Ukrajna;együttműködés;jogállam;Ursula von der Leyen;EP-választás 2024;

Ursula von der Leyen rájött, hogy inkább mégis azokkal dolgozna együtt, akik Európa, Ukrajna és a jogállam mellett állnak

Az Európai Bizottság elnöke szerint ha Oroszország legyőzi Ukrajnát, Vlagyimir Putyint semmi nem állítja meg többé.

 Az európai parlamenti választásokat követően olyan képviselőkkel szeretnék együtt dolgozni, akik Európa, Ukrajna és a jogállam oldalán állnak: nekik ajánlom fel az együttműködésemet a jelenlegi nehéz időkben –  nyilatkozta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke a Nove olasz televízió-csatornán vasárnap este. Arra az esetre, ha másodszorra is megválasztják, azt ígérte, hogy egy széles, összetartó centrumtöbbség kialakításán fog dolgozni.

A Politico még egy április végi vitájában elhangzottak alapján azt írta, hogy az EB elnöke Giorgia Meloni szövetségeseinek tett ajánlatot, s arról beszélt, hogy a konzervatív pártcsalád, az Európai Néppárt (EPP) nyitott lehet a koalícióra a szélsőjobboldali Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) frakcióval. Mostani nyilatkozata ezen némiképpen finomított.

Az Európai Parlamenten belüli szövetségek csakis a júniusi választásokat követően dőlhetnek el, mert az európai parlamenti választás eredménye után derül ki, hogy a tagállamok különböző pártjai melyik parlamenti családhoz csatlakoznak – jelentette ki Von der Leyen. Az uniós vezető szerint nagyon fontos, hogy az EP-választáson minél többen, a fiatalok is az urnákhoz járuljanak annak érdekében, hogy egy valóban erős Európa jöjjön létre olyan közös értékek védelmével, mint a szolidaritás, a jogállamiság, a sajtó- és gondolati szabadság.

Vlagyimir Putyin orosz elnök megpróbálja letörölni Ukrajnát a térképekről, és ha sikerül bekebeleznie, semmi nem állítja meg többé. Ezért addig támogatjuk Ukrajnát, amíg szükséges lesz  – jelentette ki a bizottsági elnök, aki kiemelt figyelmet szentelt a kínai kapcsolatoknak is. Szerinte Kína elengedhetetlen közvetítői szerepet tölt be, mivel mérsékelheti Vlagyimir Putyin szándékát az atomfegyverek bevetésére – tette hozzá Ursula von der Leyen, aki az izraeli-palesztin konfliktusról leszögezte: az egyetlen békemegoldást a két egymás mellett élő állam elfogadása jelenti.