életveszély;néplélek;

- Tűnés a sínekről!

A gyerekek a vonatsíneken orosz rulettet játszanak – mesélte a magyar származású Levi Eden Izraelben harmincöt éve.

A pesti gettót tizenegy évesen túlélő kiskamasz az izraeli Ifjúsági Pártfogó Szolgálat vezetője volt, amikor interjút készítettem vele.

Azt játsszák – folytatta Levi Eden az ifjúsági átnevelő táborban Herzliyán –, hogy ki tud később elugrani a közeledő mozdony elől, vagy később futni egy robogó autó elé, hogy elkapja az odatett palackot. A gyerekek is állandó potenciális veszélyben élnek, mint Izraelben mindenki. Az életveszélyt, a feszültséget és annak elhárítását, legyőzését akarják átélni újra meg újra a síneken.

Miért idéztem fel a példázatot?

Azért, mert történelmi traumái – a Kelet-Nyugat közötti beszorítottság, fenyegetettség – miatt a magyarság jelentős része is szeret játszani a tűzzel. Tehát ha Magyarország ismét háborúba keveredik, az nem a baloldalnak becézett nembaloldal miatt történik, hanem a halállal, a pusztulással kacérkodó néplélek hatalom általi kihasználása, az erre alkalmas nemzetrész sínekre küldése következtében. (Lásd még bizonyítékul az első és a második világháborút!)

Orbán Viktor erre a veszélykereső pszichológiai jelenségre épít. Állandó ellenségfelmutatása, a frontvonalak folyamatos kijelölése, bebetonozása, valamint a rá szavazók harci készültségének szinten tartása azt bizonyítja, hogy tisztában van a honpolgár életét is kockáztató, halállal játszadozó lelki jelenséggel. Jól számol. Kétharmados győzelmei is ezt bizonyították eddig.

Létezik-e a nemzet számára kiút ebből a sok évszázados csapdából?

Bizonyára létezik, mert a történelem során az európai országok népességének nagy része, többsége ilyen – veszélyben élő, veszélyt kereső, síneken játszadozó – traumában élt. Állandó háborúskodás, vallási villongások, tömeggyilkosságok, világháborúk után mára a törvény láncára köthető vicsorgó kisebbség lett az egykori halálmegvető jobb- és baloldali többség. (Remélem.)

Ahhoz, hogy Magyarország is lezárja ezt a halálos „ki a Jani, ha nem én?” szlogennel mérgezett korszakát, az első lépés talán az lehetne, hogy az országvezetők ne erre a beteges lelki jelenségre építsék választási, társadalomszervezési politikájukat.

A jelszó: tűnés a sínekről! Jön a vonat!

A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.