Jan Lipavský cseh külügyminiszter interjút adott a 444-nek, ebből egyebek között kiderült, a Petr Fiala miniszterelnök fémjelezte prágai vezetes nem tekinti szövetségesének az Orbán-kormányt.
A cseh külügyminiszter elárulta, ő a V4-et sem szövetségnek, hanem vitafelületnek tekinti. – Négy közép-európai állam együttműködése, amit 30 évvel ezelőtt olyan személyiségek indítottak el, mint Lech Walesa és Antall József. Ők nemcsak a gyakorlati együttműködés eszközeként tekintettek a V4-re, hanem olyan államok közösségeként is, amik ragaszkodnak bizonyos értékekhez. Elutasítják a nacionalizmust, az idegengyűlöletet és a helyi viszályokat. Szerintem most inkább ezekre az értékekre kellene összpontosítanunk, mert talán találhatunk közös álláspontot egyes gyakorlati kérdésekben, mint például a migrációs politika - mondta. Az arról szóló híreket a politikus nem tudta megerősíteni, hogy a legutóbbi V4-találkozón Petr Fiala cseh és Donald Tusk lengyel miniszterelnök kiabálásig fajuló vitába keveredett Orbán Viktorral. Mindenesetre úgy látja, a magyar miniszterelnök politikai céljaira próbálta meg felhasználni a visegrádi csoportot, egyfajta konzervatív blokként beállítva azt, ami viszont tévedés.
Kiabálásig fajult Fiala, Tusk és Orbán vitája a V4 találkozóján, Fico inkább csendben ültAz Orbán-kormányhoz való viszonyról Jan Lipavský egész pontosan így nyilatkozott: – A magyar kormányt nem nevezném a cseh kormány szövetségesének. De ez attól függ, mit értünk szövetséges alatt. Ha megnézzük, a NATO-ban minden partnert szövetségesnek hívunk. Mindenesetre törekszünk a korrekt kapcsolat kialakítására, és minden fontos kérdés megbeszélésére.” Arról egyébként nem tud a politikus, hogy bizalmi törés lenne a NATO-ban, de leszögezte, hogy minden állam felelős a maga biztonságáért.
Jan Lipavský arra nem tudott egyértelmű választ adni, tart-e attól, hogy Szijjártó Péter bizalmas információkat adhat át Szergej Lavrov orosz külügyminiszternek, akit korábban barátjának is nevezett. Azt viszont leszögezte, ő jelenleg az orosz imperializmust tartja az európai biztonság elleni legnagyobb fenyegetésnek. Ezt mindenhol elmondja, Szijjártó Péternek is elmondta. Mindent viszont nem oszt meg vele, az Ukrajnának juttatandó lőszerprogramról például nem beszél a magyar külgazdasági és külügyminiszterrel, már csak azért sem, mert Magyarország nem is csatlakozott ehhez a kezdeményezéshez.