BARCELONA Bankháború folyik Spanyolországban. A baszk óriásbank, a BBVA ellenséges felvásárlási ajánlatot tett a katalán Sabadell-re, ám az ötlet egyáltalán nem tetszik a kiválasztottnak, és a kormány is ellene van. A fúzió nemkívánatos hatalomkoncentrációt eredményezne az ágazatban, a piac 72 százalékát 3 intézmény, a CaixaBank, a BBVA-Sabadell és a Banco Santander uralná. A BBVA egy saját részvényt kínál 4,83 Sabadell papírért cserébe, ezzel 11,5 milliárd euróra értékelve választottját. A felvásárlási kísérlet sikere attól függ, hogy a Sabadell tulajdonosok számára elég vonzó-e a mintegy 18 százalékos felár az aktuális árfolyamhoz képest, és legalább 50,01 százalékos pakkot hajlandók becserélni az ügylet során. A BBVA a lakossági szolgáltatások 14,7, a Sabadell 6,3 százalékát uralja Spanyolországban. A úuzió esetén létrejövő nagybank nem csak a legnagyobb spanyol intézmény, a 72 milliárd eurós kapitalizációjú Santander számára jelentene riválist, de az olyan nagy pénzintézetekenek mint a HSBC vagy a BNP Paribas is kihívója lehet. A spanyol gazdasági miniszter és a jegybank elnöke is a túlzott koncentrációtól, és annak következményétől, a banki költségek emelésétől tart. A spanyol bankrendszer a 2008-as pénzügyi krízis óta 40 milliárd eurót szippantott be a mentőakciók során, 55 hitelintézetből 10 maradt életben, százezer munkahely tűnt el a szektorból. A BBVA 2020. novemberében már tett egy kísérletet a Sabadell beolvasztására, ám az kudarcba fulladt.
LONDON Változatlanul 5,25 százalékon hagyta az irányadó kamatlábat a brit jegybank. A döntést követő nyilatkozatok szerint az inflációs szorítás enyhül, első sorban az energiaárak csökkenésének köszönhetően áprilisban közel kerülhet a 2 százalékos jegybanki célkitűzéshez, de a tartós fordulat koránt sem biztos, ahogy az sem, hogy júniusban sor kerülhet a monetáris lazításra. Ezzel egyidőben kedvező konjunktúra adatok láttak napvilágot, az elmúlt évi recesszióból kilábalt szigetország GDP-je az év első három hónapjában 0,6 százalékkal gyarapodott. A Bank of England (BoE) 2024-re 0,5 százalékra, 2025 -re pedig 1 százalékra emelte a GDP bővülésre vonatkozó előrejelzést.
NEW YORK Kivétel nélkül nyereséges hetet hagytak maguk mögött a világ fontosabb tőzsdéi. A Wall Streeten az irányadó tőzsdeindex, a Dow Jones, amely az amerikai ipar 30 legtekintélyesebb vállalatának teljesítményét tükrözi, az év legjobb teljesítményével, 2,16 százalékkal gyarapodott. Hossz volt Ázsiában is, Hong Kongban tízhavi csúcsot jegyeztek fel, és hasonló volt a helyzet Pekingben, Tokióban is. Az európai részvénypiacok hangulata ugyancsak pozitív volt, a páneurópai STOXX 600 az esztendő legjobb hetét zárta, híztak a frankfurti, a párizsi és a londoni piacokon jegyzett részvényárfolyamok is. Bár sehol nem került sor a kamatgyeplő lazítására, a befektetőket már az is boldoggá tette, hogy a jegybanki közlemények nem zárták ki a lépés esélyét, igaz az időpontot illetően nagyon óvatosan fogalmaztak a tengeren innen és túl is. Az infláció, és a fogyasztási kedvre utaló statisztikák továbbra is aggodalmat okoznak, most mindenki az amerikai, jövő hét közepén esedékes adatközlésre vár.
