A 23 éves Lena Schilling korát meghazudtolóan eseménydús éveket tud maga mögött. A bécsi klímaaktivista, aki már négyéves korában szüleivel tüntetett a szélsőjobboldal kormányra jutása ellen, 18 évesen felbukkant az osztrák államelnök, a kancellár, s a parlament elnöke mellett, s a nemzetközi környezetvédelmi mozgalom, a Fridays for Future aktivistájaként, harcias beszédet mondott.
Két évvel később, már szakítva e mozgalommal, a bécsi Lobau természetvédelmi terület beépítése ellen szervezkedett, vezetésével területet foglaltak a tiltakozók, amit persze a hatalom visszafoglalt. De a közvélemény számára emlékezetesen, Lena fenyegető kiáltványban adta tudtára a szociáldemokrata bécsi polgármesternek, hogy harcukat nem adják fel, hitelesen adta ugyanezt elő különböző televíziós műsorokban is. Újabb és újabb akciókban és szerveződésekben tűnt fel, politológiát tanult az egyetemen, majd az ország legnagyobb példányszámú napilapja, a Kronen Zeitung bulvárújság állandó kolumnistája lett 2023 őszétől. Igazi „ökocelebbé” nőtte ki magát. (Fontosnak tartotta önmagáról elárulni, hogy képzettsége révén tánctanítással is foglalkozik.)
A szerepeiben rejlő lehetőségeket ismerte fel az osztrák zöld párt vezetése, mindenekelőtt a parlamenti frakciót irányító Sigrid Maurer, aki keresztülvitte a párt tagságán, hogy a különleges politikai tehetséggel megáldott Schillinget jelöljék a környezetvédő párt EP listavezetőjének, indítsák a június 9-i választáson. Sokan korainak tartották a párton kívüli, tapasztalatnak még híján lévő lány kiválasztását, de belátták: a 2020 óta az Osztrák Néppárttal (ÖVP) folytatott országos kormányzás megtépázta a „tisztának” tartott párt népszerűségét, így a Schilling segíthet a jó EP választási eredmény elérésében. A zöldek népszerű elnöke, Werner Kogler alkancellár januárban mutatta be a jelöltet, majd február 24-én az országos kongresszus 96,6 százalékkal hagyta jóvá indítását.
Schilling magabiztosan mozgott a vezető zöldpárti politikusok között, plakátjain a régi Fidesz „hallgass a szívedre“ szlogenjét idézve mosolygott a világba.
Április elején azonban egy Lenával sokáig baráti kapcsolatban lévő házaspár, Sebastian Bohr Mena és felesége tette tönkre az idillt, a nyilvánosságnak is tudtára adva, hogy Schilling viszonya meglehetősen ambivalens az igazsággal, (más megfogalmazás szerint notórius hazudozó), azt terjeszti a közismert környezetvédő Bohrról, hogy megverte a feleségét, aki ennek következtében elveszítette magzatát. Állítólag ebből a híresztelésből semmi sem igaz, a képviselőjelöltet Bohrék rákényszerítették, hogy eskü alatt vállalja be, nem állít többé valótlan sértéseket a házaspárról. Lena zavartan magyarázkodott, állította, csak barátnőjét féltve terjesztette a verést.
Mielőtt a közvélemény beletörődhetett volna abba, hogy cserfes zsúrleány oktalan fecsegéséről van szó, a tekintélyes Der Standard napilap hosszú cikket közölt arról, hogy a zöldek leendő európai képviselője előszeretettel kever-kavar, nemlétező tényekkel teszi tönkre ismerősei magánéletét, reputációját. A Bohr Mena ügy felemlegetésén túl két olyan történetet is közölt a lap, amelyben férfiak - egy zöld politikus, egy ismert újságíró - próbált megerőszakolni egy ifjú nőt. A szépség a derékig érő hajat viselő Schilling volt, az esetekről pedig bizonyíthatóan kiderült, hogy valótlanok.
Ország-világ megtudhatta, hogy a feltűnést kereső Schilling gátlástalanul állít valótlanságot. A május 7-én megjelent cikk után a Der Spiegel német hetilap foglalkozott a történtekkel, amikor a zöld párt meghatározó személyiségei még dönthettek volna úgy, hogy megszabadulnak a hitelét vesztett sztártól, s egy hellyel előbbre léptetik a lista második helyezettjét, aki egy megbízható, középkorú, színtelen mozgalmár. De Lena már országos ismertségre tett szert, plakátja elárasztotta az utcákat. Azzal védekezett, hogy ő is csak ember. A vezérkar tehát úgy döntött, a lány listavezető marad, a zöld politikusok pedig megszokott egyenességükkel szembe menve kiálltak mellette, cáfolták a vádakat, vagy éppen nem nyilatkoznak, visszatámadtak. Pedig sok osztrák a sajtón keresztül adott hangot nemtetszésének, egyre többen tanácsolták, szabaduljanak meg a vállalhatatlan megnyilvánulásokat tett lánytól.
Talán megfogadták volna a tanácsot a döntéshozók, ha tudták volna, hogy még egy csapás vár Schillingre. Egykori barátai, harcostársai hozták később nyilvánosságra, hogy a szociáldemokrata-kommunista családból származó jelölt egészen addig, míg a zöldek nem tették meg jelöltjüknek, nyíltan hangoztatta: gyűlöli ezt a mozgalmat, s miután bekerül az EP-be, kilép a környezetvédőktől és az európai Baloldalhoz csatlakozik. Az újabb ütést Lena meglepően jól állta, magyarázta, mennyit változott a véleménye, s ennek bizonyítékaként rögtön be is lépett a pártba.
A közvéleménykutatások szerint jobban jártak volna a környezetvédő párt meghatározó személyiségei, ha időben megváltak volna jelöltjüktől. Pártjuk népszerűsége ugyanis 14 százalékról 9-re zuhant, amióta a folytatólagos botrány tart. Politológusok szerint alaposabban át kellett volna világítani az ifjú sztárt.