Az FBI a British Museum több száz kincsének feltehetően amerikai vásárlóknak való eladását vizsgálja. Egy New Orleans-i kereskedő azt közölte a BBC-vel, hogy egy FBI-ügynök emailben kereste meg, hogy két olyan tárgyról érdeklődjön, amit az eBayen vásárolt. Az ügynök azt mondta, a londoni Metropolitan Police kérte fel őket, hogy segítsék munkájukat a British Museumból eltűnt tárgyak utáni nyomozásban. Mint arról lapunk is beszámolt, a múzeum tavaly jelentette be, hogy a tulajdonában lévő ékszereket, drágaköveket és más tárgyakat loptak el vagy rongáltak meg. Több mint 1500 tárgy tűnt el a gyűjteményből, ebből 626 mostanra visszakerült, további százat már megtaláltak, de azokat még nem kapta vissza a múzeum. Ezek nagy része katalogizálatlan volt, így még azt is be kell bizonyítani róluk, hogy valóban a múzeumból származnak.
A New Orleans-i kereskedő, Tonio Birbiglia azt állítja, ,,sultan1966" nevű eladótól vette a két követ. Az egyik egy ametiszt, amire egy delfinen lovagló Cupidot faragtak, ezért 42 fontot (19 ezer forintot) adott 2016-ban, a másik egy szkarabeusz drágakő-faragvány, ezért 170 fontot (csaknem 78 ezer forintot) fizetett PayPal-en keresztül, ami a múzeum egyik főkurátora, Peter Higgs személyes email címén lett regisztrálva.
A múzeum a 2023 júliusában elbocsájtott Peter Higgs kurátort gyanúsítja azzal, hogy ellopta, megrongálta, beolvasztotta és eladta a műtárgyakat mintegy 100 ezer font (45 millió forint) értékben, amit Higgs tagad. A polgári perben, amit a múzeum kezdeményezett ellene azt állítják, több mint egy évtizeden keresztül lopta a többségében regisztrálatlan tárgyakat, amiket az eBayen keresztül értékesített 45 esetben. Az ügyben senkit nem tartóztattak le, és mást sem vádoltak még meg. Három vásárló is azt állítja, hogy az eladó ,,sultan1966" néven regisztrálta magát és ,,Paul Higgins" vagy egyszerűen csak Paul néven mutatkozott be.
A BBC megtudta, hogy nyomozás folyik Washingtonban 268 tárgy után, amit szintén ,,sultan1966" adott el egy ottani gyűjtőnek 7000 fontért (3,16 millió forintért). Egy, a vásárlóhoz közeli forrás elmondta a lapnak, hogy a vétel eBayen keresztül történt, az eladó üzletelés közben ,,Paul Higgins" néven szerepelt.
De nem csak az USA-ba kerültek tárgyak. A dán Ittai Gradel régiségkereskedő - ő volt az első, aki 2020-ban riasztotta a múzeumot a lopásokról - nyomon követett tárgyakat Hamburgba, Kölnbe, Párizsba és Hongkongba. Némelyik, általa jóhiszeműen vásárolt tárgy, amelyeket egy gyűjtőnek adott tovább, kölcsönzés révén egy német múzeumban lett kiállítva. Az egyik ezek közül ritkaság: egy II. századi obszidiánkő-faragvány, Herkules fejét ábrázolja - több ezer fontot ér. Gradel 2017-ben 300 fontot (135 ezer forintot) fizetett a műtárgyért egy ,,Paul Higgins" nevű eladónak, aki azt állította, a testvéréé volt, aki a nagyanyjuktól örökölte.
Az ilyen faragott drágakövekkel kevesen kereskednek, az internetes piac, az eBay az, ahol a kínálat legfőképpen megjelenik. 2016. augusztus 7-én egy különleges eset történt, a ,,sultan1966" nevű eladó egy fekete-szürke Priaposz istent ábrázoló faragott drágakövet kínált eladásra 40 font értékben. A tárgy érdeklődés hiányában néhány óra múlva lekerült az oldalról. Azonban a fotografikus memóriájú Gradelnek, aki akkor már két éve vásárolt tárgyakat ,,sultan1966"-tól, rémlett, hogy korábban látta a követ a British Museum egyik 1926-os katalógusában. Az eladó ,,Paul Higgins" néven mutatkozott be, és azt állította, hogy ezeket nagyapjától örököte, de később kiderült, a Priaposz-kő a múzeum raktárából az eBayra való felkerülése előtt egy héttel tűnt el. A múzeum azóta a Legfelsőbb Bírósághoz benyújtott dokumentumokban kijelenti, hogy úgy véli, hogy a drágakövet egy Görögország és Róma részlegének egyik raktárából Peter Higgs vitte el. A kő aranyfoglalata azonban hiányzik, ezt Higgs beolvasztva adhatta el. A kő értékét 15 ezer fontra (68 millió forint) becsülik. A múzeum szerint ennek a dupláját is megérné, ha meglenne az aranyfoglalat.