választások;beruházás;MOL;Orbán Viktor;

Félkészülés

Nehéz nem észrevenni, hogy a Mol legújabb beruházása, a tiszaújvárosi poliolüzem, valahogy megint a választási időszakra készült el. Orbán Viktor – amiként maga is utalt rá, újfent – levonulhatott hát és tarthatott egy kampánybeszédet. Így megtudhattuk, hogy szerinte Brüsszel a „rosszul megtervezett zöldítéssel” és a háború támogatásával voltaképp le akarja építeni az európai ipart, mert háborúban csak hadianyag meg lőszer kell. Így felszólított, hogy segítsük "elzavarni a brüsszeli háborús héjákat”.

Félreértés ne essék: a poliolgyár valóban fontos lenne. A leginkább szivacsok alapanyagául szolgáló, SSBR-nek nevezett, sokoldalú termék tán még háborúban is nélkülözhetetlen. Az építkezés félezermilliárdos költsége csak a legnagyobb hazai beruházásokéhoz mérhető. A kormány 50 milliárdos adókedvezményt és támogatást nyújtott, amivel pár száz munkahely létesült, mivel a gépsorok többsége önműködő.

Az átadón, a korábbi tapasztalatok alapján, arra figyeltem, mi nem derül ki a beszédekből. Így az ünnepségen voltaképp csak azt tudhattuk meg, hogy az egység elkészült. Azt már csak úgy hallottam, hogy a szerkezet, bár két év késéssel, de már 2023. végén állt. A próbaüzem viszont csak most kezdődik, a termelés pedig az év második felében indulhat. Az ünnepség időzítésére tehát a választási kampányon túl aligha találni más indokot.

Akadékoskodásom nem előzmény nélküli. Orbán Viktor – amúgy Robert Fico oldalán – a 2014-es választási kampány alatt Szadán úgy "kötötte össze" a magyar-szlovák gázvezetéket, hogy azt utána még egy évig szerelték és a tényleges kereskedelem csak négy évre rá kezdődött meg. De a kormányfő ekkor adta át a félkész Várkert Bazárt is. 2018 tavaszán pedig, Tiszaújvárosban, azt a – többségi japán tulajdonú - műgumigyárat „indította el”, amelyben a kivitelezési viták miatt az érdemi termelés csak három évre rá futott fel és ahol egyelőre adó helyett inkább csak a veszteség gyűlik.

A térség fideszes parlamenti képviselője akkor és most is tarthatott beszédet. A posztot hat éve Koncz Ferenc, Szerencs egykori polgármestere töltötte be. A később motorbalesetben elhunyt politikus helyét – immár az átadón is – lánya, Koncz Zsófia energiaügyi miniszterhelyettes vehette át. Tiszaújváros polgármestere viszont - hat éve a szocialista Bráz György, most pedig a tisztséget MSZP-támogatással elnyerő, de immár egyesületi színekben újrainduló Fülöp György - nem kapott szót.

A valahogy mindig választási kampányra eső átadások tehát rendre az Orbán-kormány és a Mol idilli kapcsolatát hivatottak tükrözni. És tényleg, ki rontaná el az ünnepi hangulatot olyan felvetésekkel, hogy mégis miként csikar ki a kormány üzemanyagárrés-csökkentést, amitől nem a Mol, hanem az asztalhoz oda se engedett kis, családi kutakat mennek tönkre, vagy hogy Orbán a Moltól elvett százmilliárdokból, a „rezsicsökkentésen” és az állami MVM-en keresztül, voltaképp Putyin ukrajnai hadműveleteit pénzeli.

Ha tehát tényleg nem akarunk háborút, akkor Orbánékat kell sürgősen elzavarni.