Szükség lenne költségvetési kiigazításra, akár a választások után, de közel sem biztos, hogy a kormánypárt elég erősnek érzi majd magát, hogy a szükséges egyensúlyjavító lépéseket megtegye – mondta Szabó Balázs, a HOLD Alapkezelő Zrt. vezérigazgató az Egyensúly Intézet sajtótájékoztatóján. Inkább kis kiigazító lépések várhatóak, amiket még véletlenül sem neveznek megszorításnak. Az Egyensúly Intézet most publikált előrejelzése szerint idén a kormány által várt 4,5 százalékkal szemben a GDP 5 százaléka körül várható a deficit – ezt már Szabó Barna, az intézet vezető közgazdásza ismertette.
Az Intézet szerint óvatos kilábalást vár a tavalyi recesszióból: a növekedést az élénkülő lakossági fogyasztás valamint a kamatok csökkenését követően a beruházások húzhatják. Idén 2,4 százalékkal, 2025-ben pedig 3,1 százalékkal nőhet a a magyar gazdaság, a bruttó hazai termék a (GDP) értéke. Az infláció a tavalyi nagy zuhanás után az év elején 3,6-3,8 százalékos sávban volt, az év végéig öt százalékra emelkedhet majd, s ezt követően fordul a trend. Egyelőre nem látni az inflációs veszélyt, messze nem túlfűtött magyar gazdaság, ezzel szemben kimondottan szigorú a monetáris politika, és nyersanyagpiacokon sincsenek olyan jelek amelyek felfele tolnák az inflációs pályát. Így a tavalyi 17,6 százalékos pénzromlás után 2024-re 4,6, 2025-ben 3,1 százalékos átlagos áremelkedést várnak a szakértők. Az élelmiszerek terén a globális élelmiszerár-trendek és a kedvező hazai termés következtében az általános inflációnál mérsékeltebb emelkedésre lehet számítani 2024-ben – tette hozzá Szabó Barna.
Az idei növekedésre leselkedő kockázatok között említették a szakértők azt, hogy a lakossági fogyasztás a vártnál kevésbé emelkedik. A reálbérek már hónapok óta növekednek, ennek ellenére a lakosság a tavalyi inflációs sokk miatt kivár, inkább a megtakarításait növeli, ami természetes reakció ilyen helyzetben – magyarázta Szabó Balázs. Előbb-utóbb bekövetkezik a fogyasztásban a fordulat – de azt nem lehet tudni, hogy erre már a következő hónapban sor kerül, vagy akár még hónapokat kell várni – ez viszont az idei gazdasági növekedés szempontjából nem közömbös. Új egyre terjedő jelenség, hogy egyre több magyar vásárol külföldön, de ezt nem lehet a modellekbe beépíteni, így nem tudni, hogy mekkora hatása van hazai fogyasztási kiadások alakulásra. Szabó Barna szerint láthatóan lassan indul be az év, mind a lakosság, mind a cégek kivárnak a költekezéssel, ennek oka, hogy a bérek reálértékének növekedése még nem igazán lett része a háztartások gondolkodásának – tette hozzá a szakértő.
Az Egyensúly Intézet szerint a monetáris politika mind az elmúlt évtizedekhez képest, mind régiós összevetésben szigorú: magas reálkamat és túlértékelt euró-forint árfolyam jellemzi. Az agytröszt szerint, noha a reálgazdaság állapota lehetővé tenné a jegybank számára, hogy gyorsítson a kamatcsökkentési ciklus ütemén, a magas kamatokat magyarázza, hogy a monetáris politika nagyobb hangsúlyt helyez az árfolyam stabilitására. A forint leértékelődése ugyanakkor folytatódni fog. Az Egyensúly Intézet előrejelzése szerint az euró átlagos árfolyama 2024-ben a 395–400, 2025-ben pedig a 410–419 forintos sávban fog mozogni. Az Intézet a feszes munkaerőpiaci kondíciók és az élénkülő konjunktúra miatt 2024-re újra a reálbérek emelkedésével számol: 2024-ben a versenyszférában 7,1 százalékkal fognak növekedni a reálbérek. Az agytröszt gazdasági előrejelzése szerint a munkanélküliek aránya 2024-ben 4,3, 2025-ben 3,9 százalék lesz.
Fokozatos gazdasági fellendülést jósol Brüsszel
Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 2023-ban a magas infláció és kamatlábak, valamint a gyengébb külső kereslet mellett 0,9 százalékkal zsugorodott — olvasható az Európai Bizottság (EB) szerdán publikált tavaszi gazdasági előrejelzésében. Az uniós testület ugyanakkor fokozatos fellendülést prognosztizál, ahogy nő a háztartások vásárlóereje és enyhülnek a finanszírozási feltételek. A gazdasági aktivitás 2024 első negyedévében kezdett helyreállni, a GDP növekedése idén 2,4 százalékot, jövőre pedig 3,5 százalékot érhet el.
Az infláció nagyon magas szintről csökkent, de a fogyasztás élénkülése és az erőteljes nominális bérnövekedés várhatóan korlátozza további esését. Összességében a pénzromlás üteme a 2023-as 17 százalékról 2024-ben 4,1, 2025-ben pedig 3,7 százalékra mérséklődik.
A gazdasági kilátásokat ugyanakkor jelentős bizonytalanság övezi — figyelmeztet az EB is. A pénzügyi konszolidációs erőfeszítések visszafoghatják a gazdasági növekedést, de magasabb inflációt is eredményezhetnek. A magánfogyasztás vártnál gyorsabb fellendülése vagy a minimálbér további nagymértékű emelése pedig növelheti a GDP-t és az inflációt egyaránt.
A 2023-as nagymértékű romlást (6,7 százalék) követően az államháztartási hiány az előrejelzés szerint továbbra is magas marad: idén a GDP 5,4 százalékára, változatlan politika mellett jövőre 4,5 százalékára csökkenhet. Az államadósság 2024-ben a GDP 74,3 százalékára emelkedik, majd 2025-ben 73,8 százalékára apad.
Halmai Katalin (Brüsszel)
Az Európai Bizottság előrejelzése a magyar gazdaságra, százalék
2024 2025
GDP 2,4 3,5
Infláció 4,1 3,7
Munkanélküliség 4,5 4
Államháztartási hiány* -5,4 -4,5
Bruttó államadósság* 74,3 73,8
* GDP százalékában
Forrás: Európai Bizottság
Egyensúly Intézet prognózisa, változás százalék
Egyensúly Intézet prognózisa, változás százalék
2024 2025
GDP 2,4 3,1
Infláció 4,6 3,1
Euró árfolyam (forint) 395-400 410-419
Bruttó mediánbér vált 12,1 5,2
Munkanélküliség 4,3 3,9
Háztartások reálfogyasztás, vált 2,7 3,5
Beruházások vált. 4 7,3