vita;Toroczkai László;Dobrev Klára;Donáth Anna;EP-választás 2024;Le Marietta;

„Ha a Fideszen múlik, akkor Magyarország már Oroszország lenne” – Itt a harmadik EP-listavezetői vita

Deutsch Tamás és Magyar Péter nem vette a fáradságot, a magyar nemzeti T-Rex viszont megjelent az ATV stúdiójában.

Szombat este az ATV stúdiójában vitázott ugyanaz a négy EP-listavezetője, aki a Partizán vitáján is jelen volt, azaz a Magyar Kétfarkú Kutya Párt nevében Le Marietta, a DK-s Dobrev Klára, Donáth Anna, a Momentum Mozgalom elnöke és Toroczkai László, a Mi Hazánk Mozgalom első embere. Deutsch Tamás és Magyar Péter nem jelent meg az eseményen, a Tisza Párt alelnöke ezt azzal indokolta, hogy nem látja értelmét olyan vitának, amelyre a Fidesz jelöltje nem megy el.

A vita elején bemutatták a résztvevőket, ezt követően minden jelölt 2-2 percet kapott hogy bemutassa az EP-listavezetői ars poeticáját. Négy témát határozott meg a csatorna:

  • Az EU szövetséges vagy ellenfél?

  • Az uniós pénzek megszerzése és elköltése

  • Háború, energiaellátás, migráció

  • Egy szabadon választott téma.

A meghatározott témák után egyenként 8-8 perc szabad vita áll rendelkezésre, mindenkinek két-két perc áll rendelkezésére - ismertette a műsorvezető, Szöllősi Györgyi. Ezt követően minden listavezető mondhat 2-2 percben egy zárszót, összegzést.

Le Marietta kezdte a bemutatkozást. Elmondta, az MKKP tudja, hogy nem az emberekben van a hiba, hanem a politikusokban és az általuk létrehozott intézményrendszerben. Beszélt az MKKP által létrehozandó Robin Hood-alapról, amelyből a párt közösségi projekteket finanszíroz, az EP-ből származó pénzükkel is ezt tervezik tenni.

Donáth Anna folytatta azzal, hogy ha a Fideszen múlik, akkor Magyarország már Oroszország lenne, ez csak az uniós tagság miatt nincs így jelenleg. A Momentum szerinte sokat tett az Orbán-rendszer meggyengítéséért. Részt vettek a jogállamisági mechanizmus létrehozásában, elérték, hogy az EU elzárja a NER uniós pénzcsapjait, eközben növelték azokat a forrásokat, amelyeket a kormány kikerülésével tudnak lehívni civilek és az önkormányzatok. Felléptek emellett a kisebbségek védelmében, a propagandagépezet ellen, a civilszervezetek megbélyegzése ellen. A párt szerint lehet hatékonyan küzdeni az Orbán-kormány ellen Európában.

Magyarok millióinak a történetei

Dobrev Klára azzal vette át a szót, hogy jövő vasárnap fog eldőlni, közelebb vagy távolabb jutunk-e az Orbán-rendszer megdöntéséhez . Az Orbán-kormány szerinte csak egy erős baloldali, szociáldemokrata politikával buktatható meg. Ma magyarok milliói érzik úgy, hogy cserben hagyja őket az Orbán-kormány, állítása szerint az ő történeteikből merít, erről szól az ellenzéki párt árnyékkormánya is. Lehet, hogy nem ők a leghangosabbak, mert megfélemlítve vannak, de amikor szavazni kell, egy nyugodtabb, biztonságosabb életre szavaznak.

Toroczkai László bemutatkozásában elmondta, a Mi Hazánk az egyetlen antiglobalista párt, amely EU-s képviselethez folyamodik. Néhány napja az M1-es vita alkalmatlan volt a politikai nézetek valódi ütköztetésére, ezért felháborodásának adott hangot, amiért Deutsch Tamás és Magyar Péter nem jelent meg a vitán. Ezt követően a Fideszt bírálta, amiért egy kormánypárti szórólap szerint a Mi Hazánk Gyurcsány Ferenc DK-elnök érdekeit képviseli, valamint Magyar Pétert, aki Toroczkai állítása szerint úgy véli, mindenki fideszes, csak ő nem.

Az ATV stúdiójában egyébként feltűnt egy magyar nemzeti T-Rex is, gyaníthatóan a kétfarkúak jóvoltából.

