Bár hét meghívót küldünk ki a fővárosi listavezetőknek, a vitát sem Szentkirályi Alexandra (Fidesz-KDNP), sem Magyar Péter (Tisza Párt) nem fogadta el – ismertette az ATV és ahogy mondta, a Spirit FM vitavezetője Rónai Egon. Elsőként arra kérte a megjelent öt politikust – Baranyi Krisztinát, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) listavezetőjét, Ferencváros független polgármesterét, Grundtner Andrást, a Mi Hazánk, Karácsony Gergelyt, a Párbeszéd-DK-MSZP, Soproni Tamást, a Momentum listájának második helyezettjét, Terézváros polgármesterét, és Vitézy Dávidot, a Vitézy Dáviddal Budapestért és az LMP listavezetőjét, hogy ismertessék „ars poeticájukat”
– A vita kell, a vita jó, és az MKKP politikusai készek vitatkozni. A politikusok amúgy is jellemzően savanyúak, szomorúak, ráadásul a mai politika Gyurcsány Ferencről és Orbán Viktorról szól. Az MKKP ezen akar változtatni – emelte ki Baranyi Krisztina. Szerinte a következő öt év nem a főpolgármesterről fog szólni, mert a Fővárosi Közgyűlésben nem lesz senkinek sem többsége. Mint hozzátette, Budapestet valóban kivéreztette az Orbán-kormány, és ma bármit is csak akkor lehet megígérni, ha a szereplők együttműködnek, és félreteszik a pártpolitikát.
Grundtner András kifejtette: Budapest nélkül nincs Magyarország, s Magyarország nélkül nincs Budapest. Ezalatt azt érti, hogy a főváros, az elmúlt években, mint egy városállam, elkezdett kiszakadni az országból, s csaknem 170 ezerrel csökkent a budapestiek száma. – Folyamatos a bevándorlás, például Terézváros és Lipótváros lakosainak negyede nem Budapesten született, 70 százalékuk pedig nem is Európában. Lerobbant városrészek, no go zónák, terrorveszély a jellemző, de, hangsúlyozta, a Mi Hazánknak van erre egy programja.
Karácsony Gergely örömét fejezte ki, hogy kezdeményezésére létrejött a vita, s akik nincsenek itt, azoknak nincs mondanivalójuk Budapest számára. – A Fővárosi Közgyűlésben eddig a kerületi polgármesterekkel jó kapcsolat volt. Ezt a jól működő rendszert változtatta meg a Fidesz azért, hogy ha már nem tudnak megbuktatni, legalább megnehezítsék a dolgomat. Nekem van programom, van csapatom, vannak EU-források is, többségem egyelőre nincs, erre kérek támogatást – fűzte hozzá a jelenlegi főpolgármester.
Soproni Tamás arra hívta fel a figyelmet, hogy ez itt most nem főpolgármester-jelöti vita, s a lényeg arról szól, hogy kik irányítsák a várost, tehát nem csak a listavezetők, hanem a csapat a lényeg. Mint leszögezte, a Momentum csapata progresszív, liberális értékek mentén dolgozott az elmúlt öt évben úgy, hogy még csak a korrupció árnya sem vetült rájuk. – Nem biankó csekket kérünk, munkára kérünk felhatalmazást – mondta Soproni Tamás.
Vitézy Dávid először amiatt sajnálkozott, hogy nincs itt Szentkirályi Alexandra, így nem tudja kérdezni a lerobbant városról. – Például, ha van egy kátyú ő azt mondaná, Karácsony alkalmatlan, Karácsony meg azt, hogy a kormány kivérezteti a várost. – Én ezen akarok változtatni, van programom, elképzelésem. Budapest nekem nem ugródeszka, imádom ezt a várost, voltam BKK, a BFK vezérigazgatója, dolgoztam államtitkárként. Szerintem óriási lehetőség előtt állunk, ha a DK-nak és Fidesznek együtt sem lesz többsége, éljünk ezzel – buzdított.
Közlekedni, de mivel, fejleszteni, de miből?
