Európai Unió;Magyar Péter;

- Hitvallások helyett

Magyar Pétert a NER árulóként gyűlöli. A propagandisták és Orbán szövege alapján akár Oroszországban is érezhetnénk magunkat. Még nem nyíltak az emeleti ablakok, az ilyen ügyek kezeléséhez különösen alkalmas polóniumot még nem szívták fel a fecskendőbe, de szavakkal már gyilkolnak. A hagyományos ellenzéki kifogás Magyar Péter NER-be ágyazottságról szól, arról, hogy hihetünk-e neki. Kis gonoszság: nem volt-e tömeges az átállás 1989 után? Pozsgay Imre? Pártközpontosok exodusa a demokrata kocsmák felé? Felzaklatott ellenzéki barátaimnak javaslom, ne Magyar Péter helyét keressék, hanem a magukét. Magyar Pétert a NER már felismerte az ő radarjaikon: „ellenség”.

A Rogán Művek előadásában Magyar asszonyverő (bár mintha Varga Judit meg intő célzattal pofozgatta volna a férjét). A bulvár a miniszterasszony házassági szenvedéseiről szólt, szóba nem került a lehallgatás, a nyomozati anyagok fazonírozása, és persze a csúnyácska K. Endre-ügy sem, amely után a férje által zaklatott igazságügyminiszter az államfőnővel együtt bukott. Az asszonyi szelídség allegóriáját alakító Novák Katalin menesztésével világossá vált, hogy a botrány a választók érzékeny pontját találta el. A Magyar-ügy kihívásait a Rogán Művek az itt szerzett tapasztalatok szerint próbálja megoldani. Részben sikerült, részben nem, mert a nép még gyűlik Magyar körül. Ami aztán láthatóan sértő a hagyományos ellenzék számára is.

Bogáncsként kapaszkodik az agyunkba a megjelölés: baloldali, jobboldali. Az, hogy Magyar Péter jobboldalinak tartja magát (miközben én liberális lennék), nekem nem okoz légzéskimaradást. Bennem még nem dőlt el, hogy támogatója vagy ellenzéke leszek-e Magyar Péter Orbán utáni világának, ha lesz olyan. Fellépését, kritikáját, szorgalmát azonban támogatom. Az általa felsorolt célokat bármely középre tartó oldal vállalhatja. Javaslom, hogy a hagyományos ellenzék is fejtse meg, amit a Rogán is próbál: mitől sikeres Magyar Péter.

Nem célravezető Magyartól valamiféle ellenzéki hitvallást megkövetelni, ha egyszer nincs közös program, ami karakteresen jobb lenne az övénél. Hitvallásokon túli együttműködés kell, mert a mai tökéletlen ellenzéki összefogás repedésein továbbra is elszivárog a szavazóbázis. Magyar Orbán múltjáról dicsérőleg szólt; ezt itt nem kell értékelnünk. Az, hogy Orbán a saját politikai filozófiáját képes kifejteni, határozottan végrehajtani, még nem óvja meg szerencsétlen országunkat mindennek a következményeitől: a széteső irányítástól, a közszolgáltatási rendszerek szétesésétől, a durva vagyonszerzéstől, az alkotmányosság szétverésétől.

Magyar Péternek tudnia kell, hogy aki Orbánnal szemben lép fel, annak az ukrajnai háború ügyében nem szabad nagyot hibázni. Ukrajna honvédő háborút vív, az európai biztonság egyik sarokköve. Ma már nem pusztán az Ukrajna rendelkezésére bocsátott európai hadikészletekről és hadikasszáról, hanem Európa biztonságáról is szó van. Az ukrán ellenállásért, amely megállította Oroszországot, Európa hálával tartozik. Nem csak önmagának, Ukrajna Európának is időt nyer.

A hivatalos magyar szuverenista álláspontról tudni kell, hogy az Orbán Viktor szuverén fejedelemként való fellépését jelenti. A NER esztelen külpolitikája miatt országunk sokat vesztett szuverenitásából. Orbán gyorsan, határozottan és rosszul döntött stratégiai kérdésekben, a mai konfliktusok jórésze erre vezethető vissza. A sértett magyar pária, amivé brüsszeli képviseletünket az ő agresszív fellépése tette, kikiabáláson és vétófenyegetésen kívül keveset tehet. A valós magyar érdeket azonban képviselni kell, Orbánnak is ez lenne a dolga (például biztonság, hatékony magyar versenygazdaság, jogállam).

Az elmúlt években az EU-ban több ponton föderalista jellegű mozzanatot figyelhettünk meg. Hitelt vett fel, önálló külpolitikai képviseletet állított fel, nemcsak Ukrajna-politikát alakított ki, hanem azzal együtt egy geopolitikai irányváltás is körvonalazódik. Mind nagyobb az igény a nemzeti haderők koordinációjára is. A mai föderalista a kontinens szuverenitását szeretné növelni, ami a szuverén európai tagállamok együttműködését követeli meg.

A szerző közgazdász.

A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.

Beugró