Fél évszázaddal a II. Vatikáni Zsinat után sokan még mindig azt gondolják, hogy az egyház a püspökökből és a papokból áll – kifogásolta Kocsis Fülöp hajdúdorogi metropolita. A jövő egyházáról, jelen időben – ezzel a címmel szervezett kerekasztal-beszélgetést a Megújul portál pénteken a Háló Közösségi és Kulturális Központban.
A budapesti rendezvény fő témája a szinodalitás volt. A helyszínen kiosztott tájékoztató szerint a szinodalitás Ferenc pápa egyházfői szolgálatának központi hívószavává vált: a fogalom az egyházi szervezet és az egyházi gondolkodásmód átalakítását jelenti az egymás meghallgatásán alapuló, ténylegesen közösségi egyházkormányzás és egyházformálás felé. Nincs szó a katolikus tanítás újraírásáról, az új egyházi stílus a „szívekben és a fejekben való fejlődési folyamatként” értelmezhető.
Ferenc pápa a „szinodalitás felfedezésének és elmélyítésének” szándékával hirdette meg 2021-2024 között az úgynevezett szinodális folyamatot, amely a kisközösségek, a hívek véleményének összegyűjtésével kezdődött. Később a nemzeti, majd kontinentális szint következett. A felmerült kérdéseket két szinódusi ülésszakon tárgyalják meg a Vatikánban: az elsőt tavaly októberben tartották, a másodikat idén októberben fogják tartani.
A budapesti fórumot a Vatikánból levélben üdvözölte Mario Grech bíboros, a püspöki szinódus főtitkára. „Kizárólag akkor és annak feltételével leszünk képesek rá, hogy formába öntsük azokat a reformokat, amelyeknek az egyházunk testét át kell járniuk, ha nyilvánvalóvá válik, hogy egyházunk alapjaiban szinodális. Merthogy az egyház egész testének be kell fogadnia e reformokat, az elutasítás kockázata nélkül” – hangsúlyozta.
A kérdésre, hogy a környezetében milyen tapasztalatokat szerzett erről a bizonyos szinodális folyamatról, Csiszár Klára, a linzi katolikus egyetem teológus professzora elmondta, hogy nagy az érdeklődés, „hihetetlen turbulenciákkal teli” programok szerveződnek. Ez nemcsak Ausztriára, hanem Németországra is igaz. Német László belgrádi érsek – aki korábban a magyar püspöki kar titkára volt – diplomatikusan fogalmazott: „Sok minden történt, és sok minden nem történt.”
A görögkatolikus Kocsis Fülöp, a hajdúdorogi főegyházmegye érsek-metropolitája szerint úgy látszik, „tradicionális egyház vagyunk”. Magyarországon sok múlik a püspök hozzáállásán, nagy szükség van az egyházi vezetés késztetésére. Úgy érzi, hogy a szinodalitás iránt – bár a papok között is akadnak lelkesek – főleg a hívek részéről mutatkozik fogékonyság. Ugyanakkor szóvá tette, hogy még mindig nem ment át a hívek tudatába: „mindnyájan az egyház aktív, tevékeny tagjai vagyunk. Vegyük már észre, hogy mi vagyunk az egyház!”