Vitézy Dávid ebben a körben a külvárosi és az agglomerációból érkező közlekedésre hívta fel a figyelmet, mert szerinte minden második autó innen jön. – A kormánynak ki kell dolgoznia a HÉV és az elővárosi vasúti járatok fejlesztését – hangsúlyozta, majd programját ismertette, abban a közlekedési csomópontok fejlesztését, kitakarítását, 5 új villamosvonal kiépítését, a budai fonódó hálózat bővítését, Szegedi úti vonal megvalósítását. Szerinte az útfelújításban sebességet kell váltani, meg kell tízszerezni az arra költött pénzeket, a parkolást központosítaná, hogy ne legyenek kerületi kiskirályságok.
Soproni Tamás gúnyosan említette, hogy a propaganda, Szentkirályi Alexandra vagy Grundtner András „benzingőzt” reggeliznek, hogy az autósokat védik, pedig a közlekedés arra való, hogy eljussunk iskolába, munkahelyere. – Bármilyen közlekedési eszközt választanak, kényelmes legyen. Terézvárosban ezért támogattuk a biciklivásárlást, indítottunk időstaxikat, számos lakossági parkolóhelyeket alakítottunk ki, de az autós közlekedést valóban vissza kell szorítani, s szeretném elérni az éjszakai metró működését is – tette hozzá a VI. kerületi polgármester.
Karácsony Gergely szerint az elmúlt öt évben javították a budapestiek életminőségét. Ezek közé sorolta a 3-as metró felújításának befejezését, számos új villamos, busz, trolibusz forgalomba állítását, külvárosi lakótelepek közlekedésének javítását. – Csökkentettük a bérletek árát, jó megállapodást kötöttünk a közlekedési tárcával, bevezettük a Budapest Go applikációt, a bankkártyás fizetést. A budapestiek 90 százaléka elégedett a városi közlekedéssel, 50 forgalmas csomópontban zebrákat létesítettünk, fejlesztettük a Bubit – sorolta.
Grundtner András problémaköröket sorolt, így a harmadik világra jellemző utakat, a torlódásokat, a tömegközlekedési no go járatokat, a dupla adóztatásként szolgáló parkolási rendszert. – Mit ígérünk? Nem zárunk le utakat, hidakat, de felszámoljuk a kerékpársávokat, ha azok a közlekedést akadályozzák. Támogatjuk a BKK-játékokon a rendfenntartást, felújítjuk 10 éven belül az 1100 kilométeres budapesti úthálózatot.
Baranyi Krisztina viszont egy korábbi megdöbbentő Greenpeace-felmérésről szólt: a Budapesti iskoláknál a levegőben az összes rákkeltő anyagból 2-3 szoros a túllépés. – Jóval több gépkocsi van Ferencvárosban, ahány parkolóhely. Az autómentesítés, az autóforgalom visszaszorítása, a HÉV-ek felújítása alapvető egészségügyi érdek – fogalmazott Ferencváros polgármestere.
Korrupció, hajók és biciklik
A beszélgetés ettől kezdve valóban egymásnak is odaszúró vitává vált. Így Soproni Tamás a Mi Hazánk jelöltjéhez fordult, aki azt tette szóvá korábban, hogy túl sok külföldi él Terézvárosban. Ezzel szemben Soproni szerint éppen ez bizonyítja, hogy „milyen király hely” a kerület, ahol angol nyelvű tájékoztatókkal segítik a külföldieket. Erre replikázva Grundtner azt mondta, nem lehet integrálni a Budapesten élő külföldieket, és nem szabad támogatni a lakosságcserét.
Vitézy Dávid a jelen nem lévő Magyar Péter korrupciós vádjaival szembesítette Karácsony Gergelyt, felidézve, hogy 50 millióra bírságolták a fővárost, mert egy tenderen haveri céget akart kihozni nyertesnek. Erre a főpolgármester úgy válaszolt, hogy éppen Magyar Péter, egyik budapesti listájának a második helyezettje képviselt korrupciógyanúba keveredő cégeket dunai hajózás szabályozásáról szóló tenderen. Ezeket a cégeket a GVH kartellezés miatt büntette meg azután, hogy szó szerint ugyanazokat a pályázatokat nyújtották be, csak az árajánlatuk különbözött .Az ezzel kapcsolatos dokumentumokat nyilvánosságra fogjákk hozni – ígérte a főpolgármester., aki felszínesnek és hamisnak nevezte Magyar Péter vádjait. Ez szóváltás kivágta egy kicsit a biztosítékot Soproni Tamásnál, aki a következő szavakkal fordult Vitézy Dávidhoz: – Úgy beszélsz, mintha még a dinamót is te találtad volna fel” majd felrótta neki az „arroganciát”. Az adok-kapokba beszállt Baranyi Krisztina is, aki szerint a Vitézy Dávid által emlegetett parkolási központosítás a korrupció melegágya.
