szervnek a kérvényt négy napon belül kell elbírálnia. Tizennégyen az első rostán átjutottak, köztük olyan, közismert bizniszpártvezetőkhöz köthető szervezetek, mint a párttámogatásokkal kapcsolatos csalások miatt eljárás alá vont Seres Mária-féle Civil Mozgalom, a szintén bizniszpártos ügyekben érintett Stekler Ottó, valamint az oltástagadó Gődény György fémjelezte Normális Élet Pártja, a korábbi fideszes államtitkár, jelenleg is kormánypárti képviselő Szatmáry Kristófhoz köthető A Magyar Vállalkozók és Munkaadók Pártja. Schmuck Andor is újra aktivizálta magát a Szociáldemokraták Pártjával. A Teapárt prominensei a Torgyán József-féle FKgP felbomlását követően alakult különféle, egykori kisgazda formációk vezetői, a szervezet elnöke pedig a szintén a kamupártos csalások kapcsán látótérbe került Mezei Roland, az Új Magyar Birodalmi Mozgalom elnöke Ferenczik József, aki korábban Ferenczik Róbert néven az Új Kezdet Magyarország bizniszpárttal próbálkozott. Rajtuk kívül még nyolc, bizonytalan háttrerű, valódi tevékenység és program nélküli, sok esetben zavaros eszméket valló pártot – Nemzetegyesítő Mozgalom, Összefogás a Civilekért Párt, Romajó Független Demokratikus Szövetség, Szabad Ország Mozgalom, Új Alternatíva, Vállalkozók Szövetsége a reformokért (melynek korábban a Fidesz-közeli Fásy Ádám volt a miniszterelnök-jelöltje), Középút és Értelem Pártja, MIÉP – vett nyilvántartásba az NVB. Elképzelhető, hogy a kampánykezdetig még lesznek hasonló kaliberű jelentkezők, így megdől az eddigi, 37-es csúcslétszám.