Kartonpapírból origamizott, újrahasznosított ülőalkalmatosságok fogadták szombat este a közönséget a Merlin termében. A félkör alakú kifutó körül elrendezett kis ülőgombákról vártuk a produkció kezdetét, ami két szervező, Rezes Judit színésznő és Tihanyi Ildikó jelmeztervező arcának kivetítésével kezdődött. A felkonferálás olyan adatokat hangsúlyozott, amelyek azt támasztották alá, miért a divat az egyik legszennyezőbb iparág. Vásárlói felelősségünk fontosságát hangsúlyozta, valamint kiemelte: a reggel kiválasztott pólónk legyártásához valószínűleg több, mint kétezer liter vizet használtak fel, az üzletekben való választáskor pedig kevesebb, mint két percet fordítunk arra, hogy megnézzük, honnan is származik az anyag, amit magunkon fogunk viselni.
A bemutató során kivetített jelenetek vezették fel, hogyan indult egy-egy ruhadarab élete, miként kerültek a színésznőkhöz, majd a tervezőkhöz, végül ismét a színésznőkhöz az újragondolt alkotások. Így minden kollekció előtt végignézhettük a már nem hordott darabok útját, miként is gondolták újra az anyagok kompozícióját a művészek: Amore.Kiss.Tibi, Balint Sara Bridal, Pinkponilo, Poláková Réka és Szarvas Valentin, valamint a MOME textil- és divattervező szakos hallgatóiból álló csapatok. Majd a tíz színésznő – Balla Eszter, Borbély Alexandra, Döbrösi Laura, Eke Angéla, Für Anikó, Grisnik Petra, Péterfy Borbála, Sztarenki Dóra, Takács Nóra Diána és Trokán Anna – egy-egy kollekció élén vezette be a modelleket, saját anyagaik újragondolt másában.
A tervezők egyaránt maradandó, egyedi darabokkal rukkoltak elő. Sörösdobozuszálytól, felvágott PET-palack „tolldíszeken” át, a székpárnák felhasználásáig, számos hétköznapi tárgy, csomagolóanyag és hulladék, fonál és műanyag kreatívabbnál kreatívabb módon való felhasználását láthattuk. Für Anikónak a vacsorájáról is gondoskodtak – egyik ruhakölteményének egy bagett volt a kiegészítője. Utcai viselettől esküvői ruhákig, funkcionális és az önálló szobrászati értékkel bíró alkotások is felvonultak a kifutón, egytől egyig a fenntarthatóság és az újrahasznosítás jegyében. A színes öltözékeket a zenei aláfestés is lekövette, a 99 Luftballons, egyéb popszámok újrakevert változatai, valamint Horányi Juli élő éneke is kísérte a tervezők munkáit. A vetített fényjátékszerű animációk és a modellek sokszor kötetlen, táncszerű mozgása – Duda Éva koreográfiájának köszönhetően – változatos összművészeti élményt adott.
A bemutatót a tervezőkkel és az ötletgazdákkal folytatott kötetlen beszélgetés zárta, László Krisztina újságíró moderálásában. A tervezők hangsúlyozták: bár sokat fejlődött a világ az elmúlt években a fenntarthatóság témakörében, még mindig van tennivaló az ökológiai lábnyomunk csökkentése érdekében. Már apró lépésekkel is sokat tehetünk: egy kapszulagardrób kialakításával, kevesebb és sokkal odafigyelőbb vásárlással, vagy a poliészter darabok hanyagolásával. A záró kérdésre pedig, hogy 10 év múlva ugyanitt, milyen darabokkal terveznek megjelenni, Szarvas Valentin adta a legfrappánsabb választ: reméli, a most látott kollekciója egy évtized távlatában is helyt tud állni a kifutón. Hiszen pont erről a megőrzésről, a pazarlás elkerüléséről szól munkájuk.
Infó: Fenntartható divatőrületek. A Delta Produkció rendezvénye a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében. Merlin Színház, május 4.