Donáth Anna arról beszélt, hogy Európa „mi vagyunk”, majd arra utalt, hogy a Mi Hazánk fasisztákkal parolázik. Ezt követően megkérdezte Dobrev Klárát, hogy mit értenek Európai Egyesült Államok alatt. Dobrev elmondta, hogy olyan szövetség, ahol Európa képes közös válaszokat adni, a milliárdos tőkekoncentrátumok elleni közös fellépés lehetősége. Ez Donáth szerint szépen hangzik, de megfoghatatlan. Dobrev szerint a tényleges jogi felépítménynél fontosabb, hogy a rendszer képes legyen foglalkozni az emberek problémáival. Ezt követően arról beszélt, hogy szerinte nem csak a Mi Hazánk és a Fidesz, de Magyar Péter pártja, a Tisza is a szélsőjobbhoz tartozna Európában.

Toroczkai László azt mondta, hogy őrültségek történnek Európában, eszement döntésekbe hajszolják bele a tagállamokat. Ilyen például a „WHO-szerződés”. Dobrev és Donáth szerinte hazudott a Partizán-vitán, amikor letagadták, hogy lett volna határozat az EU-ban a gázkazánok 15 éven belüli megszüntetéséről, valójában ezt mindketten megszavazták - közölte, hozzátéve, nem tudja, Donáth és Dobrev mit csinál az Európai Parlamentben, ha egyikük sem tudja, miről szavaz.

Le Marietta a szélsőséges beszédmódot kifogásolta, arra buzdította az embereket, hogy inkább vegyenek részt a saját jövőjükről szóló döntésekben, ahogy azt a kétfarkúak teszik. Az Erasmus-programban kiosztott pénzek szerinte nem elegendőek a diákoknak (legalábbis Nyugat-Európában - a szerk.). Az EU-nak szerinte a kommunikációban is fejlődnie kell, a Kutyapárt ebben is elindít egy saját programot Aktív állampolgár címen.

Deutsch Tamás egyébként mégiscsak jelen van a vitán, igaz, ehhez kartonból kellett kivágni szegényt.

Donáth Anna elmondta, a Momentum nem kelt gyűlöletet, hanem jól értelmezik a szólásszabadságot. A szólásszabadságot szerinte nem szabad gyűlöletre használni. Toroczkai a korábbi bírálatra válaszolva azt kérte Donáthtól, hogy kevesebbet fasisztázzon, és akkor több ideje maradna a szakmai munkához is.

Le Maritetta úgy véltea jogállamisági mechanizmus nem szolgálja egyelőre a magyarok érdekét. A korrupció nem szűnt meg, olyan mérföldköveket jelöltek meg, amelyeket az Orbán-kormány nagyon könnyen kipipál. Az Integritás Hatóságnak nincs elég jogköre - vélekedett. Az OLAF munkatársainak létszámát meg kellene növelni, mert már most is javarészük a magyar ügyekkel kell foglalkozzon.

Donáth Anna szerint Deutsch Tamás mellett Magyar Péter sem érti, miért nem szabad garanciák nélkül engedni az uniós pénzek érkezését. A Momentum szerinte elképesztő lejáratást kapott a kormánytól, ebből is látszik, hogy az eszközük hatékony. A leghazafiasabb tettnek tartja a Momentum akcióját ebben az ügyben.

Az uniós pénzek megszerzéséhez Dobrev Klára szerint meg kell szüntetni a lopást és helyre kell állítani a jogállamot. Az ő kormánya szerinte 3 hónap alatt hazahozná az uniós pénzeket, de a pénzek megszerzése csak az első lépés. 2010-ben a magyar átlagbér szerinte még megelőzte számos országét, ma már a román nyugdíjak is 38 százalékkal magasabbak.

Toroczkai László azt mondta, hogy miközben rengeteg pénz érkezett az Európai Uniótól, rengeteget is kellett befizetnünk. Ursula von der Leyen szerinte katasztrofális vezetője az Európai Uniónak, nagykoalíció választotta meg, a fideszes képviselők is megszavazták. Toroczkai állítása szerint Von der Leyen már német miniszterként is korrupciós ügyekbe keveredett, majd az EU Pfizer-beszerzését kifogásolta, amiben szerinte érdekelt volt az EB elnökének férje is.

