performansz;Gustave Courbet;feministák;lefújás;női nemiség;Metoo;

„MeToo”-felirattal fújták le feministák Gustave Courbet világhírű festményét

A Világ eredete című 1866-os alkotás, amelyet Metzben, a Pompidou Központban állítottak ki, nem rongálódott meg, mert üvegtáblával védték. A francia rendőrök két elkövetőt vettek őrizetbe.    

Két nő, saját bevallásuk szerint „feminista performanszművész” fújta piros festékkel  „MeToo” feliratot Gustave Courbet francia festőművész 1866-os alkotására, A világ eredetére – számolt be a legújabb festményrongálásról kedden a The Guardian.

A festményt, amelyet időszakosan a franciaországi Metzben, a Pompidou Központban állítottak ki, egy üvegtáblával védték. Így szerencsére épen maradt a mű, amely a párizsi Musee d'Orsay tulajdona. A metzi ügyész, Yves Badorc ugyanakkor elmondta, hogy a két nő összesen öt festményt fújt le. Őrizetbe vették őket, de volt egy harmadik társuk, aki egyelőre szabadlábon védekezik, egy műalkotás ellopásával gyanúsítják.

A történtek után Deborah de Robertis francia-luxemburgi performansz-művész azt mondta, ő szervezte a . Az AFP-nek nyilatkozva a „Nem választod el a nőt a művésztől” címmel előadásnak nevezte a festményrongálási akciót, amelynek végrehajtói, mielőtt elvitték volna őket a rendőrök, hangosan skandálták, hogy „Me Too”, hogy felhívják a figyelmet a kortárs művészet szerintük „ragadozó, zárt” világára. Felidézték, egy francia bíróság 2020-ban 2000 euró pénzbüntetésre ítélte Deborah de Robertist, mert 2018-ban meztelenül jelent meg egy barlang előtt a délnyugat-franciaországi Lourdes katolikus zarándokhelyen, ahol a legenda szerint megjelent Szűz Mária megjelent.