Nem lesz ott a köztévé jövő csütörtöki vitáján az Európai Parlamenti (EP) választásra listát állító mind a 11 párt.
Az elfogadhatatlannak tartott feltételek miatt Magyar Péter (Tisza) és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt ott lesz a helyszínen, de úgy tűnik, csak tüntetni. A Momentumból Donáth Anna, az LMP-ből Ungár Péter és a DK-MSZP-Párbeszéd-Zöldek listavezetője, Dobrev Klára ott lesz, ahogy a fideszes Deutsch Tamás is. És vitázna a Jobbiktól Róna Péter, a Megoldás Mozgalomtól Huszár Viktor, továbbá a Második Reformkor EP-listájának második helyezettje, Pekárné Farkas Emese, valamint a Mi Hazánk. A Mindenki Magyarországa Néppárt, amelynek listavezetője Márki-Zay Péter, csütörtökre meghívót küldött minden párt részére, hogy üljenek asztalhoz és egyezzenek meg a vita keretszabályaiban.
A Várkert Bazárban csapnak össze az EP-listavezetők, itt vannak a részletek az állami televízió élő vitájárólA megosztottság annyiban érthető, hogy erősen aggályos feltételekkel szervezi a vitát a kormányzattal rendre elfogult MTVA. A vitavezető Volf-Nagy Tünde, Novák Katalin volt köztársasági elnök korábbi kommunikációs igazgatója és Németh Balázs a köztévé egykori, kormányközeli műsorvezetője lesz. Németh megbízása többek szerint provokáció, mivel ő már másfél éve nem dolgozik az MTVA-nál, korábban a Médiatanács többször is elmarasztalta, mivel a híradó műsorvezetőjeként személyes kommentárokat fűzött a hírekhez. Vitákat generált a Fidesznek kedvező, csúsztatással indokot témaválasztás (részletek a keretes írásunkban.), továbbá az is, hogy csak 8-8 perc jut mindenkire a 100 perces élő vita során.
Németh Balázst kérték fel az M1-es választási vita egyik műsorvezetőjének, megvan az időpont is„A vita ma már alig-alig több, mint egy a sok kampányeszköz közül. A vita a vitáról sokkal inkább része a hazai politikai közbeszédnek, mint maga a vita”
– mondta László Róbert, a Political Capital elemzője.
„Néhány évtizeddel ezelőtt akár végeredményt befolyásoló hatása is lehetett magának a vitának, amit ténylegesen sokan néztek, élőben. A 2002-es magyarországi országgyűlési választást megelőző péntek este például lényegében az egész ország hazament Orbán-Medgyessy-vitát nézni. A közvetítés után szinte azonnal kampánycsendbe borult az ország, így az utólagos elemzések, leegyszerűsített értelmezések helyett valóban az számított, hogy a választókban hogyan csapódott le a vita” – emlékeztetett a szakértő.
Ma, ha meg is valósul a vita, jóval kevesebben fogják azt élőben figyelemmel kísérni, mint ahányan aztán utólag hallanak róla rövid híreket, vagy látnak – leginkább pártok által fizetett hirdetés formájában – rövid videókat. Hogy kinek miért lehet jó, arra László Róbert azt mondta:
a Fidesz demonstrálhatja, hogy nem zárkózott el a vita elől, miközben az állami televízió olyan feltételeket teremtett, amelyek egyértelműen számukra a legkedvezőbbek.
Minden ellenzéki pártnak elemi érdeke minden megszólalási lehetőséget kihasználni, ők mind csak nyerhetnek a vitával. „Magyar Péter van nehéz helyzetben, mivel a jelenleg ismert körülmények között számára volna a leginkább előnytelen részt venni a vitán, de az is rosszul venné ki magát, ha mindenki jelen volna rajta kívül.”
Magyar Péter: A hírhamisító Papp Dániel hazudik, az általa hivatkozott Eurobarométer-kutatás más témákat jelölt meg legfontosabbnakBöcskei Balázs, az IDEA Intézet kutatási igazgatója szerint ahhoz képest amennyire a választási magatartás befolyásolására korlátozott és közvetett hatása van ezeknek a vitáknak, túl sok politikusi és médiafigyelmet kap ez az esemény.
„Olyan lesz a dramaturgiája, hogy a legkevésbé sem a vitáról fog szólni, hanem hatásvadász, megmondójellegű, erős politikai kommunikációs fordulatokkal találkozhatunk majd, másra nem lesz lehetőség. Nem a tartalom jelöli ki a formát, hanem a forma a tartalmat”
– vélekedett. Szerinte Deutsch Tamás részvételével a hozzáadott érték annyi lesz, hogy egy választási magatartást aligha befolyásoló eseményen a kormánypárt és az ellenzék meccsel egyet. De kiemelte, hogy szerinte a vitán való részvétel nem befolyásolja a szavazatszámot. „A választói magatartást és a döntéseket nem befolyásolják ezek a viták, pláne nem ez, ezzel a dramaturgiával és forgatókönyvvel. Ezért nincs jelentősége a műsorvezetők személyének sem és a kérdéseknek sem. Ez az ellenzék vitaorientált, állított egy olyan küszöböt, hogy a vita hozzátartozik a normál demokratikus működéshez, tehát ezzel kötelezi saját magát, hogy jelen legyen az eseményen.
Ha Magyar Péter távol marad, és őt ezért kritizálja a többi ellenzéki párt, vélhetően akkor sem fog szavazatot veszíteni”
– magyarázta Böcskei.
Magyar Péter tüntetést szervez a Várkert Bazár elé a köztévé EP-vitájának idejéreValami nincs rendben az MTVA választási vitájával, a magyarok legfontosabb témájáról nem is beszélhetnek az M1-en az EP-listavezetők