A korrupciós blokkot oldotta kissé, a biciklisávok problémája, mert azokat Grundtner András szerint azért alakították ki az Üllői úton szándékosan, hogy az akadályt jelentsen a forgalomnak. A főpolgármester azonban megvédte a sávokat, mert azok a szavaival „összekötik a nagy budapesti rendszert”. Ezzel összefüggésben Soproni Tamás meghívná egy kávéra jelen nem lévő Magyar Pétert, aki korábban azt vetette föl, hogy a járdákon alakítsák ki a biciklisávokat, csakhogy a járdákon ahhoz igen szűkös a hely.
Vannak, akik álmukban sem mernek saját lakásra gondolni
Az élhetőség, a lakhatás és a köztisztaság témájában sokféle programot ütköztethettek a felek. Vitézy Dávid megismételte korábbi ötletét a fővárosi rendészet keretén belül létrehozandó BKK-rendészetről, a korábban leszerelt háromezer kuka visszaszereléséről, 100 új alacsonypadlós villamos beszerzéséről, tízezer bérlakás építéséről magántőke bevonásával. Utóbbit vonta kétségbe viszont Baranyi Krisztina, aki nem tudja, hogy miből, viszont erre kontrázott Soproni Tamás, aki szerint elsődleges kérdés a bérlakásprogram, mert „az úgynevezett z és alfa generáció álmában sem mer saját lakásra gondolni”.
Karácsony Gergely a már ismert fővárosi lakhatási- és klímaválságot enyhítő programok, a zöldítés és a rezsitámogatás mellett tízmilliárdos panelfelújítási programot fognak indítani. Grundtner András megjegyezte, hogy a Mi Hazánk az Airbnb-t nem lehetetlenítené el, de a hosszú távú lakáskiadás adóját eltörölnék. A köztisztaság terén Soproni Tamás a kerületeket erősítené, azt a főpolgármester egy hamarosan indítandó terézvárosi mintaprojekttől tenné függővé, és külön vitatkozott egyet kukaügyben Vitézy Dáviddal, mondván az „általa képviselt” Orbán-kormány”, annyit vett el a várostól, hogy nem volt könnyű fenntartani a közszolgáltatásokat, s a leszerelt kukákat javarészt már vissza is szerelték.
Csicskalángos, erő, együttműködés és vallásháború
A vita résztvevői összecsaptak a főváros és a kormány viszonyáról szóló témakörben is. Karácsony Gergely szerint Budapest egy szabad, sokszínű és szolidáris város, a kormány ennek az ellenkezőjét képviseli. – Én Budapest érdekeit nézem, míg a Fidesz a sajátját – fűzte hozzá, majd megjegyezte, hogy vele csak az nem tud együttműködni velem, aki nem akar, mondta.
Soproni Tamás elrettentő példaként hozta fel, hogy a Fővárosi Kormányhivatal élére azt a Sára Botondot nevezték ki, aki Józsefvárosban Pikó András ellenzéki polgármester kormánypárti ellenfele most is, és aki az ellenzéki kerületeket olyanért bünteti, amikért a fideszesek maximum egy kis „ejnyét” kapnak. – Ha a kinyújtott kezünkre lekevernek egy nagy csicskalángost, akkor ne várják, hogy sírva a sarokba megyünk – fogalmazott Terézváros polgármestere. Ferencvárosi kolléganője is azt erősítette, hogy Budapestnek erőt kell mutatnia a kormánnyal szemben.
Grundtner András szerint viszont a mindenkori városvezetésnek – a nyugati városok mintájára – együtt kell működnie a kormánnyal, lobbizni különböző projektekért. Vitézy Dávid szerint sem vezet előre az örökös nemet mondás. Példaként említette, hogy ő ki fog állni Budapest érdekeiért, s ellenzi a mini-Dubaj vagy a kínai magasvasút tervét de nincs rendben, ha a főpolgármester országosan politizál, és nem a budapestiek érdekeit védi. Utóbbihoz sorolta a déli körvasút tervének támogatását, a projektet viszont Grundtner András túlárazottnak tartotta, Karácsony Gergely pedig egyenesen jogállam-ellenesnek. A főpolgármester iItt odaszúrt Vitézy Dávidnak, hogy tisztázza a viszonyát a NER-hez, ahonnan jött.
