Maga a hírhamisító MTVA-vezérigazgató, Papp Dániel által aláírt levélben küldte el a levelet az állami média az általa rendezendő vita részleteiről a résztvevőknek. A levelet a DK-s Molnár Csaba tette közzé teljes terjedelmében.
A vita tervezett időtartama körülbelül 100 perc, a Várkert Bazárban fogják megtartani május 30-án este nyolc órától, élő adásban, helyszíni nézők nélkül. A vitát az M1-en közvetítik. A moderátor Volf-Nagy Tünde és Németh Balázs lesz, telefont a résztvevők nem vihetnek be magukkal az élő adás helyszínére, jegyzetet, papírt, tollat, tabletet viszont igen. Online kapcsolat nem lesz, transzparenst vagy egyéb adást megzavaró eszközt tilos bevinni. Sminket, sminkigazítást biztosítanak a résztvevőknek a helyszínen.
Az élő adás helyszínén a résztvevők számának megfeleltetve 11 pulpitus lesz elhelyezve félkör alakban, a résztvevők bárszékeken foglalhatnak helyet. Amennyiben a listát állító és a vitára meghívott szervezet képviselője nem vesz részt a vitán, úgy a szervezete logójával ellátott pulpitusa üresen marad az élő adás helyszínén - jelezték.
Rögzítették a vita általános szabályait is. E szerint egy listavezető hozzászólására a vita alatt összesen 8 perc áll rendelkezésre, 5 hozzászólás formájában. A listát állító szervezetek delegáltjai első körben 1 percben bemutatkoznak, majd a 3 témakörben, témakörönként 2-2-2 percben fejtik ki a véleményüket, és utolsó körben pedig 1 percben reagálnak az előttük elhangzottakra. A felszólalók eldönthetik, hogy az egyes témákhoz hozzászólnak-e és kimerítik-e a rendelkezésükre álló időkeretet. Az egyes hozzászólások esetén a fennmaradó idő más hozzászólásra nem vihető át. Amennyiben a megszólaló a rendelkezésére álló időkeretet felhasználta, úgy a szervezők az EP-ben alkalmazott eljárásrendhez igazodva lekeverik a megszólaló hangját és a szót elveszik a beszélőtől.
A vitán résztvevők megszólalási sorrendje a Nemzeti Választási Bizottság által jóváhagyott, a jogszabály szerint kisorsolt listás és a szavazólapokon szereplő sorrenddel megegyező. Vagyis a 11 listás szervezet balról jobbra a következő sorrendben foglal majd helyet a felvétel helyszínén: Megoldás Mozgalom, LMP-Zöldek, DK-MSZP-Párbeszéd-Zöldek, Második Reformkor Párt, Mindenki Magyarországa, Momentum, Fidesz-KDNP, Jobbik, Tisztelet és Szabadság Párt, Magyar Kétfarkú Kutyapárt, Mi Hazánk.
A vitatémákat az Európai Parlament megbízásából, az Eurobarometer által végzett idén tavaszi közvélemény-kutatás alapján választották ki. Ennek eredményei szerint a négy fő téma a következő lesz:
Az Európai Unió védelme és biztonsága,
Migráció és menekültügy,
Mezőgazdaság,
Demokrácia és jogállam.
Utóbbi kettő egy blokkban lesz tárgyalva, a résztvevő választhat, hogy melyik témában fejtené ki az álláspontját bővebben.
A vita elején minden résztvevő bemutatja magát és a szervezetét 1-1 percben. Ezt követően 2-2-2 percben fejtik ki álláspontjaikat az egyes vitatémákban. Végezetül mindenki 1-1 percben reflektál a korábban elhangzottakra.
A vita bezárásakor külön értékelést a vitavezetők nem tartanak. A megszólaló amennyiben a rendelkezésére álló időt nem használja ki, azt nem viheti át a következő témára. Az MTVA jelezte azt is, hogy amennyiben bárki a vita szabályozott menetétől eltérne, úgy a vitavezetők a szabályszegőt kizárják a vitából. Siket és nagyothalló nézők bekapcsolódását az adásba jeltolmács segíti - tájékoztattak.
A részvételről a visszajelzéseket az MTVA május 24-ig várja.
Németh Balázst kérték fel az M1-es választási vita egyik műsorvezetőjének, megvan az időpont isAz MTVA megköszönte az érdeklődést, a jövő héten válaszol Magyar Péternek, hogy fog kinézni a vita„Hogy megremegjen Orbán Viktor rendszere” – EP-listavezetői vita percről percre