Észak-Korea;Dél-Korea;szemét;léggömb;

Észak-Korea trágyát és szemetet szállító léggömböket küldött Dél-Korea területére

Szöul arra szólította fel a határmenti területen élőket, hogy semmilyen körülmények között ne érjenek hozzá a csomagok tartalmához.

Több mint 150, szemeteszsákot szállító léggömböt küldött Észak-Korea Dél-Korea területére – jelentette szerdán a szöuli vezérkar.

A léggömbök helyi idő szerint kedd éjszaka érkeztek meg Dél-Korea területére és különféle helyeken landoltak, némelyik még az ország déli régióiba is eljutott.

A földet ért zsákok tartalma – a szemét, a műanyagpalackok, az elemek és akkumulátorok, a cipődarabok és a trágya – a becsapódás helyszínén szétszóródott, jelentős felfordulást okozva

– közölte a vezérkar, hozzátéve, hogy a hadsereg emberei összegyűjtötték a küldeményeket további vizsgálat céljából.

„Észak-Korea ezzel világosan megsérti a nemzetközi jogot és komolyan veszélyezteti népünk biztonságát” – szögezte le a szöuli vezérkar. Egyben arra figyelmeztette Észak-Koreát, hogy „azonnal hagyja abba embertelen és alantas cselekedeteit”.

Észak-Korea korábban már jelezte, hogy válaszlépéseket tervez a phenjani rezsim elleni röplapok miatt, amelyeket a dél-koreai aktivisták röptettek át a két ország határán. Észak-Korea vasárnap bejelentette, hogy „egy halom hulladékot és mocskot” fog átküldeni a határon.

A dél-koreai hatóságok felszólították a határmenti területen élőket, hogy semmilyen körülmények között ne érjenek hozzá a csomagok tartalmához, illetve arra figyelmeztettek, hogy a zuhanó zsákok komoly sérüléseket és károkat okozhatnak.

A 1953-ban lezárt koreai háború tűzszüneti megállapodással ért véget, a két ország jogilag a mai napig nem kötött békeszerződést, és így technikailag több mint hetven éve hadban állnak egymással. Röplapok átküldése a határon léggömbökkel viszonylag rendszeres volt eddig is, de szemét és fekália visszaküldése új eszköz a kommunista ország fegyvertárában.

Phenjan hétfőn sikertelen kísérletet tett második kémműholdjának pályára állítására. Az eset további feszültséget szült a Koreai-félszigeten, Szöul elítélte a kísérletet, válaszlépésként pedig hadgyakorlatot tartott a két ország határa mentén. Phenjan továbbra is azzal védekezik, hogy a kémműhold „elengedhetetlen az ország szuverenitásának megőrzéséhez”.

Kim Dzsongün észak-koreai vezető a dél-koreai hadgyakorlatot súlyos provokációnak minősítette, amelyet „mindent elsöprő válaszlépések” fognak követni.