Az egykori LMP-s főpolgármester a vitába bevette a Vitézy Dávidot indító LMP jelenlegi elnökével, Ungár Péterrel való „szakítását”, amikor – elmondása szerint – egyik tárgyalásukon egyszer csak megjelent Orbán Viktor, azóta nincs miről tárgyalniuk. Soproni Tamás viszont árnyaltabban látja a kérdést: „Nem fogom mindig Orbán Viktort szidni, mert minek, de amikor beleáll Budapestbe, akkor mégiscsak ki kell állnunk.” A témához képest egészen más fordulatot vett a vita, amikor Grundtner András kifogásolta, hogy Terézvárosban korábban nem állíthattak keresztet adventkor. Majd amikor állíthattak, akkor nem írhatták ki, hogy boldog karácsonyt kívánnak. Ezt Soproni Tamás úgy értelmezte, hogy a Mi Hazánk valójában „a zsidó közösséget akarta abuzálni”. Baranyi Krisztina is beleszólt a vitába, hogy náluk ugyan kérés nélkül állítottak kettős keresztet, de előtte ledöntöttek egy nekik nem tetsző kerületi szobrot.
Mindenki mindenkivel vagy mindenki mindenki ellen?
Az ATV-n csaknem három órán át tartó vita a végére egy kicsit valóban kuszává vált, amikor mindenki beszélhetett a „szívügyéről”. Ez Soproni Tamásnak a szabadság volt, Baranyi Krisztinának a családon belüli erőszak áldozatainak a támogatása, a hajléktalanellátás terheinek megosztása a kerületek között. Grundtner Andrásnak egyik fő javaslata a városi rendőrség, a parkőri rendszer létrehozása lenne, míg Vitézy Dávidnak 10 ezer focipályányi új zöldterület kialakítása, gyalogoshidak építése. Karácsony Gergely e témában a járóbeteg-ellátás fejlesztésének folytatását, a szakrendelők kerületi kézben tartását jelölte meg.
A felek arról is beszéltek, hogy ki kivel működne együtt, és ha nem, akkor kivel nem. Itt azért éles frontvonalak alakultak ki, mert Karácsony Gergely arról beszélt, hogy ő bárkivel együttműködne, csak a Fidesszel nem. A többiek is azt bizonygatták, hogy ők aztán a nézeteltérések ellenére sok mindenkivel együttműködnének, de a Mi Hazánkkal a jelenlévők közül nemigen működne együtt senki sem. Grundtner András annyit tett hozzá, hogy ők úgy is együttműködnek majd mindenkivel azokban a témákban, amelyekkel egyetértenek, s nem működnek együtt, amelyekkel nem.
A legvégén zárszóként szavazókat buzdító mondatokat is megfogalmazhattak a fővárosi listavezetők vitáján megjelentek, itt már valóban kidomborodtak az ideológiai különbségek. – Mi egy szabad Budapestben hiszünk, nem elrohanunk a szivárványos zászlóval, hanem kitűzik, a cigány munkavállalóknak pedig lehetőséget biztosítunk – jelentette ki a momentumos Soproni Tamás. Baranyi Krisztina arról beszélt, hogy az MKKP abban hisz, hogy nem szabad eladnunk magunkat. Az LMP által támogatott Vitézy Dávid viszont abban hisz, hogy a jövő héten megváltoztathatjuk Budapest jövőjét, saját magát pedig Karácsony Gergely egyetlen esélyes kihívójának tartja. Grundtner András a vitát „liberális esti mesének” nevezte, amit meghallgatott, de a Mi Hazánk vissza szeretné adni a nemzetnek a fővárost, Karácsony Gergely (Párbeszéd-DK-MSZP) ezzel szemben azt közölte, hogy „Budapest nem kér a zöldre maszkírozott Fideszből sem”.
Vitézy Dávid szerint két szavazatra vannak attól, hogy kisebbségbe szorítsák a Fideszt és a DK-t, Karácsony Gergely szerint az ellenfele NER-pénzből kampányol