CHICAGO Megduplázva tavalyi fizetését, több, mint 32 millió dollárral a zsebében távozhat a Boeing vezére, Dave Calhoun, akinek egyelőre senki nem veszélyezteti javadalmát. Igaz május 17.-én összeül a társaság igazgató tanácsa, de egyelőre nincs jele, hogy megtámadnák a kialkudott pénzt. Eközben az amerikai civil repülésbiztonsági ügynökség (FAA) vizsgálja a Boeing fekete szériájának körülményeit, és kiszivárgott információk szerint erős a gyanú, hogy egyes előírt teszteket nem hajtottak végre a 787-e modell körül szorgoskodó alkalmazottak, és a dokumentumokban hamis állításokat rögzítettek. Scott Stocker, a 787-es program vezetője április 29-én e-mailt küldött a dél-karolinai Boeing alkalmazottainak, arról tájékoztatta őket, hogy „egy csapattársa szabálytalanságot látott a megfelelőségi teszt során a szárnytest csomópontjánál”. Később kiderült „több személy megsértette a vállalati szabályzatot azzal, hogy nem végezte el a szükséges tesztet, hanem befejezettként rögzítette a munkát" - írta Scott Stocker. A napokban újabb incidensek gazdagították a Boeing feketelistáját. A múlt hét elején az Air France Párizsból Seattle felé tartó járatán „melegszagot” érzékeltek és a 787-900-as gépet végül egy kanadai repülőtérre irányították. Csütörtökön Dakarban, 78 utassal a fedélzeten felszállás előtt túlfutott egy 737-300-as, 11-en megsérültek, közülük 4-en súlyosan.
DELAWARE Visszakapják pénzüket a 2022. végén csődbe ment kriptoplatform, az FTX ügyfelei – jelentették be a múlt héten a társaság ügyvédei. A csődök történetében szokatlanul gyorsan terjesztették az illetékes Delaware-i bíróság elé a rendezési tervet. Az Enron esetében 3 év kellett ehhez, és utána több év is eltelt mire felszabadultak a kifizetéseket biztosító alapok- emlékeztettek elemzők. Az Enron 2001-es felszámolásának szuperellenőre John J. Ray III volt, ugyan az a személy, akire a botrány kirobbanása után Sam Bankman Fried rábízta az FTX irányítását. Mint emlékezetes az alapító, tulajdonos Sam Bankman Fried (SBF), aki nemrég vonult börtönbe 25 éves büntetését letöltendő, már a végső szó jogán hangoztatta a tárgyaláson, hogy rendelkezésre áll a szükséges pénz. Mintegy 8 milliárd dollár, a mostani ígéretek szerint átmenetileg, tűnt el az FTX kereskedési platformon. Az ügyfelek vélhetően nem lesznek maradéktalanul elégedettek, befektetéseik értékét ugyanis nem a mostani árfolyamokon, hanem a 2022. novemberi szinten állapítják meg. Akkor 20 000 dollárt ért egy bitcoin, ma 60 ezer körül forog a klriptovaluta. A bíróság elé terjesztett felszámolási tervben minden „hitelező” szerepel, beleértve több százezer olyan befektetőt is, akik csak kriptovalutájuk forgatására használták a platformot, az ott ragadt eszközeiket 118 százalékon kompenzálják. A forrásokat egyébként részben az FTX sikeres befektetései biztosítják, így például mesterséges intelligenciában érdekelt Anthropic. John J. Ray a napokban 884 milló dollárért adott el az FTX részesedéséből kétharmadot, pár évvel ezelőtt 500 millióért vette meg SBF a teljes csomagot. A Modulo Capital spekulációs alapból is kivett 400 milliót Ray, aki jelezte, kutakodni fog a cég régi alkalmazottainak és Bankman szüleinek pénztárcájában is. Egyelőre az ügyvédek jártak a legjobban, a Sullivan és Cromwell ügyvédi iroda egyedül 320 millió dolláros számlát nyújtott be tavaly év végén.