Dobrev Klára szerint nem az EU-t kell bírálni azért, mert nem pártolják a lopást. Toroczkai azt magyarázta, hogy Magyarország ráfizető az Európai Unióban a Gyurcsány- és az Orbán-kormány „globalizmusa” miatt. Ilyen körülmények között a pénzek megvonásáért lobbizni szerinte a hazaárulást súrolja akkor is, ha nem kérdés, hogy Magyarországon korrupció van. A Mi Hazánk elnöke szerint magyarországi korrupcióellenes ügyészségre van szükség, ahova minden párt delegálhatna ügyészeket. Donáth badarságnak nevezte a Toroczkai érveit, szerinte egyszerűen arról van szó, hogy igazságot kapjanak azok, akiket kár ért. A jelenlegi kormány regnálása alatt nem látja értelmét magyarországi korrupcióellenes ügyészségnek. Az pedig szerinte nem igaz, hogy több pénzt buktunk volna, mint amennyit kaptunk. Dobrev Klára válaszul Deutsch Tamás és Magyar Péter magyar hangjának nevezte Toroczkai Lászlót, majd azt fejtegette, hogy a német AfD-nek már csak Orbán Viktor a barátja. Le Marietta a jogállamisági mechanizmusban azt kifogásolta, hogy a kis közösségek sérültek leginkább.

A háború és a migráció témaköre volt a következő téma. Toroczkai László arról beszélt, hogy szerinte senki sem oroszpárti, az viszont érthető, hogy az emberek nem akarnak háborút. Le Marietta hangsúlyozta, hogy Oroszország az agresszor, az MKKP támogatja Ukrajna segélyezését, Kárpátalján is voltak segélyakcióik. Donáth Anna azt hangsúlyozta, hogy a történelemből tudjuk, hogy Oroszország sosem áll meg, amíg meg nem állítják, ezért Ukrajnát kell segíteni. Arra is emlékeztetett, hogy Magyarországot hagyták már magára az oroszok ellen a történelem folyamán, ezért megértőnek kell lennünk. Dobrev Klára azt hangsúlyozta, hogy Magyarország az egyetlen, amely a háború kitörése óta nemhogy kevesebb, hanem több gázt vásárol Oroszországtól a háború kitörése óta, így finanszírozva Vlagyimir Putyin háborúját. Magyarország elszegényedése Orbán Viktor Putyin-imádatának is köszönhető - vélte.

Az energiaellátással kapcsolatban Toroczkai László emlékeztetett az Északi Áramlat-vezeték elleni, mint fogalmazott, gazdasági terrorcselekményre. Ursula von der Leyen akkor azt ígérte, hogy az elkövetőket keményen meg fogják büntetni, de ez nem így történt, ezért kell Von der Leyent elzavarni. Ursula von de Leyen elzavarásában egyik párt sem fog segíteni Toroczkai szerint, de legfőképp a Magyar Péter vezette Tisza Párt nem, mert ők az Európai Néppártba akarnak belépni.

Le Marietta a migráció témájában az ételfutárok helyzete iránt aggódott. Az MKKP jövő héten erről tart egy kerekasztal-beszélgetést. Volt olyan polgármester, aki azzal büszkélkedett, hogy a vendégmunkásokat a városon kívül szállásolják el. Ez szerinte nagy probléma, mert fontos lenne az integrációjuk.

Dobrev Klára arra emlékeztetett, hogy csak az Orbán-kormánynak nem sikerült leszakadnia az orosz gázról. Donáth Anna arról beszélt, hogy ma már sem nyugatról nem jön az olcsó tőke, sem keletről az olcsó gáz. Az európaiak jólétét és békéjét az erős Európa szavatolja - magyarázta a Momentum elnöke, mondván, energiaunióra is szükség van. Az emberek nem jókedvükből menekülnek sehonnan, de ha nem teszünk meg mindent az orosz függés ellen, akkor Európa is megnézheti magát - vélte. Dobrev Klára úgy folytatta, hogy a kínai tőke drága, a vendégmunkásokat pedig rabszolgaként dolgoztatják, lenyomva ezzel a magyar béreket. Szerinte szabályt kell alkotni arra, hogy ne lehessen távol-keleti vendégmunkásokkal tönkretenni a bérszínvonalat.

„Valójában az EU védi a magyar szuverenitást”

Az utolsó témát a csatorna szabadon választhatónak jelölte meg. Le Marietta az adatvédelemről beszélt, azt javasolta Szijjártó Péternek, hogy Dzsudzsi86-ról változtassa meg a jelszavát másra, mert akkor esetleg az orosz hackerek nehezebben törnék fel az adatait. Elmondása szerint az MKKP harcias támogatója az adatvédelemnek, és az lesz az Európai Parlamentben is.

Donáth Anna arról beszélt, hogy az Orbán-kormány szeret szuverenitásvédelemről beszélni, márpedig annál nagyobb szuverenitássértés nincs, amikor az Orbán-kormány beleegyezik abba, hogy kínai megfigyelőrendszert telepítsenek Magyarországra. Szerinte ezreknek kellene az utcára menniük azt követően, hogy egy ilyen hír nyilvánosságra kerül. Úgy vélte, itt valójában az EU védi a magyar szuverenitást, például amikor fel akar lépni a mesterséges intelligencia ellen. Az Orbán-kormány saját maga árusítja ki az országot Kínának, ezért kell segítséget kérni az Európai Uniótól. Ebből arra jutott hogy a magyar és az európai szuverenitás nem sérti egymást.

Dobrev Klára témaként a szociális Európát jelölte meg. Szerinte Orbán Viktor hagymázas gondolatokat kerget, amikor Orbán Viktor az amerikai elnökválasztást akarja befolyásolni, meg az EU-t elfoglalni, a magyar emberek problémáiról viszont nem beszélt, ezek nincsenek benne Orbán Viktor fókuszában. Európai munkavédelemre, a vendégmunkások szabályozására van szükség - vélte.

Toroczkai László saját témájául a közbiztonságot választotta. Közbiztonsági problémák vannak Magyarországon és az Európai Unióban egyaránt. Pédaként említette egy 87 éves asszony meggyilkolását idehaza, külföldön pedig a bevándorlók által elkövetett bűncselekményekre helyezte a hangsúlyt. Egy tőrrel hadonászó migráns esetét említette. Toroczkai László úgy vélte, hogy közbiztonság tekintetében mindmáig az SZDSZ-es hozzáállás uralkodik, az Orbán-kormány részéről is. A rendvédelmi szervek megerősítésének szükségességéről is beszélt.

A záró vitablokkban Le Marietta úgy reflektált Toroczkai László szavaira, hogy Németországban szélsőjobboldaliak támadták meg a zöldpárti aktivistákat, ezért szerinte inkább általánosságban az erőszak ellen kellene fellépni, semmint migránsozni.

Donáth Anna szerint Európa élen jár a mesterséges intelligencia elleni fellépésben. Örömét fejezte ki, hogy ennek szükségességével kapcsolatban a Kutyapárt egyetért. Fontosnak nevezte a propaganda elleni fellépést is.

Magyarországon minden héten egy nő meghal családon belüli erőszak miatt, ezért ratifikálni kell az Isztambuli Egyezményt - hívta fel a figyelmet a Momentum elnöke. Aki ez ellen nem lép fel, az nem szereti igazán a hazáját - vélekedett.

Dobrev Klára szerint nem csak az adatvédelem szempontjából fontos a cégek szabályozása, hanem az anyagi jellegű szabályokra, bérszabályozásra, környezetvédelmi, munkavédelmi szabályokra is szükség van.

Toroczkai Lászlónak pedig azt üzente, hogy óvatosan üljön be a Mi Hazánk bármilyen frakcióba, mert az európai szélsőjobb nem támogatja a multik szabályozását. 

A Mi Hazánk elnöke erre úgy reagált, hogy ők nem erőltetnek semmilyen frakciót, ők új frakciót szeretnének létrehozni, ennek érdekében folytatnak tárgyalásokat. Azt pedig teljesen hiteltelennek nevezte, hogy Dobrev Klára emel szót a multik megregulázásáért. Ezt követően a romaproblémákról beszélt, ami miatt Donáth Anna közölte vele, hogy szégyellje magát. Toroczkai László szerint inkább azoknak kellene szégyellniük magukat, akiknek nincs a cigánysággal kapcsolatban semmilyen érdemi elképzelésük, csak úgy tekintenek rájuk, mint megvásárolható szavazatokra. Közölte, ők a munkába segítésük érdekében szeretnének cselekedni. A Mi Hazánk lózungok helyett cselekszik, dolgozik - zárta szavait.

„Nem kell félni a vitáktól”

Le Marietta zárszavában azt mondta, hogy aki az MKKP-re szavaz, az olyan, mintha magára szavazna, mert ők be akarják vonni az embereket a döntésalkotási folyamatokba. Pénzt osztani mennek az Európai Parlamentbe, ezért akarják létrehozni a Robin Hood alapot.

Dobrev Klára azt a következtetést vonta le, hogy nem kell félni a vitáktól. Bár a jobboldalt csak Toroczkai László képviselte, szerinte a gondolatai nagy mértékben egybevágnak a Fidesz és a Tisza gondolataival, majd azon elképzelését ismételte meg, hogy Orbán Viktor rendszerét egy baloldali politikai erő fogja megdönteni.

Végezetül Donáth Anna azt magyarázta, hogy a Momentum nem megfoghatatlan ideák védelmezője, mert a szabadság olyan mint a levegő. Ha van, azt nem érezzük, de ha nincs, abba belepusztulunk - mondta.